Wymiana oleju w skrzyni automatycznej TF-80SC [AF40]

Skrzynia AISIN, 6 biegowa + R, 440 Nm, waga 97 kg, 7 litrów oleju Dexron VI
Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

Re: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej TF-80SC [AF40]

#11

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Ok, dzięki. A wiesz czy jest jakiś zamiennik do oryginalnego oleju GM do skrzyń AF40? Bo znalazłem tylko ten oryginalny: [External Link Removed for Guests]

50zł za litr to trochę dużo, ale jak nie będzie innego to i taki kupie.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#12

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Na teraz nie wiem,czy olej,który wymieniałem, będzie pasował do AF40,ale możliwe,że tak.Te oleje do asb już specyfikowałem na Forum.Poszukaj tematycznie,a może wcześniej sam znajdę.Znalazłem:
automatyczna skrzynia biegow
automatyczna skrzynia biegow
W mojej asb jest wlany olej Ravenol ATF T- IV.Na tym oleju za jedem miesiąc będę miał odjechane 30 tys. km.
Tutaj piszą ciekawe rzeczy: [External Link Removed for Guests]
Między innymi: Do AF 40 lejemy tylko olej OPEL AW-1 nr OE 1940773.
Z innej ciekawostki istotna treść: przy znacznym przebiegu auta lepiej dolewać taki sam olej,aniżeli wymieniać go na inny... co by przemawiało za wymianą oleju metodą statyczną.Ile jest mitów a ile prawdy w przedstawionych wypowiedziach pod wskazanym linkiem nie podejmuje sie roztrzygać.Mogę jedynie wypowiedzieć własne zdanie na bazie doświadczeń własnych:
- jak jest problem ze skrzynią ,to i tak trzeba próbować wymienić olej
- jak problemu nie ma z asb,to ryzyko ich powstania po wymianie oleju jest niewielkie...ale jest
- jak chce się dłużej jeździć danym autem i asb i miec zaufanie do auta,to nie można udawać,że skrzynia jest OK. Jej stan trzeba poznać :o .Nikt Cię nie uwolni od tej "roboty" ;) .
Trzymam kciuki z pomyślną pracę asb po wymianie oleju.Popytaj warsztaty,które zmieniają olej w asb,czy olej Ravenol ATF T- IV może być stosowany w Twojej skrzyni(AF40).

Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#13

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Poszperałem na necie i raczej ten Ravenol nie będzie pasował do mojej skrzyni. Do AF17 tak, ale nie do AF40. Trudno, czeka mnie spory wydatek na olej...no chyba ze mechanik załatwi coś taniej :D

Dzieki za pomoc ;)

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#14

Nieprzeczytany post autor: Automat »

szperałem dalej: [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

Dodano po 11 minutach 37 sekundach:
Fylyps pisze:
27 sty 2019, 23:13
Poszperałem na necie i raczej ten Ravenol nie będzie pasował do mojej skrzyni. Do AF17 tak, ale nie do AF40.
W specyfikacj asb typu AF40 zalecany olej to: JWS 3309.Olej o identycznej nazwie jest również zalecany do AF17.Ponadto zobacz tutaj:
[External Link Removed for Guests]
Popytaj dokładnie warsztaty wymieniające olej,abyś poznał współczesny zalecany olej do Twojej skrzyni.
Przypuszczam,że Rawenol,który mam w swojej skrzyni będzie pasował i do Twojej...ale sprawdź rzetelnie.

Dodano po 11 godzinach 6 minutach 27 sekundach:
Kolego Filipie,dzwoniłem w Twojej sprawie do warsztatu,gdzie wymieniałem swoją asb.Podaj jeszcze VIN swojego auta,a dowiesz się-bez pudła-jaki olej masz lać do swojej asb :) .

Zeniu69

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2017, 21:38
Imię: Rafal
Auto: Astra J
Województwo: Zagranica - UE

#15

Nieprzeczytany post autor: Zeniu69 »

Do AF40 tylko i wylacznie AW-1. Zadnych eksperymentow z "zamiennikami" albo "lepszymi" olejami.

