Paliwo E10 - do jakich aut ?

forum moderowane
Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

Paliwo E10 - do jakich aut ?

#1

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Rewolucja dla kierowców. Tylko do 31 grudnia 2023r będą mogli tankować benzynę Pb95, oznaczoną symbolem E5. Jej miejsce zajmie bardziej ekologiczna E10. Resort klimatu ostrzega jednak, że nie do każdego auta ona się nadaje. Szczególne muszą uważać właściciele starszych samochodów.

[External Link Removed for Guests]

Warto pamiętać, że paliwo E10 może być tankowane tylko do przystosowanych aut. Z założenia dotyczy to samochodów produkowanych od przełomu XX i XXI wieku. Są jednak wyjątki. ADAC podał, że do pracy na E10 są przystosowane wszystkie silniki produkowane od listopada 2010 roku. Za oznaczeniem E10 kryje się paliwo złożone w 90% z benzyny i 10% z etanolu. Nie może być tankowane do wszystkich aut. Warto sprawdzić, czy silnik naszego samochodu może być zasilany paliwem E10.

Opel/Vauxhall – czy można tankować E10?
• Wszystkie modele z wyjątkiem Vectry, Signum i Zafiry z silnikiem 2.2 Z22YH z bezpośrednim wtryskiem paliwa mogą być zasilane paliwem E10

Foton

Astro-maniak
Posty: 1175
Rejestracja: 20 gru 2020, 0:27
Imię: Marcin
Auto: Różne takie
Silnik: Petrol i Diesel
Rocznik: 1998
Województwo: mazowieckie
Pomocny: 61 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: Foton »

Dobrze że wróciłeś

Akurat - Kiedy wrócę tu (music fan video)
[External Link Removed for Guests]


Chociaż chrum, nie wiem czy tekst się wpasowuje, ale ładna piosenka nie mniej

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

O Janek powrócił :D Mi Pb służy tylko do odpalenia przed właściwym LPG, więc chyba te kilka km nim się silnik zagrzeje na E10 da radę i krzywdy Z18XE nie zrobi.

Zibi186

Astro-maniak
Posty: 704
Rejestracja: 19 lip 2020, 12:09
Imię: Zbyszek
Auto: Astra H twin top
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 109 razy
Pomocny: 59 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: Zibi186 »

Czytałem o tym .... O ile dobrze pamiętam , było tam też , że póki co benzyna 98 oktan wciąż będzie miała tylko 5 % dodatków ( przynajmniej przez jakiś czas ). Zatem jeśli ktoś boi się o swój silnik , a tymbardziej jeśli jeździ na LPG, ma jeszcze taką - trochę droższą, ale alternatywę . Pozdrawiam 😊

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5089
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 306 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Witaj John. ---- To znaczy, że dla silników starszych alternatywą zostaje tylko paliwo 98 ? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Mojej Astrze taki drobiazg nie zaszkodzi.Co do powrotu,to nie jest powrót.Zamieściłem tylko istotną informację - może ktoś zdąży sprzedać swój zaprzęg nim będzie mniej użyteczny.Nadal pamiętam plamę,jaką dała grupa forumowych spiskowców w okresie "srajdemii". Teraz jest ciekawy okres,gdzie mam nadzieję,że wszyscy " naczelni zadymiarze " konieczności szczepień modyfikowaną genetycznie miksturą poniosą zasłużoną karę. Przypomnę,że ja się nie szczepiłem i spokojniej mogę patrzeć w przyszłość będąc wolnym od zagrożeń poszczepiennych powikłań,szczególnie tych odległych czasowo od szczepienia.
Mając chwilę, sprawdzę ilu znanych mi Forumowiczów pozostało wiernych Oplowi :D .W minionym okresie kontakt utrzymywałem jedynie z Henrykiem, który chyba(na pewno) jest najgrzeczniejszym kierowcą Opla na tym kontynencie :lol: . Jego kultura jest niezaprzeczalna .
Co do auta jest mi wierne i sprawne.Czynię tylko czynności eksploatacyjne.Auto odjechało dla mnie już ponad 100 tys. km (dochodzę do 285 tys. km) i ponad 50 tys. km po przy-okazyjnej wymianie pierścieni tłokowych, panewek korbowodowych, uszczelki pod głowicą i regeneracji głowicy. Przy tym zakresie prac oczywista była wymiana pompy wodnej i rozrządu.Zużycie oleju silnik(125 KM Z18XE) ma na poziomie 0,37 l/1000 km. Automatyczna skrzynia biegów po wymianie swojej poprzedniczki sprawuje się bez zrzutu(jeszcze regenerowałem tzw. selektor wybierający poszczególne biegi).
Auto nadal nie do sprzedania :lol: Spokojnie czekam na Nowy Rok - już 2024.

PanTeutates

Astro-maniak
Posty: 646
Rejestracja: 17 kwie 2022, 5:32
Auto: Astra k
Silnik: 14xft
Rocznik: 2017
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 52 razy
Pomocny: 25 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: PanTeutates »

Automat pisze:
28 lis 2023, 18:42
Nadal pamiętam plamę,jaką dała grupa forumowych spiskowców w okresie "srajdemii". Teraz jest ciekawy okres,gdzie mam nadzieję,że wszyscy " naczelni zadymiarze " konieczności szczepień modyfikowaną genetycznie miksturą poniosą zasłużoną karę. Przypomnę,że ja się nie szczepiłem i spokojniej mogę patrzeć w przyszłość będąc wolnym od zagrożeń poszczepiennych powikłań,szczególnie tych odległych czasowo od szczepienia.
O co chodzi?
Zrozumiałem, że jesteś antyszcepionkowcem,ale o jakich karach mówisz?poza tym,że zasłużonych?

Awatar użytkownika
topiq77

Astro-maniak
Posty: 2101
Rejestracja: 21 lip 2018, 18:49
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H HB 5D
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2005
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Puławy
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 82 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: topiq77 »

Panowie, dajcie już z tym spokój... To forum Asterek.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4511
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,288kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Może spryciarze z Unii wymyślą nowe paliwo.Może warto na etap przejściowy(początek paliw E10) zatankować ze 2 kanistry starego paliwa,co przy alternatywie na LPG da radę dotrwać do wiosny.Wolałbym nie testować nowego paliwa na swoim silniku.Tak się zastanawiam,czy panowie z Unii nie strzelili sobie w stopę,bo intryguje mnie pytanie,czy nowe spaliny na E10 będą trzymały przewidzianą normę składu spalin dla danego modelu auta ? Jakoś w tym temacie nie napotkałem na publikowane informacje.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5089
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 306 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

,,Opel - do korzystania z paliwa E10 przystosowane są wszystkie samochody z wyjątkiem aut z silnikiem Z22YH o pojemności 2.2 l i bezpośrednim wtryskiem paliwa (Vectra, Signum, Zafira)." ------ Paliwo E5 dalej będzie dostępne: [External Link Removed for Guests]# Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