moje spostrzeżenie Astra G - hamowanie

Gość

moje spostrzeżenie Astra G - hamowanie

#1

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Jak w temacie. Jadąc po mokrej nawierzchni jakiś czas temu, zahamowałem trochę mocniej. Poczułem w pedale hamulca takie mocne drgania góra-dół. Pomyślałem, że koła nie mają dobrej przyczepności, bo jezdnia jest mokra i ABS głupieje.

Dzisiaj zmuszony byłem zahamować gwałtownie, zdecydowanie, naciskając mocno i energicznie pedał hamulca. Dodam, że było to na suchej nawierzchni przy prędkości około 30-40km/h. Samochód prawie stanął szybko, ale stało się to samo co zauważyłem na mokrej nawierzchni. Gdy samochód już prawie stawał, pedał hamulca bardzo mocno zaczął poruszać się góra-dół. Efekt skojarzyłem sobie z kołem zębatym. To tak jakby pedał naciskał na takie koło zębate i gdy trafi na ząbek, przesuwa się w górę, a gdy jest przerwa, schodzi w dół. Nawet częstotliwość tych mocnych drgań była taka jakby to było takie kółko zębate. Wybaczcie to skojarzenie, ale nie wiem jak to inaczej opisać.

Chciałem zapytać Was czy spotkaliście się z czymś takim. Czy jest to normalne gdy jest ABS? Czy tak ma być?
Nigdy przedtem nie miałem auta z ABS, więc dla mnie taki efekt jest czymś nowym.

Sebastian

mati83

#2

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

To jest normalne działanie ABSu. Nie bój się tylko dociskaj hamulec na max w razie awaryjnego hamowania.
Po prostu jak koła się blokują to pedał hamulca trochę odskakuje żeby trochę zwolnić hamowanie i tym samym odblokowuje koła. Koła są cały czas na granicy poślizgu. Nie masz się czym martwić... :)

Pozdrawiam!!

Manieq

Klubowicz AKP
Posty: 421
Rejestracja: 22 mar 2007, 10:43
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: DOBRE
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Manieq »

Przy ABS'ie pedał drży i tak dziwnie skrzeczy podczas gwałtownego hamowania. To standard.
[External Link Removed for Guests]

Gość

#4

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Dziekuję za szybką reakcję. Szczerze mówiąc trochę się wystraszyłem. Myślałem, że coś jest nie tak. Teraz już jestem spokojny.

Sebastian

mati83

#5

Nieprzeczytany post autor: mati83 »

No i widzisz stary... w 10 min problem rozwiązany... ;) Oby tylko takie problemy były... Pozdrawiam!!

Gość

#6

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Jesteście Wielcy :) Dzięki
Mam jeszcze problem (to znaczy jeździć można, ale być tak nie powinno) z kontrolką z wiatraczkiem, opisywane w innym temacie, ale to inna bajka i wiem, że w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

dzosz1

Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 07 gru 2007, 10:07
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: dzosz1 »

A propo tej kontrolki był ten temat poruszany szukajki użyj :D

Gość

#8

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Wiem, że był poruszany. Dzięki. Znam ten temat, tylko żadnej konkretnej odpowiedzi tam nie ma :(

Manieq

Klubowicz AKP
Posty: 421
Rejestracja: 22 mar 2007, 10:43
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: DOBRE
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Manieq »

Jutro będzie u mnie mechanik z ASO. Wypytam co i jak, bo mi kiedyś ta kontrolka mrugnęła tak jak Tobie. Tyle, że ja mam na 100% termostat do wymiany.
[External Link Removed for Guests]

Gość

#10

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Manieq byłbym wdzięczny. Mi praktycznie przy każdym odpalaniu mruga tak szybko ta kontrolka i po jakiś 2-3 sekundach gaśnie. Na zimnym silniku za każdym razem i dosyć jasnym światłem mruga, a na ciepłym też nieraz sobie pomruga, ale już tak słabiej - przy odpalaniu (tylko zaraz po odpaleniu). Byłem na komputerze, pytałem mechaników i nikt nie zna konkretnej przyczyny :(

Zablokowany