ASTRA H combi a kabel antenowy

wszystko co się wiąże z CB
BARREK

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 19 sty 2011, 11:24
Imię: Bartosz
Auto: ASTRA H
Silnik: Z19DT L
Lokalizacja: 3miasto

ASTRA H combi a kabel antenowy

#1

Nieprzeczytany post autor: BARREK »

Forumowicze, pytanie takie: którędy puszczacie kabel antenowy w astrze H kombi?
Ja do tej pory używałem najbardziej oczywistej drogi na zewnątrz, tzn przez klapę bagażnika na dach. Ale po kilkunastu postawieniach anteny i podróżach oraz otwieraniu i zamykaniu klapy bagażnika kabel mocno ucierpiał, co w sumie skutkuje dużo gorszym odbiorem. Pewnie wziął i się przełamał alboco... Choć może i co innego się stało. Ale kabel jest i jak lekko pokiereszowany, a to na pewno nie dobrze.
jest jakaś inna sprawdzona bezszkodowa i praktyczna droga na dach?

stalowy22

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 16 mar 2011, 21:03
Imię: Łukasz
Auto: Astra K ST 2017;
Silnik: 1.4 TURBO 150 KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#2

Nieprzeczytany post autor: stalowy22 »

Ja miałem podobny problem, próbowałem układać kabel przy zamykaniu najbliżej relingu ale nic to nie dało, po kilku razach kabel był lekko starty, znalazłem więc taki oto sposób...

nie wyciągam kabla przez szparę między klapą, a nadwoziem tylko na początek stawiam antenę na dach, później przeciągam pod siłownikiem i jakby kabel zostaje po zewnętrznej stronie, później lekko go wtykam w szparę i jest ok...dodatkowo ustawiam antenę w taki sposób, żeby kabel wychodzący z podstawy opierał się na relingu i wtedy sam się ładnie układa...!:)

nie wiem czy pomogłem, ale tak wg mnie jest ok i można szybko bez wygibasów z anteną i przeciągania przez szpary zdjąć antenę z dachu i schować w bagażniku...
Astra 5?

BARREK

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 19 sty 2011, 11:24
Imię: Bartosz
Auto: ASTRA H
Silnik: Z19DT L
Lokalizacja: 3miasto

#3

Nieprzeczytany post autor: BARREK »

stalowy22 pisze:Ja miałem podobny problem, próbowałem układać kabel przy zamykaniu najbliżej relingu ale nic to nie dało, po kilku razach kabel był lekko starty, znalazłem więc taki oto sposób...

nie wyciągam kabla przez szparę między klapą, a nadwoziem tylko na początek stawiam antenę na dach, później przeciągam pod siłownikiem i jakby kabel zostaje po zewnętrznej stronie, później lekko go wtykam w szparę i jest ok...dodatkowo ustawiam antenę w taki sposób, żeby kabel wychodzący z podstawy opierał się na relingu i wtedy sam się ładnie układa...!:)

nie wiem czy pomogłem, ale tak wg mnie jest ok i można szybko bez wygibasów z anteną i przeciągania przez szpary zdjąć antenę z dachu i schować w bagażniku...
A no własnie będę musiał tak spróbować pewnie. Zobaczymy jak się sprawdzi przy moim użytkowaniu bryki. Bo w tej metodzie to za każdym razem trzeba kabel upychać w szczelinę po otwarci bagażnika, co?

stalowy22

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 16 mar 2011, 21:03
Imię: Łukasz
Auto: Astra K ST 2017;
Silnik: 1.4 TURBO 150 KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#4

Nieprzeczytany post autor: stalowy22 »

BARREK pisze:A no własnie będę musiał tak spróbować pewnie. Zobaczymy jak się sprawdzi przy moim użytkowaniu bryki. Bo w tej metodzie to za każdym razem trzeba kabel upychać w szczelinę po otwarci bagażnika, co?
Aż tak źle nie jest, generalnie cały problem w Astrze Kombi to mała szczelina między klapą, a dachem co powoduje skręcanie i przecieranie kabla,...więc teoretycznie można wkleić (jeśli często masz antenę na dachu) kabel w taki sposób żeby tylko przy wierzchu nie wychodził wąską szczeliną ale jakoś bokiem, a wtedy dojście do góry kabla to już jest nieważne, może być pod siłownikiem czy nad, trzeba tylko dbać przy zamykaniu żeby kabel nie wchodził w szczelinę między dachem, a klapą...

dziś po południu będę szukał jakiegoś ułożenia kabla w mojej Astrze to zrobię parę fotek i wrzucę jak znajdę czas...
Astra 5?

stalowy22

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 16 mar 2011, 21:03
Imię: Łukasz
Auto: Astra K ST 2017;
Silnik: 1.4 TURBO 150 KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#5

Nieprzeczytany post autor: stalowy22 »

Ciekawe jest to, że przy zejściu relingu do końcówki dachu jest szczelina, w którą idealnie wchodzi kabel, jednak przytrzymanie bo w taki sposób, żeby się nie skręcił graniczy z cudem...

więc u mnie stosuję opcję opisaną powyżej, poniżej obiecane fotki...

