Sirio Triflex

wszystko co się wiąże z CB
widaw

Astro-maniak
Posty: 164
Rejestracja: 14 kwie 2011, 21:51
Imię: Walenty
Auto: Astra H Combi
Silnik: Z 17 DTH
Województwo: mazowieckie

Sirio Triflex

#1

Nieprzeczytany post autor: widaw »

Postanowiłem zamontować w moim astrolocie stałą antenę CB.
Antenka "mechanicznie", pasuje idealnie

[External Link Removed for Guests]

- jest niewielki kłopot z doborem klucza sztorcowego 19, żeby zmieściły się podczas dokręcania, przechodzące przez niego 3 przewody antenowe. Ale jakoś szczęśliwie poradziłem sobie.
Zaskoczeniem było gniazdo antenowe instalacji astry. Do gniazda dochodzą trzy przewody antenowe. Podłączony był jeden, radiowy, pozostałe dwa 'wolne' - czyżby Opel przewidział możliwość montażu takiej potrójnej antenki od CB i GSM?. Spotkaliście się z takim gniazdem?

[External Link Removed for Guests]

Niestety nic nie pasuje do tego gniazda, poza oryginalna końcówką przy starej zdemontowanej antenie. Pozostało wykorzystać ją i wykonać przejściówkę, żeby nie ciąć nowych przewodów.
Radio na triflex'ie, działa idealnie. Powiedziałbym że lepiej (czystszy odbiór), niż na oryginalnej antenie - ale może to moje subiektywne odczucie. Antenka jest jednak kilka cm dłuższa.
CB jeszcze nie podłączałem. Może jutro - o ile pogoda się nie popsuje. Jakoś nie mam nadal pomysłu na rozsądne i zamaskowane miejsce montażu. A jeszcze muszę znaleźć, punkt zasilania. Chciałbym podłączyć bez pośrednictwa zapalniczki. I nie bardzo wiem skąd zassać energię :(

Przeniosłem temat do lepszego działu - silvo44

bodekba

Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 25 mar 2011, 8:56
Imię: Bogdan
Auto: ASTRA H kombi
Silnik: 1.9 DT 88kW
Lokalizacja: Sanok

#2

Nieprzeczytany post autor: bodekba »

witam

Zrobiłeś to, do czego i ja się zamierzam i wiedzę ze zdjęć, że też masz kombi :D
Cieszę się, że wszystko pięknie działa - to rozwiało moje już i tak niewielki wątpliwości co do tej anteny. Do tej pory miałem
inne auto i używałem magnesówki. Teraz zakup Astry i postanowiłem założyć tą antenę :).
Napisz jeszcze proszę jak wygląda sprawa zasięgu, z jak daleka słyszysz ?

Powiedz którędy przeciągnąłeś przewody.
Przymierzam się do ciągnięcia słupkiem bocznym i dalej w podsufitce, tylko zastanawia się nad tym, że w słupkach są poduszki.
Czy demontaż plastików ze słupków nie jest kolizyjny w jakiś sposób z poduszkami ?

Pozdrawiam i szerokości

Bogdan

widaw

Astro-maniak
Posty: 164
Rejestracja: 14 kwie 2011, 21:51
Imię: Walenty
Auto: Astra H Combi
Silnik: Z 17 DTH
Województwo: mazowieckie

#3

Nieprzeczytany post autor: widaw »

Zdemontowałem jedynie górną maskownice podsufitki i dwie boczne dookoła tylnych szyb. Podsufitka sama właściwie opadła. Kabelek poprowadziłem górą nad prawym tylnym oknem i wzdłuż uszczelki tylnych drzwi (pod uszczelką) do dołu, do nakładki progu. Dalej prościutko do fotela pasażera. Zero problemów. Aż sam się dziwiłem że tak łatwo poszło :). Kabel przełożyłem pod szynami fotela pasażera.
Jutro, zrobię zasilanie do CB, i przylutuję kątową nakrętkę anteny. Nie mam jak ustawić SWR, więc pewnie, nie będzie najlepiej. Ale prawdę powiedziawszy, to sam bardzo ciekaw jestem czułości zestawu.

widaw

Astro-maniak
Posty: 164
Rejestracja: 14 kwie 2011, 21:51
Imię: Walenty
Auto: Astra H Combi
Silnik: Z 17 DTH
Województwo: mazowieckie

#4

Nieprzeczytany post autor: widaw »

Przejechałem dziś 200 km, z podłączonym radiem z nową antenką.
Rewelka!
Radio fm - mimo dużej odległości od Warszawy, działało świetnie. Wybierałem stacje, które dotychczas nie działały, lub przy dobrej propagacji odbierałem z b. dużymi zakłóceniami.

Radio CB - W trasie znakomita czułość i czystość. Wprawdzie na radiu rozkręciłem czułość na maxa (choć chyba nie musiałem), ale rozmawiałem z ludźmi oddalonymi o 8 km. Czystość odbioru wzorcowa, oni też podawali że słychać mnie czysto i wyraźnie. Bardzo mnie to zaskoczyło.
SWR nie ustawione, wkręciłem śrubkę regulacyjną,licząc ilość obrotów, tak na około 50%, czyli w połowie.
W Warszawie stojąc na ulicy, pomiędzy budynkami bez zakłóceń rozmawiałem z 'ludziem' oddalonym o 3,5-4 km. Jakoś nie było okazji porozmawiać z kimś bardziej oddalonym.
Nasłuch na Cb wzorowy - nie zauważyłem różnicy miedzy dotychczasową ćwierćfalówką, jaką używałem.
Więc mam banana na twarzy :).
Uważam że to dobra inwestycja.