Albo oryginalny z ASO albo Fuchs Titan ATF 4400

[External Link Removed for Guests]

To jest olej, na ktorym w Niemczech jezdza taksowki z ta skrzynia.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#16

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Zamiast "prawd objawionych" wolę konkrety.Poruszony temat zainspirował mnie do uzupełnienia tabeli,którą już wcześniej przedstawiałem.Tym razem uzupełniłem tabelę olei do asb o dane oleju Titan ATF 4400
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zeniu69

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2017, 21:38
Imię: Rafal
Auto: Astra J
Województwo: Zagranica - UE

#17

Nieprzeczytany post autor: Zeniu69 »

Akurat ja jestem wyczulony na temat ASB. Jezdze na nich od poczatku mojej kariery (1992). A od 1999 mam Chryslera z A604. Kazdy kto zna historie tej skrzyni od razu wie o czym mowa. W skrocie:

Chrysler buduje pod koniec lat 80-tych super skrzynie (A604). Jedna z pierwszych z elektronicznym sterowanien. Jak zawsze i u kazdego producenta aut Chryslerbbierze do tej skrzyni Dexron. Super olej, caly swiat na nim bez problemlow jezdzi. A A604.... padaja. W instrukcji obslugi oraz na bagnecie Chrysler pisze, zeby lac wlasnie Dexrona. Co sie okazuje? Ano Dexron pieni sie i skrzynia pada. No wiec Chrysler opracowuje wlasny olej (ATF+3). Akcent na wlasny. Do czasu opracowania Le Barony V6 produkowane sa z 3 biegowa A413 (obecnie rarytasy). Z nowym olejem A604 smigaja po 500000. Moja ma na ATF+3 a pozniej na ATF +4 prawie 400000 km.

Dlatego nikt, zaden mechanik mnie nie przekona do "lepszego" na papierze oleju. I to bez znaczenia jaka ASB. Do silnika zalewam rowniez inne oleje (do Chryslera na przyklad 10w60 bo mi hydrozywory klepaly) ale do ASB nigdy nie zaleje czegos innego czego nie przewidzial producent.

Nie czytalem jakie oleje poleciles (@Automat). Wyrazilem tylko moje osobiste zdanie ze do AF40 tylko AW-1. A Fuchsa moge polecic bo moja na tym przelatala 180000 a taksowki w Berlinie po 500000 i wiecej.

Gesendet von meinem SM-T815 mit Tapatalk


Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#18

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Jeśli chodzi o ten Ravenol 10L to w opisie jest napisane ze to zamiennik do olejów OPEL/GM 1940771 oraz 1940774.

Olej o oznaczeniu 1940771 to: [External Link Removed for Guests] i pasuje do skrzyń AF17, Af22, AF23, AF33

Olej o oznaczeniu 1940774 też mi się wydaje ze nie będzie pasował.

Natomiast do skrzyni AF40 jest olej o oznaczeniu: 1940773. Gdyby ten Ravenol spełniał normę tego oleju to byłoby fajnie. Aczkolwiek ja nie jestem wszechwiedzący i w serwisie się zapytam jak to tam wygląda ;)

Podaje Vin: W0L0AHL3562082519

Co do tego FUCHSA ATF 4400 to napisałem maila do tego sklepu odnośnie tego jaki olej mogę stosować do tej skrzyni. Zobaczymy co odpowiedzą.

Dzięki wszystkim za pomoc ;)

Dodano po 35 minutach 58 sekundach:
Znalazłem jeszcze taki olej: [External Link Removed for Guests]

W opisie oferty znalazłem że spełnia normy oleju nr: 1940773 oraz normę AW-1
allegro.png
Co o tym sądzicie? Z góry mowie że nie chodzi mi o oszczędzanie na oleju, chcę po prostu kupić odpowiedni olej w dobrej cenie ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zeniu69

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2017, 21:38
Imię: Rafal
Auto: Astra J
Województwo: Zagranica - UE

#19

Nieprzeczytany post autor: Zeniu69 »

Nie znam tego oleju. Ma on specyfikacje ATF+4 ale ja bym do swojego Chryslera nie wlal (nie ma go na oficjalnej liscie Chryslera).

Wszystkie te oleje (rowniez moj Fuchs) sa rekomendowane. Ale nie przez samego Opla.

O ile sie orientuje to oleje wyraznie dopuszczone przez Opla to:

Petronas Tutela Transmissioni GI/VI

AC Delco AW-1

GM 1940773 (Opel original)

Tak czy siak. Oleje to bardzo ideologiczny temat. Na kazdym forum na calym swiecie tocza sie wojny o ten wlasciwy olej :)

Gesendet von meinem SM-T815 mit Tapatalk


Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#20

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Ok, poczekam jeszcze na odpowiedz od sklepu i zobaczymy co bedzie

ODPOWIEDZ