Kwestia ciśnienia

Awatar użytkownika
CthulhuPL

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2019, 1:44
Imię: Paweł
Auto: Astra K ST
Silnik: 1.6 CDTI 110KM
Rocznik: 2018
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 1 raz

Kwestia ciśnienia

#1

Nieprzeczytany post autor: CthulhuPL »

Witam, niedawno zmieniłem astrę J na astrę K i chciałem zapytać o ciśnienie w oponach. Na letnich mam 205 55 r16 Continental Eco Contact 6 i wedle tabliczki dla max 3 osób ciśnienie powinno być 240p 220t. Przy większym obciążeniu nawet 2,7. Czy potwierdzacie to? A zimówki zostały mi z astry J ale są to 205 60 r16 a więc nieco "grubsze". Jakie ciśnienie będzie trzeba zastosować do zimówek? Tak przy okazji z ciekawości kiedyś Jotką jechałem w góry z pełnym 4 osobowym obciążeniem plus bagaż na full na ciśneiniu 2,2 p i t oraz drugi raz jechalem w tej samej konfiguracj z 2,3p i 2,7t i nie wyczułęm żadnej różnicy. Jak to jest z tym w kóńcu? Aha i rozumiem ze jesli producent zaleca dane cisnienie w oponach, np 2,4 z przodu a 2,2 z tylu w mojej K, to mówimy tu o cisnieniu na zimnych oponach? Czyli mam sie nie przejmowac jak w trakcie jazdy komputer pokazuje ze cisnienie uroslo np do 2,6?

Awatar użytkownika
Adler

Administrator
Posty: 3007
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:22
Imię: Przemek
Auto: Sports Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: małopolskie
Pomocny: 140 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: Adler »

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w tym poradniku: [External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5084
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 305 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Koła zawsze pompuje się (na zimnych) przed jazdą, ewentualnie krótki dojazd do stacji paliw. Podane ciśnienia np. na klapce wlewu paliwa dotyczą zimnych kół - np. rano. To, że ciśnienie wzrośnie to jest prawidłowe zjawisko, opony w czasie jazdy rozgrzewają się co powoduje wzrost ciśnienia. Część kierowców popełnia błąd w czasie podróż, wjeżdżają na stację sprawdzić ciśnienie w kołach i upuszczają nadmiar, który wydaje się im, że jest zbyt duży. Nie masz czym się martwić - wszystko jest ok. - prawidłowo. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Adler

Administrator
Posty: 3007
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:22
Imię: Przemek
Auto: Sports Tourer
Silnik: B16DTL
Województwo: małopolskie
Pomocny: 140 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Adler »

CthulhuPL pisze:
24 maja 2021, 17:40
Jakie ciśnienie będzie trzeba zastosować do zimówek?
(...)
Aha i rozumiem ze jesli producent zaleca dane cisnienie w oponach, np 2,4 z przodu a 2,2 z tylu w mojej K, to mówimy tu o cisnieniu na zimnych oponach?
Zacytuję ze wspomnianego poradnika:
Wielu kierowców zastanawia się czy wartość ciśnienia na zimę i na lato powinna być inna. Zawsze trzeba przestrzegać parametrów podanych przez producenta samochodu, ale jednocześnie warto pamiętać o związku temperatury powietrza z ciśnieniem opon. Jeśli wiemy, że zapowiadane są duże spadki temperatur to pompując koła warto podnieść poziom ciśnienia opon zimowych o 0,2 bara w porównaniu do wartości stosowanych przy temperaturach letnich. Oszczędzi to konieczności ponownego odwiedzenia stacji benzynowej czy serwisu w celu dopompowania kół.

Awatar użytkownika
CthulhuPL

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2019, 1:44
Imię: Paweł
Auto: Astra K ST
Silnik: 1.6 CDTI 110KM
Rocznik: 2018
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 1 raz

#5

Nieprzeczytany post autor: CthulhuPL »

Z tymi zimówkami to bardziej chodziło mi o to że mam je grubsze niż letnie bo 60 a nie 55 i stąd zacząłem się zastanawiać czy ciśnienie dla nich będzie takie samo jak dla letnich ale nie patrzyłem pod kątem warunków atmosferycznych tylko samych parametrów opony.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5084
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 305 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Napisałeś: ,,mam je grubsze niż letnie bo 60 a ...." , raczej wyższe o 5% w stosunku do szerokości opony porównując to do Twoich letnich = 55. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
CthulhuPL

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2019, 1:44
Imię: Paweł
Auto: Astra K ST
Silnik: 1.6 CDTI 110KM
Rocznik: 2018
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 5 razy
Pomocny: 1 raz

#7

Nieprzeczytany post autor: CthulhuPL »

heinrich12 pisze:
25 maja 2021, 12:09
Napisałeś: ,,mam je grubsze niż letnie bo 60 a ...." , raczej wyższe o 5% w stosunku do szerokości opony porównując to do Twoich letnich = 55. Pozdrawiam.
Dlatego w pierwszym poście dałem "grubsze" w cudzysłowiu. Wiem że chodzi o to że są wyższe o 5% :) Pytam czy mogę zastosować do nich te same wartości ciśnienia co w letnich, niższych?

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5084
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 305 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Moim zdaniem - bez problemu, możesz zastosować te same wartości, to jest zbyt mała różnica aby sobie tym ,,głowę zawracać". Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