Dziwne zachowanie anteny podczas stojenia.

wszystko co się wiąże z CB
libanek

Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 08 kwie 2008, 21:03
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: libiąż
Kontakt:

Dziwne zachowanie anteny podczas stojenia.

#1

Nieprzeczytany post autor: libanek »

Witam. Dostalem antenke magnesowa od znajomego. Nie wiem nawet co to za firma. Antena ma dlugosc kolo 70 cm. Z tego co mowil jest to nowka, nieuzywana. Problem pojawil sie przy strojeniu. Gdy mierze SWR pokazuje jakies 1,8-2 ale jak dotkne reka kabla od gruszki lub antenowego to wskazowka opada do okolo 1,4-1,5. Reflektometr jest dobry (sprawdzalem na innych radiach) Radyjko tez w porzadku (stroilem magnesowke 1,5m i nic sie takiego nie dzialo). Wychodzi na to ze to wina anteny. Tylko pytanie teraz, w czym moze byc problem? rozkrecilem podstawe magnesowa i wydaje sie ze wszystko jest ladnie polaczone. Cewka tez jest w porzadku.Dodam ze przy takich wariacjach uzyskalem lacznosc okolo 7-8km, slychac mnie bylo dobrze podobno:) Moze ktos mial podobny problem?

lucek

Astro-maniak
Posty: 55
Rejestracja: 02 mar 2009, 18:53
Imię: Marcin
Auto: Opel
Silnik: X14NZ
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: lucek »

libanek, ten SWR to tak na 1 i 40 kanale nie zmienia sie wogóle ? , sprawdz parę rzeczy ,czy napewno nie ma zwarcia (może we wtyczce ),i czy napewno nikt przy niej nie grzebał bo też miałem taka ''nową'' antene która miała już pare przeróbek które uniemożliwiły poprawne zestrojenie, aha spróbuj może w drugim miejscu ją ustawić i sprawdzić czy sie coś zmienił SWR
Astra f 1.4 i aktualnie Omega bfl 3.0 v6

ps2snake

Astro-maniak
Posty: 589
Rejestracja: 18 kwie 2008, 23:50
Imię: Dominik
Auto: Astra G/ Audi A4 B5
Silnik: Y20DTH/ AFN+(wirus)
Lokalizacja: Koronowo
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: ps2snake »

libanek, sprawdz gruszke moze tam sa zimne luty
Pozdrawiam!
Obrazek
Nie chcesz wiercic dziury w dachu pod antene CB w ASTRZE II HB?? Mam na to sposob ;) PW

libanek

Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 08 kwie 2008, 21:03
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: libiąż
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: libanek »

lucek, SWR na 1 i 40 wyglada w miare dobrze, lekko wyzej niz w polowie pasma ale nawet nawet. Wtyki z zewnatrz wygladaja na nieruszane. Na 100% nikt przy niej nie grzebal, dostalem ją od bliskiego kolegi. W innych miejscach na dachu tez sa problemy z zestrojeniem. SWR wariuje wraz z przesunieciem gruszki o pare cm lub dotknieciem ktoregos z kabli...
ps2snake, Z gruszka wszystko ok, bo strojenie innej anteny przebiegalo normalnie z tym radyjkiem, gruszka itp...
Sam juz nie wiem. Wezme ja do domu jutro i pozakladam nowe zaciski z obu stron.
Moze jeszcze jakies propozycje koledzy ?

ps2snake

Astro-maniak
Posty: 589
Rejestracja: 18 kwie 2008, 23:50
Imię: Dominik
Auto: Astra G/ Audi A4 B5
Silnik: Y20DTH/ AFN+(wirus)
Lokalizacja: Koronowo
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: ps2snake »

Na magnesach rozne sa rozne dziwne sytuacje. Jesli po dotknieciu kabla zmienia Ci sie swr to sprawdz ekrany tych kabli i mase anteny.
Pozdrawiam!
Obrazek
Nie chcesz wiercic dziury w dachu pod antene CB w ASTRZE II HB?? Mam na to sposob ;) PW

ODPOWIEDZ