[Astra G] Problem z kompem, gaszeniem silnika i wentylatorem

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#11

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Wesoł, u mnie jest właśnie między drzwiami a kołem. Ale ja mam DTH, więc może była lekka różnica. Poza tym EPC (2006) źle pokazuje, że jest to koło skrzynki przekaźnikowej, a tam są te duże bezpieczniki.

Wiem na 100% że to to, bo musiałem wymieniać cały sterownik. I Ecu siedzi w takiej plastikowej kieszeni mocowanej do ćwiartki.

Sterownik:
[External Link Removed for Guests]
Kieszeń:
[External Link Removed for Guests]
Obrazek

lipa

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 02 kwie 2008, 15:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#12

Nieprzeczytany post autor: lipa »

Witam,

Probuje wreszcie uruchomić klimę w niedawno nabytej Asterce DTI `01. Niestety daignoza elektryka brzmi - do wymiany sterownik wentylatorów i klimatyzacji.
Mam jednak kłopot - nie wiem sterownika o jakim symbolu powinienem szukać (wiem, ze różne były do benzy i diesli).
Struna - widzę, że wymieniałeś sterownik i masz taki sam silnik jak mój oraz EPC (ja dopiero ściągam) - czy mógłbyś pomóc w tej sprawie? Dzięki z góry :)

Pozdrawiam

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#13

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Hmm... co do sterowników wentylatorów to było ich kilka pasujących do DTH. Najlepiej jeśli sprawdzisz jakie jest oznaczenie na Twoim i takiego będziesz szukał.

Poza tym u mnie moduł sterowania wentylatorami też nie działał, ale elektryk go rozebrał, oczyścił i wszystko zaczęło śmigać ;) Możliwe, że i u Ciebie też tak może być, tylko trzeba znaleźć odpowiedniego elektryka.
Obrazek

lipa

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 02 kwie 2008, 15:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#14

Nieprzeczytany post autor: lipa »

U mnie sprawa wyglada troszke inaczej. Okazalo sie, ze jakims cudem zamontowany jest sterownik z wersji bez klimy- wiec raczej bez wymiany sie nie obejdzie - a nie za bardzo mam skad wziac jego typ :/
Bylbym wdzieczny jezeli ktos moze dac mi namiar na jeden z prawidlowych

Znalazlem info, ze np. typ WJ pasuje do nastepujacych silnikow:
X20DTL ,Y22DTR,X17DTL,Y17DT
czy WJ popasi też do Y20DTH???

Pozdrawiam

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#15

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Wg mojego EPC pasuje FT i CJ, natomiast WJ nie ma w ogóle. Ale za to FT i CJ występują zarówno w DTH jak i DTL i DTR. Więc możliwe, że jeśli WJ pasuje do DTL i DTR to do DHT też, ale to by trzeba było sprawdzić. Taki sterownik kosztuje około 500zł w ASO, a tam Ci dobiorą po VINie, z tego co słyszałem ;) Jak pogadasz, to po VINie może też mogą Ci powiedzieć jakiego masz szukać na rynku części używanych
Obrazek

lipa

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 02 kwie 2008, 15:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#16

Nieprzeczytany post autor: lipa »

Struna dzieki wielkie!! Kliknałbym pomógł - ale sie nie da niestety :/

Ten sterownik z symbolem WJ ma numer GM: 6235084, a wynalazłem go na [External Link Removed for Guests] aukcji. Dzwonilem do ASO i tam 539 złotych i niestety nie byli za bardzo chetni, zeby podac wlasciwy typ :( - wiec oferta z allegro zdecydowanie wygrywa (gość mówił że ma też sterownik do DTH)- chcialbym byc tylko pewien, ze kupie wlasciwy.

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4890
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#17

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

Ja tam bede sie upieral ze to jest ECU i ze w nim jest sterownik wiatrakow.

Sprawdzalem w TISie 2000 i jest taki dzial w nim jak: "Wiozki przewodow", poddzial: "Plan wiazki przewodow 3D" i tam glebiej jest takie cos jak "Komora silnika, wnęka koła, lewa strona Y20DTH Y20DTL " klikamy na to i sie pokazuje rysuneczek wlasnie tego pudeleczka z peszlem z kalami i pisze jak byk: Moduł sterujący, diesel oznakowany jako A7, W innych podkatalogach mozna znalezc cale schematy elektryczne i jest wyszczegolniony osobno moduł A7 ( sterownik) ktory sie laczy z roznymi bajerami jak przeplywka, czujnik w piascie dajcy info o predkosci, Sterowanie elktrozaworami od podcisnienia dla turbo czy komory zawirowańitd itd.

A i jeszcze jedno w tym module sa dwa wejscia oznakowane jako X59 i X60. X59 to podaja ze to jest "Przód nadwozia i moduł sterujący, diesel a X60 to:"Silnik i moduł sterujący silnikiem, diesel"

Wiec co sadzicie o tym panowie??
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

Struna

Astro-maniak
Posty: 1562
Rejestracja: 09 cze 2007, 23:11
Imię: Artur
Auto: AG
Silnik: Y20DTH
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok

#18

Nieprzeczytany post autor: Struna »

Wesoł, to między kołem przednim (strona kierowcy) a zderzakiem w EPC nazwane jest: "UKŁAD STEROWANIA CHŁODZENIA PŁYNU CHŁODZĄCEGO"

Natomiast ECU o którym piszesz znajduje się między kołem przednim (strona kierowcy) a drzwi kierowcy. W EPC nazywa się "UKŁAD STEROWANIA WTRYSKU PALIWA"

Druga sprawa, że wszędzie na allegro ten moduł bliżej zderzaka jest nazywany sterownikiem wentylatorów.

Trzecia sprawa. U mnie po kolizji po przekręceniu kluczyka do pozycji 'zapłon' od razu kręciły się dwa wentylatory i wyświetlała się kontrolka chłodzenia. Po rozebraniu tego modułu (bliżej zderzaka) i oczyszczeniu (bo był zalany) kontrolka zgasła i wentylator kręci się tylko wtedy gdy chodzi klima i gdy jest za wysoka temperatura.
Obrazek

lipa

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 02 kwie 2008, 15:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#19

Nieprzeczytany post autor: lipa »

Informacyjnie - może się komuś przyda. Sterownik wentylatorów i klimatyzacji o symbolu WJ pasuje tez do silnika Y20DTH.

W końcu zakupiony, założony i klima chłodzi super :)

Zablokowany