Emulacja sondy Lambda

porady i pomoce
Marcin77

Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 03 kwie 2008, 22:38
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Emulacja sondy Lambda

#1

Nieprzeczytany post autor: Marcin77 »

Witam. Od kond założyłem gaz w aucie 4 lata temu, są problemy z jazdą na benzynie. Gdy jeżdżę na gazie to na benzynie ciężko się jedzie- dziura w gazie, szarpie i jak ostygnie tak do 50 C to na benzynie nawet wolnych obrotów nie chce trzymać a rano jak odpalę to w miarę jest ok na Pb. Byłem u gazowników i twierdza ,ze trzeba wymienić emulator sondy na inny(cała centralkę) Posiadam GAZ SYSEM centralkę ,żałuje że nie założyłem Bingo. Ja sprawdziłem emulację sondy na gazie i wychodzi pomiędzy 0- a 900mV- (TZW sonda 1 voltowa)także niby emulacja jest ok, normalnie sonda lambda pracuje na benzynie od 0 do 600mV ale moze do 1 V. Na poczatku jak założyłem gaz to żałuje ,że nie pojechałem na reklamacje. Czujnik temperatury do kompa jest ok czujnik położenia też. Jaka powinna być emulacja sondy może tak pomiędzy 0 a 600mV- może komputer głupieje bo za duże wahania są 0- 900mV wiem, że 900 V to uboga mieszanka a jak jest ok 200 mV to bogata mieszanka . Komputer główny auta też kiedyś kupiłem za 70 zł i to samo . Na pewno wszystko jest ok bo na samej benzynie tak jak pisałem jeździ ok. Szwagier ma Opla vectre z tym samym silnikiem co ja 1.8 8v i ma bingo gaz to nie ma takich ekcesów. Chyba będę musiał wymienić centralkę na inna ale koszt i tak jest z wymianą ok 400zł. Generalnie mi chodzi o ta emulację sondy lambda jaka ma być ? W jakich granicach- bo tylko to oszukuje komputer. Trochę się rozpisałem , ale mnie to wkurza a jeżdzi się głownie na Gazie ale na Pb też powinna być ok.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: wencik »

Marcin77 pisze:Gdy jeżdżę na gazie to na benzynie ciężko się jedzie
Marcin77 pisze:na samej benzynie tak jak pisałem jeździ ok
tzn na benzynie jeździ się źle , czy na gazie ?
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Marcin77

Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 03 kwie 2008, 22:38
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Nieprzeczytany post autor: Marcin77 »

Chodzi mi o to ,ze gdy odłączę akumlator tzw wyzeruje komputer główny to na samej benzynie będzie jeździć ok, czyli jak będę jeździł na samej benzynie czy to ciepły czy zimny silnik jest ok, ale gdy przełączę na gaz (na którym to gazie chodzi auto zawsze ok) to po jakimś czasie pracy na gazie np. 20 min, przy przełączeniu na benzynę nie idzie czysto tak jak by mu brakowało benzyny. A gdy ostygnie tak do 50 C to na benzynie nie da się jechać trzeba cały czas naciskać na pedał gazu, aby jechał. a jak osiągnie temperaturę to da się w miarę jechać na benzynie natomiast gdy odłączę komputer główny auta tak na 1 min od akumlatora to wszystko wraca do normy także na zimnym silniku tak na 50 C. Natomiast gdy ma problemy na benzynie tak przy 50 C to na całkiem zimnym silniku np po nocy jest lepiej. Mnie się wydaje ze źle emuluje sondę komputer gazu mimo wszystko.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wencik »

hmmm... ja się nie znam -moją subiektywna opinia :

Auto na gazie jedzie ok - więc emulacja sondy lambda jest ok
Auto na benzynie jedzie be ,ale dopiero po tym jak pojezdzisz troche na gazie...

Wiec tak jak by ten komputer od benzyny zczytywał ustawienia od kompa z gazu....
Bo komputer od benzyny nie jest wpiety do emulator sondy, tylko do samej sondy....
Wydaję mi się ,że ta emulacja nie ma tu nic do tego... tyle,że komp od benzyny strasznie szybko Ci się przestawia....słyszałem ,że tak robią nie które kompy, ale po paru miechach... a nie po 30 minutach...
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Maryś

V.I.P.
Posty: 896
Rejestracja: 16 cze 2007, 12:25
Imię: Maciej
Silnik: 2.0
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Nieprzeczytany post autor: Maryś »

wencik pisze:Bo komputer od benzyny nie jest wpiety do emulator sondy
Blad ;)
Emulacja nie jest dla intslacji gazowej, tylko dla oszukania benzynowej ze jest wszystko "ok".

Sygnal z sondy lambda idzie bezposrednio do komputerka gazowego i z niego leci dopiero do kompa benzynowego ( tak maja instalacje z odczytem i emulacja ). W instalacji tylko z odczytem nie rozcina sie przewodu od sondy tylko do niego podpina.

