Czy opony uniwersalne to dobra koncepcja...

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

Czy opony uniwersalne to dobra koncepcja...

#21

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Każda koncepcja ma plusy i minusy.

Ja podszedłem do tematu pragmatycznie. Kupiłem auto na 16" strukturach. Zakup ori alusów 17" + opon Cross climate oscylował w rejonie 5000 pln...

Nowe 17'stki z oponami i czujnikami (zdjęte z auta) kupiłem za 2000 pln. Na zimę musiałem kupić opony co daje kolejne 1200 pln. No i programator 150 pln. W sumie daje to 3350 pln.

Letnie nowe 16" które zostały mi po przekładce na zimówki sprzedam na wiosnę za 800-900 pln. Więc w totalu cała ta akcja wyniosła mnie jakieś 2500 pln.

W tej kwocie mam 17" na lato na ładnym alusie z czujnikami i 16" koła na zimę z czujnikami. Oba komplety na oponach z górnej półki.

I mam komfort, że robię przekładkę kiedy mi pasuje ;).
Ostatnio zmieniony 03 sty 2017, 12:46 przez marwisn, łącznie zmieniany 1 raz.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Segor

Astro-maniak
Posty: 131
Rejestracja: 28 lip 2016, 15:54
Auto: Astra K
Województwo: śląskie

#22

Nieprzeczytany post autor: Segor »

Ryzyko uszkodzenia czujników przy zmianie opony jest, ale o ile nie będziesz zmieniał u Janusza w garażu, a w porządnym serwisie to nie powinno być problemu. Warto dopłacić te 10-20 zł więcej za wymianę i nie bać się, że zniszczą Ci czujnik.
Skoro już masz jeden komplet opon to wydaje mi się, że nie ma sensu kupować cross climate teraz. Kup teraz zimówki, a za 2-3 lata jak Ci się zużyją oba zestawy, to pomyśl o kupnie jednego wielosezonowego.
W zeszłym roku wyszła nowa Michelin CC i podobno jest świetna. Czas pokaże czy to prawda. Jeżeli tak będzie to pewnie coraz więcej osób przejdzie na jazdę na oponach wielosezonowych. Ja na razie w zimie uznaję tylko zimówki.

Miki777

Astro-maniak
Posty: 55
Rejestracja: 05 maja 2016, 16:10
Imię: Miki
Auto: Astra K Sports Tourer ok sie-wrz'16
Silnik: B14XFL
Województwo: Zagranica - UE

#23

Nieprzeczytany post autor: Miki777 »

Ja nie mam powodów do narzekania na cross climate. Na fabrycznych strukturach 16". Dobrze trzymaja przy jeździe w deszczu w temp. ok. 0 (lekko nad i pod). Nie miałem okazji jeszcze jechać na śniegu lub lodzie. W moim przypadku (miasto) i tak będzie się to równało z deszczem (słonym :mrgreen: ).
Zdecydowałem się na cc żeby nie bawić w cyrk ze zmienianiem, bo i tak połowe czasu jesienią i wiosną jeździłbym na mniej bezpiecznych oponach.
Jak letnie, to źle bo rano zimno.
Jak zimowe, to źle bo popołudniu mokro.

Aha, klimat nadbałtycki więc rzadko poniżej -5, rzadko śnieg, często deszcz.

Awatar użytkownika
Kriv

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2016, 21:31
Imię: Marcin
Auto: Astra K
Silnik: 1,4 B14XE 100 KM
Województwo: lubuskie
Pomocny: 1 raz

#24

Nieprzeczytany post autor: Kriv »

Witam.

W listopadzie założyłem Crossclimate na felgę 16` strukturę. Od zakupu Astry w czerwcu 2016 przejechałem 9tyś. km na oponach fabrycznych Continental. Nie wiedziałem co wymyślić na zimę.

Przeczytałem kilka ocen opon na cały sezon, dwa filmy na youtube i się zdecydowałem na taki wariant.