1.przebieg kabla przy zamykaniu klapy

Obrazek

2. po zamknięciu, jest w najmniej inwazyjnym miejscu i nie skręca się podczas zamykania, jak widać po kilku razach już zdążyl się skręcić:

Obrazek

3. zbliżenie na przebieg, oczywiście można umieszczać dowolnie antenę, ale dla mnie to najlepsze rozwiązanie

Obrazek
Astra 5?

Lipek

Astro-maniak
Posty: 88
Rejestracja: 18 sty 2011, 9:35
Imię: Tomasz
Auto: Astra F
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: JO83VO

#6

Nieprzeczytany post autor: Lipek »

Jesli kabel jest uszkodzony proponuje jego wymiane gdyz prędzej czy później dostanie się do niego woda co spowoduje drastyczny wzrost SWR a co za tym idzie nastąpi pogorszenie odbioru , piski przy nadawaniu dodatkowo można poważnie uszkodzić radio paląc końcówkę mocy. 73 Lipek

stalowy22

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 16 mar 2011, 21:03
Imię: Łukasz
Auto: Astra K ST 2017;
Silnik: 1.4 TURBO 150 KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#7

Nieprzeczytany post autor: stalowy22 »

Na daną chwilę kabel ma lekko sfatygowaną zewnętrzną powłokę, ale bez przerwania...

więc jestem spokojny...!:)
Astra 5?

BARREK

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 19 sty 2011, 11:24
Imię: Bartosz
Auto: ASTRA H
Silnik: Z19DT L
Lokalizacja: 3miasto

#8

Nieprzeczytany post autor: BARREK »

stalowy22 pisze:Ciekawe jest to, że przy zejściu relingu do końcówki dachu jest szczelina, w którą idealnie wchodzi kabel, jednak przytrzymanie bo w taki sposób, żeby się nie skręcił graniczy z cudem...
No dokładnie tak jak mówisz. Szczelina pasuje idealnie ale jak ktokolwiek inny z rodziny próbuje zamknąć bagażnik to jest praktycznie niemożliwe żeby kabel został tam gdzie być powinien.Próbowałem już kabelek poprowadzić w pokazany przez Ciebie sposób. Niestety ja mam chyba klapę bagażnika bliżej karoserii (mniejsza szpara) albo grubszy kabel od CB :D bo mi go jednak przycina lekko tak, że nie sposób go przy zamkniętej klapie ruszyć. Ale to była na razie tylko jedna próba. ;) Będę szukał tego jednego, idealnego miejsca na puszczenie kabelka...

BARREK

Astro-maniak
Posty: 122
Rejestracja: 19 sty 2011, 11:24
Imię: Bartosz
Auto: ASTRA H
Silnik: Z19DT L
Lokalizacja: 3miasto

#9

Nieprzeczytany post autor: BARREK »

Lipek pisze:Jesli kabel jest uszkodzony proponuje jego wymiane gdyz prędzej czy później dostanie się do niego woda co spowoduje drastyczny wzrost SWR a co za tym idzie nastąpi pogorszenie odbioru , piski przy nadawaniu dodatkowo można poważnie uszkodzić radio paląc końcówkę mocy. 73 Lipek
A z ciekawości spytam. Można kabelek obciąć o te kilkanaście cm? To jakoś mocno wpłynie na strojenie anteny?

stalowy22

Astro-maniak
Posty: 377
Rejestracja: 16 mar 2011, 21:03
Imię: Łukasz
Auto: Astra K ST 2017;
Silnik: 1.4 TURBO 150 KM
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

#10

Nieprzeczytany post autor: stalowy22 »

BARREK pisze:
stalowy22 pisze:Ciekawe jest to, że przy zejściu relingu do końcówki dachu jest szczelina, w którą idealnie wchodzi kabel, jednak przytrzymanie bo w taki sposób, żeby się nie skręcił graniczy z cudem...
No dokładnie tak jak mówisz. Szczelina pasuje idealnie ale jak ktokolwiek inny z rodziny próbuje zamknąć bagażnik to jest praktycznie niemożliwe żeby kabel został tam gdzie być powinien.Próbowałem już kabelek poprowadzić w pokazany przez Ciebie sposób. Niestety ja mam chyba klapę bagażnika bliżej karoserii (mniejsza szpara) albo grubszy kabel od CB :D bo mi go jednak przycina lekko tak, że nie sposób go przy zamkniętej klapie ruszyć. Ale to była na razie tylko jedna próba. ;) Będę szukał tego jednego, idealnego miejsca na puszczenie kabelka...
Co do przycinania to kiedyś usłyszałem w jednym sklepie, że każda zmiana długości kabelka ma wpływ na antenę, a więc konieczne jest kolejne strojenie, myślę że chodzi o przepływ sygnału i opór kabla, ale z elektroniki i elektryki jestem zielony więc się nie wypowiadam...

Co do opatentowanego sposobu, spróbuj zrobić to trochę inaczej, antena w rękę pod siłownikiem przechodzi kabel i jest w takiej długości jaka jest niezbędna do postawienia na dachu anteny, zamknij klapę i później ułóż kabel w szczelnie, powinien wejść pod skraj szyby na klapie i wyjść dokładnie tam gdzie pokazane jest na zdjęciu:

Obrazek

Śmieszne jest to, że po kilku razach już u mnie automatycznie kabelek się układa tak, że nie ma najmniejszego problemu z zamykaniem klapy, nie tylko przeze mnie...
Astra 5?

ODPOWIEDZ