Poprzestawiane bieguny

Awatar użytkownika
wojtek2008

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2008, 22:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Poprzestawiane bieguny

#1

Nieprzeczytany post autor: wojtek2008 »

witam dzisiaj chciałem podłaczyc wyswietlacz w astrze (wczesniej nie był podłaczony) , juz miałem wszystko przygotowane i miałem podłanczac gdy nagle kabel +12 styknął sie z masowym i doszło do spięcia. myślałem ze wywaliło bezpiecznik ale okazało sie ze jest cały. wtedy pokazała mi sie bardzo dziwna rzecz : na kablu +12 było napiecie 0,7 V a na masowym 12 V :( czy ktos wie dlaczego cos takiego sie stało i co mma teraz zrobic ?? prosze o pomoc

Awatar użytkownika
Andrew

ex-Staff
Posty: 2912
Rejestracja: 21 wrz 2007, 17:44
Imię: Andrzej
Auto: Szwedzkie
Silnik: Fiata
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Za 7 górami, za 7 lasami

#2

Nieprzeczytany post autor: Andrew »

Słyszałem o przypadkach przebiegunowania się akumulatora i chyba jest to niemożliwe do naprawienia w domowych warunkach, ale niech wypowiedzą się mądrzejsi :P . Chyba czeka Cię wymiana akumulatora. Odłącz aku i nie próbuj uruchamiać silnika.
SAAB, born from jets, killed by assholes

szogun

#3

Nieprzeczytany post autor: szogun »

Sprawdz jakie masz napiecie na aku, czy plus jest tam gdzie plus a minus tam gdzie minus
Prawdopodobnie po twoim zwarciu kable sie przetopiły i masa jest teraz faza, a faze ci przetopiło(przerwało).Proponuje Ci poszukać dokad ida te kable i dobrze sie nim przyjrzec moze sie okazac ze bedzie Ci to robiło zwarcie i moze spowodowac rozładowanie aku.
Mozesz równiez puscic nowe kable do tego wyswietlacza ale radziłbym Ci zlokalizownie usterki gdyz tak jak pisałem wczesniej mozesz miec problemy z aku.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wencik »

szogunese pisze:Prawdopodobnie po twoim zwarciu kable sie przetopiły i masa jest teraz faza, a faze ci przetopiło(przerwało).

Kabel dodatni mógł się spalić i teraz może mieć bardzo dużą R(rezystancję) i może wydawać się,że to jest masa? hmmm no nie wiem


ale,żeby z masy zrobił się "+". Rozwiniesz tą wypowiedź jakoś, bardzo mnie to zaintrygowało ...
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Awatar użytkownika
wojtek2008

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2008, 22:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: wojtek2008 »

Panowie dzisiaj wszystko powróciło do normy (troche zaczynam sie w tym gubić), wczoraj gdy zajechałem samochodem na parking to zapomiałem wyłaczyc swiatlo w srodku i do rana samochód sie rozładował do tego jeszcze próbowałem go uruchomic i wtedy prac zanikł całkowicie, po zapchnieciu samochodu załąłem sprawdzac wszystkie kable i okazało sie ze wszystkie biegunu powóciły do normytzn plus jest plusem a masa masą mam nadzeje ze takie cos mi sie juz wiecej nie przydazy , moze mi ktoś wytłumaczy co to było , wogle w moim samochodzie cała elektryka jest tak pomieszana ze ten samochód cudem odpala :( a tak na marginesie nie chce zakładać nowego tematu wiec tutaj sie zapytam : co to moze być gdy rano chce odpalic samochód to chodz bym całą minutę krecił silnikiem to i tak nie odpali , puszczam i jeszcze raz i odrazu chwyci , wyglada to na to jak by zapierwszym razem cos sie nie chciało wyaczyc ? potem juz cało czas dobrze odpala , moze mi ktos pomóc ??

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: wencik »

No albo nie ma wtedy iskry albo paliwa.

Obydwie rzeczy trzeba sprawdzić jak występuje usterka :P
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

szogun

#7

Nieprzeczytany post autor: szogun »

wencik
kabel mógł w któryś miejscu sie przepalic i złaczyć sie z innym czyli na prosty sposób kabel przerywa sie czyli plus ale na jego miejsce wchodzi minus od miejsca przepalenia i na koncu masz na minusie plus.Co do plusa to poczytaj dokładnie co napisałem bo tam nie ma ze PLUS JEST MASA TYLKO ZE SIE PRZEPALIŁ. I nikt nie pisał o rezystancji tylko o napieciu.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: wencik »

szogunese, nic nie rozumiem z Twojej wypowiedzi :/

Wiem,że nikt nie pisał o rezystancji. Ale.... jak kabel się przepali to może mieć dużą rezystancję. Kiedyś nie miałem masy na kablu, tylko była bardzo duża rezystancja.... i mierząc miernikiem mogło wydawać się,że ten kabel z dużą R to masa.
Ciekawi mnie łączenie się kabli z innymi poprzez przepalanie itp. W aucie nie mamy minusa.
szogunese pisze:czyli plus ale na jego miejsce wchodzi minus od miejsca przepalenia i na koncu masz na minusie plus
heh...
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

CyberDuck

Astro-maniak
Posty: 173
Rejestracja: 10 lip 2008, 18:36
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: CyberDuck »

Duza rezystancja mogla byc na wskutek wydzielenia sie rdzy w miejscu styku
przewodu do blachy samochodu. Czesty przypadek jesli niezostanie takie miejsce
dobrze zabezpieczone. Czesto cos takiego mozna zaobserwowac na klemach
akumulatora.

Awatar użytkownika
wojtek2008

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 paź 2008, 22:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: wojtek2008 »

Mam jeszcze jeden problem moze mi ktos w nim pomoze : mam wyłaczone swiatła a i tak jest podswietlona ta czesc gdzie sie ustawia nawiew ? czy to tez mogło byc jakies zwarcie ?

Zablokowany