Wymiana oleju w skrzyni automatycznej TF-80SC [AF40]

Skrzynia AISIN, 6 biegowa + R, 440 Nm, waga 97 kg, 7 litrów oleju Dexron VI
Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

Re: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej TF-80SC [AF40]

#31

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Opis jest "sympatyczny".Zobaczymy co powiedzą warsztaty odnośnie ich praktyk na tym oleju :) .

Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#32

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Narzekam że 62zł bo oryginał od Opla kosztuje 50...dlatego nieopłacalny biznes :D

Dodano po 59 sekundach:
Chyba że kupie 4L za 165zł to wtedy spoko bo 41 zł za litr ;)

Zeniu69

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2017, 21:38
Imię: Rafal
Auto: Astra J
Województwo: Zagranica - UE

#33

Nieprzeczytany post autor: Zeniu69 »


Automat pisze:Zeniu, podany przez Ciebie przykład wskazuje, że oprócz właściwości oleju na zachowanie się oleju ma wpływ konstrukcja asb,a te zachowania można poznać tylko drogą doświadczalną,czyli przez jazdę.
O wlasnie :)

W starszych autach (jak moj Chrysler) producent wyraznie nakazuje zmiany oleju w ASB. A jak nakazuje to i mowi jaki olej mamy lac. A nowe auta? No coz, o ile olej siknikowy jeszcze rekomenduja zmieniac to olej ASb juz nie. Wrecz przeciwnie, chca nas przekonqc, ze tego oleju sie nie zmienia bo jest lifetime. A to jest bullshit bo nawet olej transformatorowy nie jest na cale zycie. No chyba, ze producent ma na mysli przebieg max 100-150k jako lifetime a po tym zmiana auta :)

Ja przed zmiana w moim Oplu przewertowalem caly internet. Plus porada w trzech warsztwrach. Wszystkie robia tylko i wylacznie skrzynie ASB i wszystkie oferuja dynamiczna wymiane oleju sposobem Tim Eckart. A ten, w ktorym ostatecznie robilem zmiane naprawia i serwisuje berlinskie taksowki.
We wszystkich trzech uzywany byl Fuchs.

Dlatego moge polecic tego Fuchsa.

Co do sklepow i mechanikow niewyspecjalizowanych w ASB to tak jak pisalem, nie mam zaufania. Szczegolnie w Polsce gdzie temat ASB jest stosunkowo swiezy i lata swietlne do zachodu.


Gesendet von meinem SM-T815 mit Tapatalk


Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#34

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Ja przed zmianą w moim Oplu przewertowalem caly internet.
U mnie było podobnie.Najpierw szukałem powodów dla których moja asb(AF-17) szwankowała.Już na pierwszym pytaniu dostałem zmyłkową odpowiedź(...nasze Forum :lol: )...potem zostałem sam i ryłem w sieci jak dzik :D . Wszyscy płakali....w sieci...różne nacje narodowe.Nasi już mi raczej kibicowali...aż odkryłem sedno sprawy (chłodnica !). Następny krok to: remont asb czy wymiana ? :D .Ostatni to : jaki olej zalać :D ? Zostałem nieźle "przećwiczony".Teraz zadowolony jeżdżę i z uśmiechem czasami śledzę jak inni "męczą kota".
Uśmiech się poszerza jak czytam,że oleju w asb nie należy zmieniać.Nie mogę zrozumieć,dlaczego ludzi tak traktują i wmawiają im powielane głupoty :( (bełtać olej w asb i uważać,że jego parametry nie ulegają zmianom).Teraz znowu wypłynął problem i "trenujemy" inny wariant wspomnianych powyżej tematów.

Dodano po 29 minutach 59 sekundach:
Mam odpowiedź z warsztatu,ale nie wiem czy Nas zadowoli.Otóż Filipie,do Twojej skrzyni był lany olej GM 93165147,spełniający wymogi AW-1.Gorzej z pytaniem o inne odpowiednie oleje:
- Ravenol ATF T-IV twierdził mechanik,że spełnia normę i mógłby być zastosowany.Na pytanie czy stosowali, padła odpowiedź,że teraz nie odpowie,musiałby zajrzeć do swoich kajetów.Rzekłem,że do mojej AF-17, 3 lata temu lali ów olej.Odparł,że teraz stosują oleje(mikstury) firmy " Petro Canada " (mam nadzieję,że nie zniekształciłem).Czy mieli na warsztacie skrzynie AF-40 ?- tak,mieli.
[External Link Removed for Guests]
Skierowałem już zapytanie o olej do asb AF40 do w/w firmy (SMS)

Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#35

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Czyli dotychczas lali ten oryginany: [External Link Removed for Guests]

Poczekam jeszcze na odpowiedź odnośnie tego Ravenolu

Co do tego PetroCanada to chyba leją ten: [External Link Removed for Guests]
ale czy nada się on do AF40 to nie wiem.