Gdy jedziemy na benie, sygnal z sondy idzie poprzez komp gazowy do kompa benzynowego. Nie dziala wtedy emulator - czyli na wejsciu i wyjsciu z kompa gazowego mamy te same wskazania sondy. Gdy zas przejdziemy na gaz, na wejsciu do kompa gazowego beda rzeczywiste wskazania sondy lambda, ale na jego wyjsciu bedzie juz sygnal emulowany( oszukujacy komputer benzynowy).
Oczywiscie mowiac tylko komp gazowy mam na mysli taki ktory ma wbudowany emulator w srodku. Teraz jesli sygnal emulowany jest bledny, to komp benzynowy sie go uczy ipotem przy ponownym przejsciu na bene auto wariuje.
A wariuje bo sonda pokazuje co innego, a komp benznowy adaptuje sie wg tego czego sie nauczyl od emulatora podczas jazdy na gazie.

No i do sedna. W astrze zaleca sie emulacje sygnalem a nie masa. Nie pamietam teraz jaki jest u mnie, ale jest to typ "przebieg" high/low z wartosciami chyba 275ms. Nigdy dzieki temu nie wyskoczyl mi blad CE ani nei bylo problemow z jazda na benie.
Mechanika pojazdowa. Gdańsk tel 530-612-613.

wencik

Astro-maniak
Posty: 1334
Rejestracja: 21 gru 2006, 14:20
Imię: Leszek
Silnik: Diesel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: wencik »

aaaaaaaaaaaa to takie buty.....


kiedyś gazownik kazał mi wymienić lambdę i przyjechać na regulację.... jak to zrobiłem i przyjechałem (był wtedy drugi koleś) to powiedział - po co wymieniałeś- przecież ta instalacja ma emulator.... :P
Obrazek Piszę poprawnie po polsku. ? ?
Przynajmniej się staram :)

Marcin77

Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 03 kwie 2008, 22:38
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Nieprzeczytany post autor: Marcin77 »

Dokładnie to co pisze "Marysia" to ja wiem i tak jest u mnie emulacja t sondy z emulatora gdy chodzi na gazie w granicach tak jak pisałem jest od 0 do 900 mV- w końcu mierzyłem , a na benzynie faktycznie przełącza na sondę i wtedy te wskazania są trochę inne tak jak pisałem 0 do ok 600 mV. Tylko tu chodzi mi o to czy te wartości nie powinny być trochę inne. Kiedyś grzebałem w tym emulatorze są takie 4 piny do przełączenia i jeden ruszyłem to emulacja skoczyła z 0,5 volta to 4 volt!!! Ja o tym nie wiedziałem i nie mierzyłem wcześniej to silnik po jakimś czasie (po dniu) zaczęły wariować obroty były tak na 1200- 1500 obr/min na ciepłym silniku. Ale wróciłem z tym pinem i jest ok nie zaświeca się kontrolka co się zaświecała ( za wysokie napięcie na sondzie), mogę także przez przełączenie pinów zmasować sondę lambdę ale w tedy zaświeca mi się check. także tak nie dobrze i tak źle. ale zastanawia mnie inna sprawa tak jak pisałem szwagier ma ten sam silnik co ja tylko w Vectra Ai ma bingo gaz no i jest u niego jk. Muszę zmierzyć emulację sondy u niego to będę wiedział jaka ma być. Ale zastanawiam się dlaczego komputer wariuje przecież zakres pracy sondy 0 do 1 v jest zachowany bo nawet check mi się nie zaświeca no niby jest ok.

Maryś

V.I.P.
Posty: 896
Rejestracja: 16 cze 2007, 12:25
Imię: Maciej
Silnik: 2.0
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Nieprzeczytany post autor: Maryś »

Ja rowniez mam u siebie BINGO M. Oscylacja sondy jest w granicach 0-1V, ale w rzeczywistosci te wartosci wynosza mniej wiecej 0,15-0,9V - mowie tu o pracy samej sondy.
Jesli chodzi o emulator to pkt neutralny sondy mam ustawiony 0,48V i emulacje przebiegiem. Ciezko mi podac do jakich wartosci rosnie i spada podczas emulacji bo nigdy sie w to nie zaglebialem, ale mysle ze beda to wartosci z przedzialu 0,1-0,9V

Komputer moze wariowac, np nauczyc sie zbyt niskiego zakresu pracy sondy. Jesli bedzie myslal ze na sondzie jest np 0,6V ( to ktorego sie nauczyl od emulatora) to automatycznie podniesie obroty. Stad wlasciwa emulacja nie sluzy tylko do unikniecia swiecenia sie CE ale takze do utrzymania komputera benzynowego w "formie" ;)
Mechanika pojazdowa. Gdańsk tel 530-612-613.

ODPOWIEDZ