Podświetlenie deski, brzęczek, tylne mijania itd

Piterw

Astro-maniak
Posty: 90
Rejestracja: 02 paź 2008, 9:14
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Podświetlenie deski, brzęczek, tylne mijania itd

#1

Nieprzeczytany post autor: Piterw »

Witam!Rozpoczeła sie zima i wszytko sie psuje.Otóz pewnego dnia odpalam autko i brak podświetlenia deski rozdzielczej (obrotomierz,predkościomierz itd) natomiast kotrolki działają.Oprócz tego nie działa brzęczek od niewyłaczonych świateł.Zauważylem też w nocy że lekko świeci ( z głowa przy samej kierownicy dostrzegłem) kontrolka akumulatora.Kolejna rzecz to tylne prawe czerwone nie działa-sprawdzałem i nie ma w ogóle napiecia-reszta światel działa,nie działa też podświetlenie tablicy rejestracyjnej i z przodu prawe postojówki-ogólnie troche sie nazbierało.co sam zrobiłem?Sprawdzałem bezpiczniki i wymieniłem ale problem jest nadal.Jesli chodzi o podświetlenie deski rozdzielczej to rozjaśnianie itd pokrętło ustawione.Reszta podświetlen działa-czyli włącznik świateł oświetlenie kabiny.Jestem laikiem wiec prosze o pomoc w sposób dla mnie zrozumiały i z góru dziękuje za to.Mam nadzieje że również mi pomozecie jak to było w wypadku abs (koszt naprawy 20 zł a nie 150:) )Moze musze wymienić zarówki-jeśli tak to jakie?te od podświetlenia tablicy rejestr. zmieniałem 2 tyg temu.

iwan87

Astro-maniak
Posty: 259
Rejestracja: 04 lut 2008, 19:12
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: iwan87 »

może poprostu kable dochodzące się przetarły już ? ze starości poprostu ?
Black Lady from Cracow

[External Link Removed for Guests]

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

słuchaj ja mam tyci podobną sytuację jak Ty :D
Tzn. Jak włączę światła postojowe to wszystko fajnie się świeci natomiast jak przełącze na mijania to gasną mi tylne światła mijania i podświetlenie licznika.

U mnie głównym winowajcą jest (a raczej był bo dziś sobie to naprawiłem) przełącznik włączania świateł. Po prostu jedna blaszka łącząca mocniej się wytarła i przez to zaczęło wariować no nie łączyły niektóre styki i tak u mnie gasło co gasło to u Ciebie może być podobnie tyle że blaszka nie łączy styków odpowiedzialnych za Twoje "usterki".

Warto się zainteresować przełącznikiem. Przede wszystkim najlepiej go wyjąć (to jest pół minuty roboty) i podmienić na inny z jakiejś astry albo vectry - jak zacznie wszystko działać to masz winowajce.

Jak nie masz przełącznika na podmianę to poszperaj w internecie za opisem kostki tego przełącznika i wtedy mostkój przewodem odpowiednie styki sprawdzając czy coś się dzieje.

Ewentualnie jak masz instalację pod automatyczne włączanie świateł to mostkuj kostkę od tego przekaźnika - na forum znajdziesz rozpiskę tej kostki i opis jak sprawdzić czy masz taką instalację

Vincetti

Astro-maniak
Posty: 295
Rejestracja: 05 sie 2008, 13:13
Imię: Jarek
Auto: Nissan Primera P11.144
Silnik: GA16DE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Vincetti »

Na moje oko spalił ci sie przełącznik świateł. światła postojowe+deska rozdzielcza+światła tylne są na jednym kablu. Przerabiałem to wielokrotnie. Taki problem pojawiać sie zaczął w samochodach od kiedy wprowadzili nakaz włączonych świateł. Po prostu włączniki nie wytrzymują. Wymień całe to pokrętło i będzie dobrze. Pozdrawiam!
Samochody części, silniki, zawieszenia, samochody w całości na części i nie tylko

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

aa u muszę dodać że u mnie czasem było ok a czasem nie chciało działać :/ . Nasilało się wraz ze zmianą pogody na zimniejszą :/

Vincetti

Astro-maniak
Posty: 295
Rejestracja: 05 sie 2008, 13:13
Imię: Jarek
Auto: Nissan Primera P11.144
Silnik: GA16DE
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: Vincetti »

styki śniedzieją i raz łączą a raz nie ;) średnio to bezpieczne:)
Samochody części, silniki, zawieszenia, samochody w całości na części i nie tylko

Piterw

Astro-maniak
Posty: 90
Rejestracja: 02 paź 2008, 9:14
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: Piterw »

tylko czy przy takiej awarii dziła reszta?Bo mi tak,lewe światła tylne działaja wszystkie,po prawej stronie wszystkie oprócz standardowo tego jednego-mijania (kierunek,stop,cofanie jest ok) no i tym jednym brak napiecia.W ogole to sie wkurzyłem jak mi jeszcze prawe postojówki przestały świecić.Jeśli chodzi o włącznik to teoretycznie działa bo i sam jest podświetlony,no ale zerkne żeby nie było.a co jeszcze proponujecie?

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#8

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

włącznik też u mnie był podświtlany a nie działało. Tam jest chyba z 8 albo więcej styków które odpowiadają za coś. Wystarczy że blaszka nie złączy któregoś i nie będzie działało.

Jeżeli bezpieczniki są ok to najpierw sprawdź włącznik bo to jest najmniej inwazyjne. Jak to nie będzie to to będrzwi trzeba pogrzebać przy instalacji.

Te włączniki lubią sie wypalać bo astra nie ma instalacji na przekaźnikach i całe napięcie idące na żarówki przepływa przez przełącznik

Piterw

Astro-maniak
Posty: 90
Rejestracja: 02 paź 2008, 9:14
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: Piterw »

czy w takim razie ma ktoś opis tego włącznika świateł,tej kostki?

JOszi

Astro-maniak
Posty: 4227
Rejestracja: 22 gru 2006, 14:37
Imię: Marek
Auto: astra f, insignia, fiat 125P
Województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#10

Nieprzeczytany post autor: JOszi »

kierunek, stop i cofania nie idą przez ten przełącznik

przez niego idzie podświetlenie licznika, mijania prawa ie lewa strona, postój prawa i lewa strona, podświetlenie tablicy i pewnie jeszcze parę innych rzeczy ;) Mało tego brzęczyk który nie działa też jest podłączony pod ten przełącznik żeby wiedział że światła są włączone. Tak więc sprawdź ten przełącznik ;)

[ Dodano: 2008-11-25, 13:58 ]
[External Link Removed for Guests] tu jak go wyjąć. NIe radzę rozbierać bo ciężko to potem złożyć jak wyskoczą kulki.

Najlepiej chyba znaleźć sobie w kostce plus i podłączać kolejno pod styki, jak się coś zapali z niedziałających świateł to bym szukał winy w przełączniku. Ewentualnie podjechać do elektryka

Zablokowany