Prezent od AF17.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

Re: Prezent od AF17.

#11

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Nie twierdzę, że błąd zainicjowała skrzynia. Dość gwałtownie przyhamowałem schodząc z jezdni na trawiasto-leśne pobocze bo musiałem w "krzaki"(...po zakupie karpia :) ).Uważałem, ale może koła coś przyhaczyły. Po powrocie, z ulgą na pęcherzu przekręciłem kluczyk... a tu taka dziwna "dyskoteka" jak na fotce. Dodatkowo przebiegała linijka ledowa wzdłuż dźwigni zmiany biegów. Skrzynia ewidentnie w trybie awaryjnym. Startowała z małą mocą i to z wyższego biegu. Olej planowałem wymieniać na początku wiosny. Kilkadziesiąt kilometrów brakuje do 60 tys. km, jak skrzynia była zalewana nowym olejem. Owe dziwne zjawisko zdecydowało o tym, że nie czekam do wiosny. Aktualnie zrobiłem 250 km i wszystko jest OK.
Pobiorę próbkę starego oleju i ocenimy jak się ten olej "spracował". Ci też dam do powąchania :D .

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Automat pisze:
23 gru 2020, 16:53
Po wymianie sprawdzę olej, możliwe że kolejna wymiana będzie nie za 60 tys. km a za 50 tys.km.
Jeżeli tym automatem zrobię 200 tys. km, to na wymiany oleju wydam 4 tys. zł i to nie jest wydatek, który można ominąć oszczędną jazdą, czy innymi "manewrami". Mój typ automatu tak ma i jeśli nie ma się w tym okresie czasu psuć, ani sprawiać problemu, to owa wymiana oleju musi być.
Mogę ewentualnie rozważyć 2-3 wymiany oleju metodą statyczną( w tym 2 wymiany w zasadzie to są "płukanki" ). Owa dynamiczna wymiana będzie najmniej problematyczna. Podstawiam auto i po 3 godzinach odbieram-taka jest umowa.
Dzisiaj, siadłem przed kompem i odszukałem stare notatki. Co by było gdybym wymieniał w mojej asb AF-17 olej metoda statyczną ? Do skrzyni wchodzi 7,2 l oleju i tyle jest oleju starego przed wymianą. Jednorazowe statyczne spuszczenie oleju usuwa 2,5 litra przepracowanego oleju. W to miejsce zalewam nowym olejem. Jadę kilkanaście kilometrów i znowu zlewam statycznie olej. Ponownie schodzi 2,5 litra oleju, który uzupełniam dolewką 2,5 litra. Taką pojedyńczą operację nazwałem płukanką. Jak ma się procentowo zawartość starego przepracowanego oleju w całej skrzyni ? Obrazują to poniższe wyliczenia:

płukanka.....zostaje % starego oleju
I pł.......... 46 %
II pł......... 30 %
III pł........ 19 %
IV pł........ 12,65 %
V pł.......... 5,9 %
Gdybym zakończył wymiany statyczne na 5 podejściach, to zużyłbym 12,5 l oleju i jeszcze stary by nie był wypłukany. Pozostałoby go 5,9 %.Ta sama wymiana dynamiczna, przy tej samej ilości oleju wypłukuje stary olej prawie do zera. Owa ilość oleju kosztuje :
10 l baniaK; 323 zł
4l baniak : 115 zł.....2,5l=72 zł.
ilość oleju potrzebna na wymianę kosztowałaby: 323 zł(10l)+72 zł(2,5l)=395 zł.
Za dynamiczną wymianę oleju chcą 1000 zł. Wynika, że za robociznę chcą ok. 600 zł.
Czy warto zapłacić owe 600 zł aby nie mieć 6 % brudnego oleju w skrzyni ?
Gdybym zrobił dodatkowe dwie wymiany statyczne, to zużyłbym 17,5 l oleju a w skrzyni miałbym 1,8 % starego oleju. Z mojej strony koszt oleju to dalsze 144 zł. Olej łącznie ok. 540 zł. Miałbym zaoszczędzone ok. 460 zł w ramach których sam sobie przy dostępie do kanału 7 razy spuszczał i zalewał olej ?
Czy warto tak się "bawić" ? Jak mnie przekonacie, że warto, to następnym razem spróbuję to zrobić.
Jak zakład spuści coś mi na cenie, to będę uważał, że nie ma sensu zmieniać oleju statycznie.
Może zamiast 5 czy 7 zmian statycznych wystarczy wykonać 3 zmiany ? Ciekaw jestem Waszych propozycji.
Jutro rano jadę na warsztat :)

