Jaki filtr oleju w Astra K 1.4 Turbo?

soho

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2016, 22:29
Auto: Astra K
Silnik: B14XFL
Województwo: mazowieckie

Jaki filtr oleju w Astra K 1.4 Turbo?

#1

Nieprzeczytany post autor: soho »

Wczoraj podjechałem na pierwszą wymianę oleju do ASO, profilaktycznie po 3,5 tys km. Niektórzy mówią, że nie trzeba. Ale doszedłem do wniosku, że zaszkodzić nie zaszkodzi, a koszt duży nie jest. 45 minut oczekiwania i już wracam ze świeżym smarowidłem. I wszystko było by cacy, gdyby nie fakt, że po powrocie do domu przyjrzałem się fakturze, na której jako jedna z pozycji był "FILTR OLEJU INSIGNIA A20NHT". Myślę sobie - coś nie tak, ale może to tylko pomyłka na fakturze albo faktycznie insignia i astra używają tego samego filtra. Obok jednak znalazłem kod części (12640445). Wrzuciłem w wujka google i wyszło, że faktycznie jest to filtr od insignii, chevroleta malibu a nawet camaro z trzylitrowym silnikiem, natomiast ani widu ani slychu o oplu astra 1.4 turbo. Wertowałem dalej. Przejrzałem sklepy z częściami, tym razem w poszukiwaniu filtra oleju do mojego modelu. Znalazłem tylko jeden filtr. O oznaczeniu 12670058, a więc innym niż ten, który mi zainstalowano. Przy okazji udało mi się też natrafić na porównanie obu filtrów na jadnym z amerykańskich forów: [External Link Removed for Guests]
Niby podobne, ale jednak inne...
Ponieważ sam nie jestem w stanie zajrzeć pod samochód, by sprawdzić co mi ostatecznie zamontowano, podjechałem dzisiaj drugi raz, żeby zgłosić ewentualną reklamację. Po długich choć miłych rozmowach, panowie z serwisu ostatecznie przyznali, że filtr, który mi zainstalowano jest inny niż ten, który wykręcono, ale podobno po wpisaniu VIN pojazdu system podaje im właśnie taki filtr. Pokazali mi nawet mój stary filtr i ten, który mi założono (są one dokładnie odzwierciedleniem filtrów z linka powyżej - był ACDelco UPF64R występujący również pod nazwą GM 12670058 a jest ACDelco PF64, znany też jako GM 12640445). I teraz pytanie do tych z Was, którzy już wymieniali filtr oleju w AK - czy też założono Wam z jakiegoś powodu filtr inny niż był założony w fabryce? Czy ten filtr też jest OK, tak jak twierdzą w moim ASO? A może ktoś z Was ma dostęp do bazy części opla i może to sprawdzić? Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2016, 18:58 przez soho, łącznie zmieniany 1 raz.

Segor

Astro-maniak
Posty: 131
Rejestracja: 28 lip 2016, 15:54
Auto: Astra K
Województwo: śląskie

#2

Nieprzeczytany post autor: Segor »

Myślę, że jeżeli w systemie Opla ktoś podpiął taki filtr do auta, tzn. że jest on kompatybilny. Filtr oleju to nie jakieś rocket science - ma pasować rozmiar, przepływ i pewnie jest jakiś współczynnik filtracji. Zapewne zgadza się to z normami, więc korzystają.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4826
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

A jak by Ci zalozyli filtrona albo manna ?

ememel

Astro-maniak
Posty: 103
Rejestracja: 22 lip 2016, 15:36
Imię: Mirosław
Auto: Astra K ST
Silnik: 1.4
Województwo: łódzkie

#4

Nieprzeczytany post autor: ememel »

To co by się wtedy stało?

