Aspekty prawne korzystania z CB Radio

wszystko co się wiąże z CB
VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Nieprzeczytany post autor: VRx »

MariuszMax pisze:VRx,

nie mialem na mysi tylko kontroli "suszarkowej" , lecz rowniez wszelkiego typu np. dokumentow, trzezwosci , czasu pracy kierowcow itp....
Ale to też prewencja, bo takie halo na radiu powoduje, że kierowca podejmuje właściwe działania.

szary

#12

Nieprzeczytany post autor: szary »

W kodeksie drogowym z 2002 roku jest napisane że:

"zabronione jest korzystanie z telefonów wymagających trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku. Oczywiście, tak jak dotychczas, przepis nie obejmuje innych niż telefon urządzeń nadawczo odbiorczych np. CB-radia"

Ida twoja droga rozumowania to mogą tez cię ukarać za telefon leżący w samochodzie bez żadnego zestawu (słuchawkowego lun głośno mówiącego) bo telefon tez jest w każdym momencie gotowy do użycia. Powracając do tego co napisałem wcześniej. Nie mogą ukarać kierowcy jeżeli go nie złapią na trzymaniu gruszki w reku. Czyli równie dobrze można założyć sobie wzmocnienie do gruszki i gruszkę zamontować tak żeby nie było widać że naciska się nośna. I kto ci wtedy udowodni ze rozmawiałeś przez CB?

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Nieprzeczytany post autor: VRx »

szary pisze:Ida twoja droga rozumowania to mogą tez cię ukarać za telefon leżący w samochodzie bez żadnego zestawu (słuchawkowego lun głośno mówiącego) bo telefon tez jest w każdym momencie gotowy do użycia.
Ale telefon który leży nie ma nawiązanego połączenia, a CB radio włączone ma możliwośc komunikacji w jedną stronę...

MariuszMax

Astro-maniak
Posty: 179
Rejestracja: 16 sty 2008, 16:29
Imię: Mariusz
Auto: ASTRA J
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Jemappes
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: MariuszMax »

szary pisze:Czyli równie dobrze można założyć sobie wzmocnienie do gruszki i gruszkę zamontować tak żeby nie było widać że naciska się nośna. I kto ci wtedy udowodni ze rozmawiałeś przez CB?
BRAWO szary,
mozliwosci jest wiele , Polak potrafi ;)
zawsze mozna jakis przycisk w desce , na kierownicy , lub w innym porecznym miejscu zrobic
jesli przepis wejdzie w zycie , jak grzyby po deszczu pojawia sie patenty na aledrogo np.
Sniezka [External Link Removed for Guests]
Pozdrawiam wszystkich widzianych

szary

#15

Nieprzeczytany post autor: szary »

VRx pisze:Ale telefon który leży nie ma nawiązanego połączenia, a CB radio włączone ma możliwośc komunikacji w jedną stronę...
I tu powstaje koło. A na jakiej podstawie według ciebie mogą ukarać gościa który tylko nasłuchuje?. Telefon tez jest gotowy w każdym momencie do nawiązania połączenia (no może że leży wyłączony).

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: VRx »

szary pisze:A na jakiej podstawie według ciebie mogą ukarać gościa który tylko nasłuchuje?.
Bo słowo "używanie" czy też "korzystanie" nie jest jasne.
szary pisze:Telefon tez jest gotowy w każdym momencie do nawiązania połączenia (no może że leży wyłączony).
Nie mówie o gotowym do użycia, a włączonym, używanym i o korzystaniu.
A to różnica, bo gotowy do użycia to telefon który masz w kabinie kierowcy nawet wyłączony, bo możesz w każdej chwili go włączyć i użyć, tak samo CB, które jest podłączone nawet jak ma włącznik ustawiony na off.
Telefon jak byś chciał porównać do CB które jest włączone ale nie nadajesz, to np. gdybyś odebrał komórkę i tylko słuchał a nie mówił, ale wtedy już go używasz.

szary

#17

Nieprzeczytany post autor: szary »

No ok ale w przepisach jest wyraźnie napisane "TRZYMANIE W RĘKU TELEFONU LUB MIKROFONU". A z tego co wiem a wydaje mi się że trochę wiem to do nasłuchu nie ma potrzeby trzymania gruszki.

VRx

Astro-maniak
Posty: 3024
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:34
Imię: mam i ja
Auto: Opel
Silnik: całkiem spory
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Nieprzeczytany post autor: VRx »

No pewnie nie trzeba :P
Masz dokładny tekst aktu prawnego?
Bo z chęcią bym podpytał jednego prawnika ;)

pasztet007

Astro-maniak
Posty: 89
Rejestracja: 04 gru 2007, 3:51
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Brzeg/Opole
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: pasztet007 »

ok jeżeli zakażą korzystania z CB to czy zostanie wymontowane z nieoznakowanych radiowozów?? bo znam przynajmniej 4 na Opolszczyźnie w których takowe zabawki są ;)

a w autach boru CB nie ma >?? bo wydaje mi się ale glowy nie dam że maja... zresztą pojazdy np. pogotowia energetycznego tez mają i co też im zakażą ??
TTI 880 +Lemm at 1700 obecnie

Pędzimy przez Polską dzicz
Wertepy chaszcze błota
Patrz w tył tam nie ma nic
Żałoba i sromota
Patrz w przód tam raz po raz
Cel mgłą niebieską kusi
Tam chce być każdy z nas
Kto nie chce chcieć - ten musi!
W niebieskim Astrolocie

szary

#20

Nieprzeczytany post autor: szary »

Vrx specjalnie dla ciebie wkleję Ci cały artykuł 45 z Kodeksu ruchu drogowego :)

Art. 45. 1. Zabrania się:

1) kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

2) holowania pojazdu kierowanego przez osobę, o której mowa w pkt 1,

3) otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

4) wykorzystywania drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny z przeznaczeniem, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej,

5) wjeżdżania na pas między jezdniami,

6) pozostawiania na drodze przedmiotów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ruchu; jeżeli jednak usunięcie ich nie jest możliwe, należy je oznaczyć w sposób widoczny w dzień i w nocy,

7) umieszczania na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających światło w sposób powodujący oślepienie albo wprowadzających w błąd uczestników ruchu,

8 ) samowolnego umieszczania lub włączania albo usuwania lub wyłączania znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających lub kontrolnych na drodze, jak również zmiany ich położenia lub ich zasłaniania,

9) zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi,

10) samowolnego umieszczania na drodze jakichkolwiek znaków, napisów lub symboli.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku,

2) przewożenia osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1, na rowerze lub motorowerze albo motocyklu, chyba że jest przewożona w bocznym wózku,

3) przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1,

4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera,

5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

ODPOWIEDZ