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#13

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Janku jeszcze musiałbyś doliczyć (przy wymianie statycznej), przy pięciu tak zwanych płukankach po 2,5l, każdorazową jazdę po kilkanaście km. Załóżmy, że te kilkanaście=15 km., przy pięciu płukankach = 75 km. x koszt paliwa, plus w tym ok. trzech godzin jazdy samochodem po mieście. Jeżeli wymianę przeprowadziłbyś sam to i tak musiałbyś skorzystać z kanału czy podnośnika gdzie będziesz się miotał prawie cały dzień (spuszczenie oleju, nalanie oleju, jazda, i tak pięć razy, sześć godz. poleci jak nic). Też wypadało by za korzystanie z kanału czy podnośnika 1,5 stówki zostawić. Janek - ,,Skórka za wyprawkę", takie jest moje zdanie. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Wymiana statyczna to nie problem, mam bardzo solidny kanał. Niewiadoma w tych dywagacjach to:
- jak dokładnie w dynamicznej wymianie usuwany jest stary spracowany olej.
- przy statycznej wymianie: jaki % starego oleju może pozostać w asb,
bo z tego wynika ile razy statycznie mam spuszczać olej.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

#15

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Dzisiaj była wymiana oleju w asb AF-17 metoda dynamiczną. Droga do warsztatu w Trzciance jak poniżej:
droga do Trzcianki_20210104_093830.jpg
W takich warunkach dobrze spisywały się opony wielosezonowe Goodyear Vector 4Seasons G2 205/55 R16 94VXL. Olej wymieniono (7,2 l oleju potrzebuje asb AF-17) za kwotę 1000 zł. Olej zmieniałem po przebiegu 60 tys. km. Zastosowano Olej Dura Drive MV (Petro-Canada). Na wymianę zużyto 10-11 litrów oleju. Od przyjęcia auta poprzez sprawdzenie asb przed wymianą oleju, wymiana oleju i sprawdzenie asb po wymianie oleju upłynęły 2 zegarowe godziny. Przed wymianą był olej Ravenol T-IV.
Według opinii zakładu, przy dynamicznej wymianie oleju, stary olej jest usuwany na poziomie 99,9 %.
Zatrzymałem 0,5 l starego oleju celem oceny jego stopnia "spracowania"/zużycia.

Właściwości oleju Dura Drive MV (Petro-Canada):

Właściwości............Metoda testu.........DURADRIVE MV SYNTHETIC ATF
Gęstość, kg / l @ 15oC......ASTM D4052.....................0,852
Lepkość kinematyczna cSt@40°C......ASTM D445.....36,1
cSt@100°C...................................................7,42
Barwa wizualnie............czerwona
Temperatura zapłonu, °C.........ASTM D92........206
Temperatura płynięcia, °C ......ASTM D97.........-54
Wskaźnik lepkości.......ASTM D2270................178
Liczba kwalifikacyjna FORD..................MERCON®-V M5080701
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Jednym słowem - operacja zakończona. Wygląda tak jakbyś wracał z Władywostoku. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

#17

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Zamieszczam fotkę z olejem na ręczniku papierowym. Kolor ciemny, opiłków i zapachu spalenizny brak.
Olej po przebiegu 60 000 km i ok. 5 latach eksploatacji. Pierwotny kolor był czerwonawy.
olej asb_20210105_141129.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5108
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 193 razy
Pomocny: 307 razy

#18

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Przebarwienia papieru zużytym olejem ze skrzyni biegów: [External Link Removed for Guests] Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4534
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 22 razy
Pomocny: 68 razy

#19

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Niby nowy materiał....a stary. W pokazany sposób to mogłem wymieniać olej w mojej starej Jetta2.W Astra H musiałbym skrzynię AF-17 wydobyć z komory silnika i ją rozpołowić, aby dobrać się do filtru olejowego. Tego nie robi się. Można za to wymieć olej dynamicznie i właśnie tak zrobiłem.

ODPOWIEDZ