ładowanie akumulatora

Usunięty użytkownik 5143

ładowanie akumulatora

#1

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 5143 »

Akumulator 60AH 370 A
Prostownik 30 A

Ładuje prądem 6 A , czy dobrze myślę ze 6A ładuje w ciągu godziny więc 10 h ładowania wystarczy ?

marian paszek

Astro-maniak
Posty: 3585
Rejestracja: 12 lis 2007, 7:35
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: bydgoszcz
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: marian paszek »

to zalezy czy ten prostownik utrzymuje te 6Aprzez caly cykl ladowania . podczas ladowania napiecie akumulatora wzrasta a prad maleje . jezeli na prostowniku masz amperomierz to musisz to widziec . ponadto z prostej matematyki wynika ze 6A*10 h=60ah wiec ten akum .musialby byc rozladowany do zera . jezeli masz amperomierz to po kilku godz skontroluj wskazanie i jezeli pokazuje ok.1A i elektrolit w celach intnsywnie gazuje to mozesz uznac ze aku jest naladowany . dobry prostownik z regulacja pradu ladowania kontroluje rowniesz napiecie i w momencie osiagniecia np.14.5v na zaciskach akum. wylacza cykl ladowania i rozpoczyna ladowanie konserwacyjne .
marpas 1954

karola44-81

Astro-maniak
Posty: 291
Rejestracja: 10 gru 2007, 10:00
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Połaniec
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: karola44-81 »

Przyjmuje sie ze prad ladowania( doladowywania) akumulatora to jest 0,1 x C. W twoim przypadku 6A. Niezalecanym bylo by ladowanie tego akumulatora wiekszym pradem.
Max prad 6A po wlaczeniu aldowania. Po kilku godzinach prad powinies spadac teoretycznie do zera. Nie nalezy przekraczac napiecia ladowania ( 14,5V )
Marian fajnie to wszystko napisal.

Dopisalbym jeszcze ze nastawiajac wlasnie te 6A i majac pewnosc ze z czasem prostownik nie podniesie napiecia ladowania powyzej 14.5V spokojnie mozna go tak zostawic te 8-12h. Jezeli elektrolit gazuje i amperomiez pokazuje 0 lub bardzo blisko to znaczy ze akumulator naladowany.

Tomasz Metalik

Astro-maniak
Posty: 116
Rejestracja: 13 gru 2008, 15:32
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: opole
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Tomasz Metalik »

karola44-81 pisze: Po kilku godzinach prad powinies spadac teoretycznie do zera. .
Witam !
Ja własnie kupiłem podobny prostownik typu : [External Link Removed for Guests]

Rozładowany aku podłączyłem pod ładowarke i wskazało 5 . . . po kilku godzinach spadło do 3 . . .a nastepnie sie podniosło do 4 . . . 18 godzin sie ładowało i wyłaczyłem bo ile można . . .
Aku . . obsługowy . . 50ah.Elektrolit uzupełniłem.
Aku do wymiany czy nowa na gwarancji ładowarka nie daleje rady ?
Pozdrawiam i pytam o rade . . . bo za dużo myśli i zgłupiałem już od tej elektryki .

[ Dodano: 2009-04-04, 20:37 ]
aku . . 10 letni dodam :D

rzezniol

Astro-maniak
Posty: 757
Rejestracja: 20 sty 2009, 21:05
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Radzionków
Pomocny: 1 raz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: rzezniol »

aku dowymiany ...

Przecietna żywotność akumulatora przy sprawnym układzie ładowania i odpowiedniem dbaniu to około 5 lat.
Więc ten ma juz swoje najlepsze lata za soba.

Pozdro

Zablokowany