Czy tankowanie do pełna czyli odbicie zaworu uszkadza go?

porady i pomoce
kiler530

Astro-maniak
Posty: 369
Rejestracja: 09 sie 2008, 20:16
Auto: Astra f Combi
Silnik: 1,6 SZR
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Ślesin
Kontakt:

Czy tankowanie do pełna czyli odbicie zaworu uszkadza go?

#1

Nieprzeczytany post autor: kiler530 »

Witam nigdy nie zastanawiałem sie nad sprawą gdy tankujemy do pełna to zaczyna to pajawia sie takie jak by brzęczenie czyli zawór butli odbija. A wczoraj na stacji taki klient stwierdził że jak jest starsza butka to takim czymś prędzej idzie ją wykonczyć.
Prawda wg was czy ściema?
Nie ważny jest samochód tylko kierowca

Usunięty użytkownik 3235

#2

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 3235 »

Według mnie takie tankowanie nie uszkadza zaworu. Dzięki niemu butla nie jest nigdy całkowicie pełna (zawór odbija w chwili gdy butla jest pełna w ok. 80%). Gaz przy wyższych temperaturach rozszerza się, więc w chwili gdy butla byłaby pełna w 100%, mogłoby to się różnie skończyć.

Zawór, gdy odbije po prostu spełnia swoją funkcję, gorzej by było gdyby nie odbijał.
A poza tym wydaje mi się, że gdyby nie tankować do momentu odbicia zaworu to po jakimś czasie ten zawór mógłby się zacząć zacinać. :roll:

Traviz

Astro-maniak
Posty: 101
Rejestracja: 07 sty 2008, 11:28
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Traviz »

analyzer64 pisze:Gaz przy wyższych temperaturach rozszerza się, więc w chwili gdy butla byłaby pełna w 100%, mogłoby to się różnie skończyć.
Też, ale nie do końca ;) Żeby zbiornik został rozerwany przez samą zmianę temperatury musiałbyś zatankować gaz w temp np. -30°C a po chwili mieć powiedzmy +30°C choć i w to wątpię, gdyż zbiorniki wytrzymują kilkukrotnie większe ciśnienie niż te, które w nim panuje. Z tego co pamiętam ciśnienie, które na pewno wytrzymuje zbiornik to 30 bar, przy czym samo tankowanie odbywa się pod ciśnieniem 12-14 bar. Samo ciśnienie w zbiorniku będzie mniejsze - strzelam, że koło 6-8 bar.

Rezerwa 20% jest głównie potrzebna w chwili wypadku tj. gdy masz 80% gazu i ktoś z dużą prędkością uderza w tył auta.


Co do samego zaworu w butli to wg mnie prawidłowa jego praca tzn. odcinanie dopływu gazy przy stanie napełnienia butli 80% nie wpływa na jego żywotność. Za to zdarza się, że z czasem taki zawór przestaje odcinać, lecz to wcale nie musi być spowodowane zepsuciem się. Jednym z powodów może być np. odgięcie się pływaka lub jego oberwanie, ale może się to stać zarówno gdy zawór wcześniej odbijał lub nie.
Astra-G.pl #26

[External Link Removed for Guests]


Obrazek

Awatar użytkownika
plusek87

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 21 paź 2008, 21:18
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Gajew koło Kutna
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: plusek87 »

odbijanie nie uszkodzi zaworu o ile gościu który tankuje zaraz po dobici przestanie takować bo zdarzają cie tacy którzy prubóją dobić do równej ceny.

[ Dodano: 2008-10-23, 23:18 ]
i wtedy zawur sie psuje

ODPOWIEDZ