Wyważanie kół

bobi

Astro-maniak
Posty: 1810
Rejestracja: 16 cze 2007, 17:38
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Wyważanie kół

#1

Nieprzeczytany post autor: bobi »

Mam pytanko dokładnie jak w temacie, czyli jakie są skutki jazdy na nieważonych kołach :?: Dodam tylko że koła były wyważone, ale gdy leżał przed założeniem na samochód odpadło kila ciężarków z felgi. Podczas jazdy nie czuć żadnych drgań ani nic takiego. Zastanawiam się tylko czy ma to wpływ na zużycie opon lub na jakieś mechanizmy w zawieszeniu.
ASTEROIDALNY STAN NIEWAŻKOŚCI .... ;]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

szołtys

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 23 wrz 2007, 10:23
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: szołtys »

Czasami nie wyważone koła dają znać o sobie przy większych prędkościach miedzy 90 a 110
Najczęściej objawia się to drganiami na kierownicy
szołtys

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: wencik »

a więc skutki - przy drganiach pewnie zużyją Ci się szybciej pewne elementy układu kierowniczego takie jak końcówki drążków kierowniczych itp wyważenie nie jest takie drogie - więc chyba warto wydać pare złotych - gorzej jak felga jest krzywa i trzeba ją prostować
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Damiano

Astro-maniak
Posty: 400
Rejestracja: 06 sty 2008, 20:08
Imię: Damian
Auto: Renault Megane
Silnik: 1.9 dCi 130 km
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Sławków
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Damiano »

Bobiku kochany :lol: niewyważone koła maja OGROMNY pływ na autko. Wyważenie kół jest istotne nie tylko ze względu na komfort jazdy, czy ci bedzie kiera drgała czy nie.Inaczej dochodzi do szybkiego zużycia zawieszenia, układu kierowniczego, łożysk, opon. Nawet jeden zgubiony 50-gramowy ciężarek to poważna sprawa. Przy prędkości 150 km/h siła, z którą takie koło "bije", wynosi aż 51 kg. :lol: Jeśli koła nie są wyważone, zachowanie auta jest nieprzewidywalne :shock: jak jeżdzisz ostro :mrgreen: to nie wiem czy wiesz, ale nawet jednorazowe awaryjne (ostre - ham do konća) hamowanie może spowodować obrót opony na feldze lub miejscowe wytarcie bieżnika i wtedy juz musisz jechac wyważyc kółeczka...niestety.... wiec lepiej to zrobic... tak jak malowałem falegi i musialem wywazyc mimo to ze wywazałem na jesień bo mialem nowe opony bo jak by nie było doszło ok 0,4 litra nowego lakieru... :shock:

rzezniol

Astro-maniak
Posty: 757
Rejestracja: 20 sty 2009, 21:05
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Radzionków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: rzezniol »

Ello

Tak sie skąłda ze jakis czas pracowałem na serwisie ogumienia ...

Damiano Ciezarek 50 g to to kawał ołowiu, jak na koła 14 - 15` to juz sa ekstremalne niewywazenia.


Niewywazenie z grubsza powoduje szybsze zuzywanie sie elementow układu jezdnego, kierowniczego i zawieszenia w tym opon - to jest element bijacy po kieszeni.

Wieksze niewywazenia powoduja drgania kierownicy czasami przy różnych predkosciach - to jest element komfortu

Ale co najwazniejsze przy ekstremalnych niewywazeniach i ekstremalnych warunkach moze prowadzic do utraty panowania nad pojazdem to jest element bezpieczeństwa a bezpieczensto jest najwazniejsze.

Za moich czasow wywazenie koła kosztowało 5 - 10 zł za sztuke zalezy od felgi i upodobań właściciela pojazdu.

Tak wiec duzo kasy to to nie jest a moze zaoszczedzic spooro nerwow i wydatkow na przyszlosc ...

Swoja droga ciekawe co ci nabili na te felgi skoro ci te ciezarki odpadły chyba że ze starosci :)

Pozdro

Damiano

Astro-maniak
Posty: 400
Rejestracja: 06 sty 2008, 20:08
Imię: Damian
Auto: Renault Megane
Silnik: 1.9 dCi 130 km
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Sławków
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Damiano »

ok tylko nie rozumiem tego...


Damiano Ciezarek 50 g to to kawał ołowiu, jak na koła 14 - 15` to juz sa ekstremalne niewywazenia.



ja to wiem..... tylko napisałem porównanie na przykładzie bo to sie jakos przekłada ze 3 km/h to jak razy 3 kg itd itd....

bobi

Astro-maniak
Posty: 1810
Rejestracja: 16 cze 2007, 17:38
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: bobi »

i tak mam zamiar na dniach jechać je wyważać ;) tym razem już gdzie indziej gsdzie to robiłem wcześniej z innymi felgami, co prawda jest to 40 zł za komplet no ale lepiej wydać 40 zł za komplet niż potem 10 razy więcej za inne rzeczy ;) Dzięki za pościki :>
ASTEROIDALNY STAN NIEWAŻKOŚCI .... ;]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: wencik »

to tanio tam macie :P ja płacę 60 pln za komplet :>
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Cobrettii

Astro-maniak
Posty: 950
Rejestracja: 03 paź 2007, 16:47
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płock/Gostynin
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Cobrettii »

ja płace za przełozenie opon (z wyważeniem ) 5-10 zł od kola.

Ale nie tak dawno czytalem artykół ze godzina pracy pracownika w wawce kosztuje koło 150zł a 50 km od wawki juz 20-30 zł
[External Link Removed for Guests]

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: wencik »

ale alufelgi czy stalufelgi ?
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Zablokowany