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4826
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

ememel pisze:QR_BBPOST To co by się wtedy stało?
No wlasnie nic. Moim zdaniem szukacie dziury tam gdzie jej nie ma. Czesto jest tak ze jeden filtr pasuje do kilku silnikow, ba nawet do kilku samochodow roznych marek. Jak np. filtry VW 1.4 1.6 pasuja do Skoda, seat, Audi etc.

ememel

Astro-maniak
Posty: 103
Rejestracja: 22 lip 2016, 15:36
Imię: Mirosław
Auto: Astra K ST
Silnik: 1.4
Województwo: łódzkie

#6

Nieprzeczytany post autor: ememel »

Też tak sądzę.
Myślałem tylko że sugerujesz ich gorsza jakość.

soho

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2016, 22:29
Auto: Astra K
Silnik: B14XFL
Województwo: mazowieckie

#7

Nieprzeczytany post autor: soho »

Oczywiście, z pewnością istnieją filtry innych producentów, które też będą się nadawać do tego silnika, ale nie w tym rzecz. Skoro jadę do ASO, to oczekuję, że zostaną zamontowane oryginalne części przewidziane do tego konkretnego modelu a nie zastępniki. Liczyłem na to, że ktoś, kto już wymieniał olej w swojej AK, będzie mógł np. sprawdzić jaki filtr mu założono i podzielić się tą informacją. Może jest tak, że mają niedobór tamtych filtrów, dlatego instalują inne. Nie wiem, chciałem wybadać temat i upewnić się, że ASO nie robi mnie w balona. Biorąc pod uwagę, że nalali mi też zbyt dużo oleju, nie mam już do nich zaufania. :(

corsa12i

Astro-maniak
Posty: 65
Rejestracja: 11 cze 2016, 15:25
Auto: samurai, carisma, vectra, czekam AK
Województwo: małopolskie

#8

Nieprzeczytany post autor: corsa12i »

czarnypiotrek pisze:QR_BBPOST ba nawet do kilku samochodow roznych marek Jak np. filtry VW 1.4 1.6 pasuja do Skoda, seat, Audi etc.
no akurat to nie najlepszy przykład bo przecież to te same silniki z grupy VAG więc było by coś dziwnego gdyby były inne podzespoły

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4826
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

soho pisze:QR_BBPOST Skoro jadę do ASO, to oczekuję, że zostaną zamontowane oryginalne części przewidziane do tego
ASO nie musi montowac orginalnych czesci. Dyrektywa UE. Wrecz jest takie wymagania ze moga montowac zamienniki. W dobrym guscie byloby zeby poinformowali o tym.
corsa12i pisze:QR_BBPOST no akurat to nie najlepszy przykład bo przecież to te same silniki z grupy VAG więc było by coś dziwnego gdyby były inne podzespoły
Nie najlepszy. :)

soho

Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 16 lip 2016, 22:29
Auto: Astra K
Silnik: B14XFL
Województwo: mazowieckie

#10

Nieprzeczytany post autor: soho »

Żeby zamknąć ten wątek, powiem tylko, jak skończyła się ta historia. Ostatecznie wybrałem się do innego ASO, żeby potwierdzić, czy filtr, który mi założono, faktycznie nadaje się do tego modelu. W tym drugim ASO potwierdzili, że filtr ten generalnie nie jest przeznaczony do Astry. Jednocześnie powiedzieli mi też, że zmieniła się numeracja tych filtrów i fabryczny, który miałem, oznaczony numerem GM 12670058 to teraz GM 55496755. Żeby było jeszcze trudniej, wszystkie te filtry mają pozaklejane oryginalne etykiety producenta (ACDelco). Jedyne po czym można je rozpoznać, to numer GM na papierowym opakowaniu. Wychodzi na to, że filtr o numerze 12670058/55496755 to filtr zarówno do silnika 1.0 turbo jak i 1.4 turbo AK. Pasuje też m. in. do Corsy i Adama. A ten który założyli mi w poprzednim ASO jest faktycznie do silników o większej pojemności. Nie wiem, czy jakkolwiek wpłynęłoby to na silnik, ale dla świętego spokoju zdecydowałem się zmienić filtr na ten właściwy. Do poprzedniego ASO już się więcej nie wybiorę.

ODPOWIEDZ