4 sztuki Crossclimate 16` kupiłem w internecie za 1400 zł + wymiana w serwisie opla za 100 zł. W styczniu byłem w Zieleńcu gdzie było 2m sniegu - warunki ekstremalne. Asta zatrzymała się na podjeździe gdzie nie poradził sobie autokar, który nie był już w stanie jechać dalej. W tym miejscu jazdę zakończyli wszyscy. Auta na zimówka też nie radziły sobie z takim śniegiem(tylko auta 4x4 jechały dalej). Byłem gotowy na taką okoliczność. Założyłem łańcuchy jak cała reszta kierowców i bez kłopotu dotarłem do celu. Opony pozwoliły dojechać tam gdzie auta na zimówkach, więc jestem zadowolony. W mieście opony po suchym i mokrym poruszają się sprawnie i cicho jak opony letnie. Nie wyjaśniona jest jeszcze kwestia zużywania opon w okresie letnim podczas wysokich temperatur.

Opony letnie Continental sprzedałem w marcu na allegro za 800 zł. Zamiana wyniosła mnie tyle ile bym musiał zapłacić za komplet zimówek nieznanego producenta.

1400 zł (Crossclimate) + 100 zł (zmiana w oplu) - 800 zł (letnie Continental) = 700 zł ( tyle dołożyłem do zamiany opon)

Zapominam o szale pierwszego śniegu w punktach wymiany przy tym oszczędzając na dwóch zmianach w roku.

Pozdrawiam - Marcin kierowca rocznej Astry z Zielonej Góry
Ostatnio zmieniony 14 maja 2017, 21:54 przez Kriv, łącznie zmieniany 3 razy.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4825
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 98 razy

#25

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

Kriv, Zuch.
A jakbys sprzedal ta astre co masz a kupil astre F wiesz ile by Ci zostalo ? Czemu tak nie zrobiles ? :)

Awatar użytkownika
KaMYk

Przyjaciel forum
Posty: 5371
Rejestracja: 21 paź 2014, 21:29
Imię: Krzysztof
Auto: Dodge Charger R/T
Silnik: 5,7 V8 HEMI
Rocznik: 2014
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mazowieckie
Wdzięczny: 12 razy
Pomocny: 129 razy
Kontakt:

#26

Nieprzeczytany post autor: KaMYk »

Generalnie taki temat to dyskusja bez końca, będą zawsze zwolennicy zmiany opon letnie/zimowe będą zwolennicy wielosezonówek.

Osobiście mam dwa komplety kół na każde auto. To się zrobiły już w sumie 6 kompletów.
Tak szczerze, to przynajmniej na jedno auto, to do jazdy codziennej, zamierzam właśnie kupić wielosezonowe. Miałem już raz Goodyear Vector, ale na astrze i żeby nie to, że to były tylko 17 cali, to pewnie bym jeździł.

Uniwersalność opony wielosezonowej w moich warunkach geograficzno-klimatycznych (północne Mazowsze) się sprawdzała, a jeszcze do małego, słabego auta, na codzienne dojazdy ... wystarczająco.

A że mam zimówki do wyrzucenie po tej zimie, letnie tez ostatni sezon, to jest okazja na zimę kupić wielosezonwe.

bilbo

Astro-maniak
Posty: 83
Rejestracja: 25 sie 2014, 6:07
Imię: Piotr
Auto: Astra G
Silnik: 1.6 B
Województwo: mazowieckie

#27

Nieprzeczytany post autor: bilbo »

Zależy gdzie się jeździ. W Zachodniopomorskim zimy zwykle nie są tak mroźne, jak w polskim biegunie ciepła jakim jest Suwalszczyzna.
L

ster

Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 10 sie 2015, 9:58
Auto: astraG
Województwo: Zagranica - UE

#28

Nieprzeczytany post autor: ster »

bilbo pisze:
15 paź 2019, 8:13
Zależy gdzie się jeździ. W Zachodniopomorskim zimy zwykle nie są tak mroźne, jak w polskim biegunie ciepła jakim jest Suwalszczyzna.

Fakt jest taki, że przez ostatnich kilka sezonow zimy w Polsce były stosunkowo łagodne. Sam październik podejrzewam będzie jednym z cieplejszych w ostatnich latach.
Rozważanie zakupu opon zimowych ma więc pewnego rodzaju podstawy logiczne.
Tylko jak już decydować się na zakup opon całorocznych, to najlepiej takie, które będą dostatecznie solidne, najlepiej klasy premium.
Proponuję w związku z tym sprawdzić jeszcze chociażby opony od MIchelin CrossClimate czy Goodyear Vector 4season: [External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