Łańcuch rozrządu czy pasek.? Jak to sprawdzić

Awatar użytkownika
BooBoss

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2023, 20:49
Auto: Astra V
Silnik: 1.6 CDTI 110km
Rocznik: 2017
Województwo: śląskie
Pomocny: 1 raz

Re: Łańcuch rozrządu czy pasek.? Jak to sprawdzić

#41

Nieprzeczytany post autor: BooBoss »

Więc Panie i Panowie (głównie Panowie zakładam)

Mechanik nie zdążył wymienić mi rozrządu przed wyjazdem na wakacje więc poprosiłem go żeby przynajmniej wymienił olej zanim pojadę co uczynił. Od wymiany oleju do teraz zrobiłem jakieś 2500km i uruchomiłem silnik przynajmniej 200 razy i ANI JEDNEGO ZGRZYTNIĘCIA.

Mechanik stwierdził więc że to co słyszałem to nie rozrząd a może np. elementy układu smarowania. Sam stwierdził, że to co miałem w silniku to była maź a nie olej. Powiedział żebym z tym rozrządem nic nie robił dopóki faktycznie nie zacznie być słyszalny.

P.S. To nie tak, że nie dbam o auto tylko kupiłem je z mojej firmy 1,5 miesiąca temu a ASO Opla uważa że olej wymienia się co 30k i to jeszcze na gówniany ściek z GM. I tak już było 30k od wymiany oleju ale nie wymieniłem go od razu gdyż wisiała nade mną wizja wymiany rozrządu więc jaki był sens wymieniać olej. Widać trzeba było. Przestroga dla innych - jak słyszycie coś co może wskazywać na rozrząd a od wymiany oleju "minęło" więcej jak 5-7kkm to zacznijcie od wymiany oleju. Jak nie pomoże to trudno - rozrząd do wymiany. Ale jest szansa, że pomoże a to co słyszycie to wcale nie rozrząd.

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4904
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#42

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Aso nic nie uważa. Poprostu ktoś kto kupuje auto nowe deklaruje się czy olej będzie wymieniał w trybie co 15 tys lub LL czyli co 30 tys. Generalnie w domyśle jest co 30 tys. Zmieniasz sprzętem do diagnostyki czyli np mdi gdy mechanik dostaje auto na przegląd przedsprzedaży i wtedy ustawia takie rzeczy. Aso robi tak jak sobie życzy klient.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Awatar użytkownika
BooBoss

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 28 cze 2023, 20:49
Auto: Astra V
Silnik: 1.6 CDTI 110km
Rocznik: 2017
Województwo: śląskie
Pomocny: 1 raz

#43

Nieprzeczytany post autor: BooBoss »

OK - niemniej to było auto flotowe z naszej firmy a firmy nie mają w zwyczaju zastanawiać się co ile wymienia się olej. Po prostu raz na rok auto trafia do ASO na przegląd a Ci wszystko robią wedle uznania (czyt. własnych procedur). W każdym razie nauczyło mnie to jednego. Stwierdzenie "serwisowane w ASO" w cale nie oznacza, że auto było dobrze zadbane - wręcz przeciwnie.

analyzer65

Klubowicz AKP
Posty: 5889
Rejestracja: 02 wrz 2009, 10:34
Imię: Adam
Auto: Opel Astra III
Silnik: Z14XEP
Rocznik: 2006
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Wdzięczny: 63 razy
Pomocny: 147 razy

#44

Nieprzeczytany post autor: analyzer65 »

Dokładnie tak.
Przez ok 10 lat byłem w firmie w temacie aut i floty.
Jest kupione auto, nowe, jest plan serwisowy, jest książeczka serwisowa, tam zaznaczane co ile wymiana oleju itp itd i tyle.
Olej co 30kkm, filtr powietrza co 60kkm, płyn hamulcowy w ogóle nie był wymieniony jak auto miało 8 lat, z resztą nie zdążyli nawet bo całka wyszła po drodze :D

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4904
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#45

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

W aso też robią ludzie. Disc często słabo znajomy się na mechanice. Sam robiłem w aso opla, chwroleta, saab, mazdy w Szczecinie u Kozłowskiego. Sek w tym że teraz przyjęło się jako standard wymianę w trybie LL. Ale przy zakupie auta to klient się deklaruje co ile wymiana. Nic nie mówi to LL mu pasuje. To tak jak rozrząd. Producent mówi co 210 tys km ale chcesz to wymienią ci szybciej bo tak będziesz chciał.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

ODPOWIEDZ