szukam porad dot. używania nowego samochodu

mpm

Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 10 cze 2009, 12:53
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa - okolice
Kontakt:

szukam porad dot. używania nowego samochodu

#1

Nieprzeczytany post autor: mpm »

Witam...
W przypadku nowych aut, ich eksploatacji, jestem kompletnym laikiem, ponieważ, jest to pierwsze moje nowe auto w życiu... Już na samym wstępie , chciał bym zacząć przestrzegać wszystkich zasad (postępowania z nowym silnikiem) tak... by móc się nim cieszyć jak najdłużej...
W salonie , powiedziano mi jedynie tyle:

-odpalić silnik (zimny, np. z rana), odczekać 1,2 min i dopiero ruszać
-nie przekraczać max. momentu obrotowego (3400) przez pierwsze 1000km
-nie przekraczać 100km/h przez pierwsze 1000km (dotarcie silnika)
-przed zgaszeniem silnika, odczekać 1,2min na wolnych obrotach i dopiero gasić

To już wiedziałem... lecz... może znacie jakieś inne porady???
dzięki za info...
AstraII Comfort 1.7TD - 2009 :-)

Usunięty użytkownik 3235

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 3235 »

mpm pisze:-odpalić silnik (zimny, np. z rana), odczekać 1,2 min i dopiero ruszać
Nagrzewanie silnika na postoju, zwłaszcza zimą jest niezdrowe, samochód dłużej pracuje w niekorzystnych warunkach, wolniej się rozgrzewa.

Kontroluj poziom oleju i płynu chłodniczego i ciesz się jazdą nowym autem. ;)

koralm

Astro-maniak
Posty: 756
Rejestracja: 08 paź 2007, 18:36
Imię: Karol
Auto: Octavia II 2.0 TDI CR
Silnik: CFHC
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: koralm »

z tego co pamietam w instrukcji od 2,0DTH nawet bylo napisane ze po odpaleniu jechac NIE CZEKAC NA ZBAWIENIE, nie gazowac (wysokie obroty) dopoki sie nie rozgrzeje.

a po jezdzie chwile odczekac zanim zgasisz (dluzej turbo pozyje)
UNO 0,9 --> Astra G 2.0 DTI --> Octavia 1,9 TDI --> Vectra B 2,0 -- > Astra G 1,7 DTI

mpm

Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 10 cze 2009, 12:53
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Warszawa - okolice
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: mpm »

po jeździe poczekać nim zgaszę to wiem... Olej w turbo ma większą temperaturę , i trzeba chwilę poczekać, by olej silnikowy (o normalnej temp.) zchłodził sprężarkę, bo inaczej, jeśli tak się nie stanie, w turbo zaczną odkładać się resztki przepalonego oleju (nie schłodzonego, który tam zaschnie)... Od razu jechać??? A co, nie czekamy aż motor dostanie smarowania?? Chyba, styl wykonania silnika w AG nie odbiega od innych? Moim zdaniem, najwczęsniej ruszać po 30sek od odpalenia zimnego silnika... Często widzę, jak inni na parkingach, odpala... i od razu rusza.... Przecież taki motor jeszcze nie zaciągnął oleju do góry.... Nawet, nie zdarzyło się wyrobić podcićnienie... które, w pełni się rozwija po 5-10sek.... Latem, np. teraz, gdy moja Omka jest jeszcze zimna, zawsze czekam aż spadnie jej ssanie, dopiero jadę... Robię tak od wielu lat, i motorek super...
AstraII Comfort 1.7TD - 2009 :-)

Zablokowany