[Astra F] Bezpieczniki oraz żarówki, jasność świecenia

Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

[Astra F] Bezpieczniki oraz żarówki, jasność świecenia

#1

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

Witam wszystkich. I poruszam odwieczny problem. W naszych Asterkach podświetlenie wnętrza jest średnią zaletą tego autka. Kupiłem niedawno diody białe LED w oprawkach i wymieniłem w konsoli jak i w liczniku + TIDzie. TID mam ładnie oświetlony wyraźnie lecz licznik oraz konsola tak średnio (nie licząc przycisków ogrzewania tylnej i przedniej szyby).

Ale zastanawia mnie jedno, czemu widząc niektóre Asterki w nocy zaglądam do środka a tam wszystko pięknie ładnie podświetlone. Jak to jest? Z tego co się orientuje fabrycznie montowane są OSRAMy, czy można je jeszcze gdzieś kupić przez internet etc.? Wiadomo chodzi głównie o to aby żarówka rozpraszała światło ale czy są o różnej mocy świecenia? Bo jakby nie patrzeć im większa moc tym bardziej się może grzać i palić plastik. Kupił ktoś może jakieś dobrze mocno świecące diody/żarówki w oprawkach do konsoli + licznika? A może problem tkwi w bezpiecznikach? Czy przy wymianie żarówek też się powinno wymienić?

I w ogóle jak jest z tymi bezpiecznikami, bo nie bardzo ogarniam. One się jakoś "zużywają"?

Aha i chciałem zapytać czy przesądy o tym że kolorowe żarówki świecą jasniej niż białe jest prawdą? Bo może warto jak zainwestuje nie w białe a np. niebieskie czy czerwone żarówki :>

Pozdrawiam i czekam na chętnych do dyskusji.

[ Dodano: 2009-01-02, 00:37 ]
EDIT;

Temat celowo założyłem nowy żeby odpowiedź znaleźć na moje pytanie a raczej tego nie było w tematach które przejrzałem.

Tbg, zostawię ten temat, ale zmieniam nieco tytuł, pamiętaj w przyszłości, aby problem dokładnie opisywać już w tytule.

Poprawiłem tytuł
Thomas87
Ostatnio zmieniony 18 sty 2009, 16:16 przez Tbg, łącznie zmieniany 2 razy.

DarkDude

Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 maja 2008, 18:35
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: DarkDude »

Powiem tak: wszystkie pryzmaty i tarcze mające rozpraszać światło w konsoli i liczniku są fabrycznie tak zrobione (drukowane, przyciemnione), żeby w miarę równomiernie rozprowadzać światło z dwóch żarówek konsoli i czterech żarówek licznika. Ludzie, którzy je projektowali, zakładali, że do podświetlenia będą użyte żarówki o mocy 1,2W. Przy takich żarówkach podświelenie powinno być najbardziej równomierne.
Teraz przypominam, że żarówki dają światło rozproszone, z każdej strony świecą mniej więcej tak samo. Ty założyłeś LEDy. Dają one światło skupione przez przednią soczewkę, w związku z czym nieprzystosowane do tego pryzmaty nie są w stanie go równomiernie rozprowadzić. Dlatego podświetlenie ledwo co widać.
Jeśli chcesz mieć takie podświeltenie jak w oryginale kup po prostu żarówki R5 1,2W... Nie muszą być OSRAMy, zwykłe noname-y też powinny dać radę. Jeśli to będzie według Ciebie za mało, zauważ, że w TIDzie były żarówki z większą bańką niż w konsoli. Mają one 2W i też można je dostać. Bardziej się grzeją i mogą nadtopić otaczający plastik, ale nic się od nich nie zapali.
W ten sposób wrócisz do równego, żółtego podświetlenia. Jeśli chcesz inny kolor, możesz kupić barwione żarówki, ale nie wiem jak to wyjdzie, nigdy w ten sposób nie robiłem. Albo zrobić modyfikację z LEDami, było wiele razy na forum.

A co bezpieczników... one się nie zużywają :) Co najwyżej utlenia się zewnętrzna warstwa metalowych elementów co po latach może spowodować przepalenie bezpiecznika przy prądzie mniejszym niż powinien lub problemy na stykach. Nie powoduje to wzrostu oporu na bezpieczniku.

Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

#3

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

DarkDude pisze:Powiem tak: wszystkie pryzmaty i tarcze mające rozpraszać światło w Albo zrobić modyfikację z LEDami, było wiele razy na forum.
Wiem widziałem i zazdroszczę ;) Ale ja sobie nie poradzę. :/

Co do LEDów, specjalnie kupiłem takie które rozpraszają a nie skupiają światło. No nic spróbuję się rozglądnąć za żarówkami tak jak mówisz a przez internet w jakiś sklepach GM czy OPLA bym nie znalazł? Patrzyłem ostatnio ale akurat takich części nie znalazłem. Nie wiem może macie jakieś zaufane e-sklepy gdzie dostane ciekawe części w tym to co ja szukam :>

DarkDude

Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 23 maja 2008, 18:35
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: DarkDude »

LED, nawet taki flux z kątem 100 st. i tak będzie niestety świecił punktowo :/ Nawet ta moja konsola ma jasne i ciemne plamki. Mniej lub bardziej, ale zawsze. Ja od początku nie planowałem pakowania LEDów w licznik żeby tego uniknąć. Miało zostać oryginalne, ale przez przypadek trafiłem na wątek o folii EL (tzw. indiglo) i mi się spodobało :) Teoretycznie da się zamontować bez kropli cyny, świeci ładnie i równo. Jednocześnie nie razi w oczy. Ma dwie wady:

1. cena - 109zł za komplet do F-ki + 58 zł inwerter.
2. żywotność - 5 - 10 tys. godzin, przy czym już po 1000h traci połowę jasności. Teoretycznie tej utraty w toku normalnego użytkowania nie widać, w samochodzie cykl życia takiej folii to min. 5 lat.

Zrobiłem Asi prezent na święta i oboje jesteśmy zadowoleni :P Piszę teraz do tego tutorial, powinienem wrzucić na forum w ten weekend.

Co do żarówek... nigdy nie kupowałem... Wydaje mi się że powinni to mieć w każdym ogólnym motoryzacyjnym... ale głowy nie dam. Te kolorowe też ludzie kupują.
Najlepiej gdyby się wypowiedział ktoś kto robił wymianę na kolorowe żarówki.

Awatar użytkownika
Tbg

Astro-maniak
Posty: 1146
Rejestracja: 08 paź 2008, 23:37
Auto: VC
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: TARNOBRZEG/W-WA

#5

Nieprzeczytany post autor: Tbg »

Że są to wiem, ale chodzi mi o takie oryginalne świecące naprawde dobrze bo co z tego że kupię jak one i tak będą słabe ;/

Zablokowany