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

O kurcze :D To rozwiązanie by mi pasowało idealnie bo nie widzi mi się dokładanie dodatkowej anteny :P
Jak wygląda sprawa w HB? Jak wiadomo tam w 'podstawkę' anteny jest wmontowany spryskiwacz tylnej szyby. I generalnie całość trochę się różni.
I sprawa jeszcze jedna że tuż przed anteną FM mam już antenkę GSM.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Wunsch

#6

Nieprzeczytany post autor: Wunsch »

FalconTech Triflex jest trzyzakresowy - cb, fm, gsm. Będziesz mógł zlikwidować zbędną antenę gsm. :) Mój ojciec zamontował sobie taką antenę w swoim aucie. Szału na niej nie ma. Szczególnie dla osób, które zmieniły dłuższą antenę na Triflexa. Ze swojego doświadczenia napiszę, że dużą różnicę na plus słychać po zmianie z President Georgia na omawianą antenkę. Trzeba pamiętać, że większość kierowców używa kiepskiego, albo nie wystrojonego sprzętu, więc to 8km pewnie będzie maksymalnym zasięgiem i to przy bardzo sprzyjających warunkach. W mieście to nie ma dużego znaczenia. W zasadzie, aż tyle nie potrzeba. Ale w trasie może być to trochę dokuczliwe. Ja już się wyleczyłem z przesadnie małych anten.

PS. Kiedyś widziałem w jakimś sklepie internetowym podobną antenę. Montowana w miejsce FM. Jedna podstawa ale na niej antenka fm i oddzielna cb. Wydaje mi się, że cena tego cuda była niższa niż Triflexa. Tylko nie pamiętam jak się nazywała. Wtedy nie musiałbyś usuwać anteny gsm, a w portfelu pewnie więcej kasy by Ci zostało. Wydaje mi się, że w tym cudaku da się przerobić mocowanie i zmienić antenę cb na inną mocniejszą. To tak przyszłościowo. ;)

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Już wstawiłem w miejsce anteny GSM bata od CB. W sklepie który zajmuje się sprzedażą i serwisem CB, gościu mi odradzał trzyzakresowe anteny (mieli na stanie tylko po to by była jak ktoś się na nią uprze). Dobrali i zestroili sprzęt i jest git malina ;)

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
nowak 84

Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 16 kwie 2011, 21:06
Imię: Paweł
Auto: primera p11
Silnik: 2.0 td
Lokalizacja: Ciechanów

#8

Nieprzeczytany post autor: nowak 84 »

widaw, ale założyłeś oryginalną SIRIO TRIFLEX czy jakiś zamiennik ??
astra G '99 1,6 16V 101KM zasilana gazem z kuchenki

tombalt

Astro-maniak
Posty: 117
Rejestracja: 07 lut 2011, 11:08
Imię: Tomasz
Auto: Astra H kombi
Silnik: z16xep
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

#9

Nieprzeczytany post autor: tombalt »

widaw pisze: ....Spotkaliście się z takim gniazdem?

[External Link Removed for Guests]

Niestety nic nie pasuje do tego gniazda, poza oryginalna końcówką przy starej zdemontowanej antenie. Pozostało wykorzystać ją i wykonać przejściówkę, żeby nie ciąć nowych przewodów.
....
też zastanawiam się nad tą anteną...
przyznaję - jeszcze nie sprawdzałem jakie mam gniazdo w mojej antenie - nie chce mi się rozbierać plastików (chociaż demontuję je już z zamkniętymi oczami :> )
... .
ciągnąłeś kabel antenowy triflexa do radia, czy tez odciąłeś końcówki z obu anten i wpiąłeś się do oryginalnej instalacji FM po przylutowaniu do triflexa gniazdka ze starej anteny?

jak wyglądała generalnie sprawa z kablami? czy końcówki są już zarobione na tych dostarczonych kablach?

z ciekawości, gdzie wcisnąłeś radio ? jakie masz radio?

Awatar użytkownika
robson22

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 05 kwie 2011, 13:13
Imię: Robert
Auto: Astra H Kombi
Silnik: 1.3 CDTI 110 KM
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

#10

Nieprzeczytany post autor: robson22 »

Witam, ja też założyłem Triflexa i jestem z niej bardzo zadowolony. Antena nie zbiera tyle zakłóceń co dłuższe modele i w zupełności wystarczy do normalnej komunikacji. Jej zasięg w mieście to około 3 km a poza 5 do 8 km bez szumów. Byłem teraz dwa razy nad morzem z Warszawy i nie zapytałem się ani razu o drogę tylko słuchałem innych i nie zaskoczyła mnie żadna suszarka ani śmietnik. Wcześniej miałem antenę President Missouri i powiem szczerze że antena Sirio w porównaniu z Missouri jest lepsza. Polecam ją wszystkim co nie oczekują od anteny zasięgów powyżej 15 km a cenią sobie czysty odsłuch o akceptowalnym zasięgu. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