Ceną napewno kusi ;) : [External Link Removed for Guests]

Ale chyba sie nie nada do AF40 sądząc po tym co tu napisali: [External Link Removed for Guests]

Dodano po 9 minutach 7 sekundach:
Znalazłem jeszcze ten, z opisu wynika że spełnia normę AW-1: [External Link Removed for Guests]

Zeniu69

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 27 wrz 2017, 21:38
Imię: Rafal
Auto: Astra J
Województwo: Zagranica - UE

#36

Nieprzeczytany post autor: Zeniu69 »

Widze, ze bronisz sie rekami i nogami przed Fuchsem (za 35 zl) to dla dopelnienia obrazu rzuce jeszcze jednym olejem ze specyfikacja AS-1

Liquy Moly Top Tec ATF 1800

Na nie,ieckich forach rowniez ten olej jest polecany.

Gesendet von meinem SM-T815 mit Tapatalk


Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#37

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Jestem po szczerej rozmowie z przedstawicielem Petra Canada :) (tel.693121104).Firma owa jest w Polsce jedynym przedstawicielem kanadyjskiej firmy o identycznej nazwie.Olej jest produkowany i rozlewany w Kanadzie i takowy dociera do każdego miejsca przeznaczeni,w tym i do Polski.Gwarantuje to w jakimś stopniu (oryginalne opakowanie) brak możliwości podrabiania.Nadto chwalili się,że olej jest bardzo dobrej jakości i dodatkowo spełnia jakąś wymagającą normę na terenie USA.Olej do AF 40 ma kosztować ok. 44 zł/1 litr brutto w opakowaniu 1 litrowym.Większe są pakowane po 20 litów,ale ceny nie znam(1 litr wychodzi <40 zł).
Może mi się uda podać nazwę oleju do asb typu AF40.....DURADRIVE MV SYNTHETIC ATF.Ten olej jest tutaj: [External Link Removed for Guests]
Na bazie przeprowadzonego wywiadu,dałbym zaufanie tej firmie i olejowi,podobnie,jak warsztat, gdzie wymieniałem swoją skrzynię AF-17 na angielską używkę.Wybór Filipie należy do Ciebie i Twojej kieszeni :D .
Daj znać co wybrałeś i napisz o późniejszych efektach.Mam nadzieję,że nie uciekniesz z naszego Forum i zwiększysz liczbę użytkowników Opli z automatyczną skrzynią.

Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#38

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Zeniu, nie bronie się przed zakupem Fuchsa, jak już mówiłem szukam odpowiedniego oleju w najlepszej cenie. Nie chodzi tu też o pieniądze bo jeśli nie byłoby zamienników to i kupiłbym oryginalny za 50zł/litr. Przemyśle tego Fuchsa, pogadam tez o nim z mechanikami którzy zajmują się skrzyniami automatycznymi. Zobaczymy jak to będzie. Na pewno jak będę już po wymianie to się podzielę na forum moimi odczuciami i kosztami jakie poniosłem. Poza tym to dzięki Ci za pomoc ;)

Automat, co do DuraDrive od PetroCanada to też go rozważę, znalazłem go na aukcji za 39zł/litr więc całkiem nieźle: [External Link Removed for Guests]
Potrzebne mi będzie ok. 10L więc z tego 20 litrowego opakowania nie skorzystam :D

Zastanawiam się też nad tym olejem: [External Link Removed for Guests]
Napisze maila do sklepu to sie dowiem czegoś wiecej bo olej oryginalny od Aisina, pasuje do AF40 [przynajmniej wg opisu] i cena też korzystna.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#39

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Filipie...cokolwiek wybierzesz,masz już z górki :) .
Ostatni akt,to wybór warsztatu,gdzie dokończysz dzieła - też ważny wybór.

Fylyps

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 sty 2019, 12:22
Imię: Filip
Auto: Astra H, 2005, 1.9 CDTI 120KM, AT
Silnik: Z19DT
Rocznik: 2005
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom

#40

Nieprzeczytany post autor: Fylyps »

Radom to spore miasto, na pewno coś znajdę ;)

ODPOWIEDZ