Nietypowy problem z Z16XER i lpg - kto poratuje

porady i pomoce
Awatar użytkownika
Petro81

Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 02 lip 2012, 11:09
Imię: Piotr
Auto: Opel Astra H
Województwo: mazowieckie

Nietypowy problem z Z16XER i lpg - kto poratuje

#1

Nieprzeczytany post autor: Petro81 »

Witam Forumowiczów

mam problem ze swoim oplem astrą, może ktoś kiedyś natknął sie na coś podobnego, ma wiedze w tym zakresie albo jakiś pomysł to bardzo proszę o wpis. Opel ma kod silnika Z16XER jest to benzyna 1.6 115KM, do tego założoną mam instalacje BRC seqwent 24. Auto ma przebieg 155tys km, na gazie około 60 tyś km (gaz od około 2,5 roku). Problem to wypadanie zapłonu na 1 cylindrze. Na początku wypada sporadycznie tylko po przełączeniu na gaz na zimnym silniku (np długi postój na zimnym powietrzu "na mrozie". Po całonocnym postoju w garażu podziemnym (temp około 7 stopni) jest ok odpala na benzynie po czasie przełącza gaz jest ok. Po około tygodniu jazdy wypada nawet po postoju w garażu. Samochód jedzie do gazownika, pierwsza diagnoza wtryskiwacz. Wymiana i jest ok. Niestety po dłuższym postoju w garażu pierwszy wyjazd, przełączenie na gaz i znów to samo, wypada zapłon, check engine, nie pali na jeden cylinder. Po przełączeniu na benzynę bez zmian, po ponownym odpaleniu i jeździe na benzynie nie ma problemu. Powrót do gazownika, sprawdzają instalacje, wtryskiwacze, kable, podmieniają cewkę, moduł, kable itd. Gwarantują ze nie ma problemu z instalacją i odsyłają do elektryka/elektronika. Elektryk sprawdza instalacje dwa razy, wgrywa nawy soft do komputera, reguluje a nawet testuje komputer pod różnymi obciążeniami i nic daje 100% gwarancji ze elektryka/elektronika jest ok. Objawy sa nadal ale co ciekawe na benzynie auto jeździ idealnie, żadnych błędów nic. Na gazie przy obciążeniu wywala zapłon ale tylko po dłuższym postoju. Jeśli po przełączeniu na gaz wypadnie zapłon i auto sie dobrze rozgrzeje i kilka razy go odpalę, przejadę kilkanaście km to z reguły objawy ustają i jeździ ok na gazie...do kolejnego długiego postoju...Natomiast na samej benzynie nie ma żadnego problemu.
Dodam ze w oplu były sprawdzane luzy zaworowe i ustawiane na wydechu poprzez szlifowanie od wew. (od strony nieutwardzanej) około 2 mcy temu.

Czy ktoś ma jakiś pomysł... bede ogromnie wdzieczny.

czarnypiotrek

Astro-maniak
Posty: 4849
Rejestracja: 05 mar 2016, 23:31
Imię: Piotr
Auto: Octavia III/Ibiza V
Silnik: 20 CRMB/1.0CHBL
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 99 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: czarnypiotrek »

Zawsze ten sam cylinder ?
Proponuje na poczatek zamienic miejscami wtryski LPG, jak problem zostanie na tym samym cylindrze to cewka zaplonowa.

Awatar użytkownika
kasprzyk01

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 paź 2020, 14:46
Imię: Krzysztof
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2006
Województwo: warmińsko-mazurskie
Wdzięczny: 1 raz

#3

Nieprzeczytany post autor: kasprzyk01 »

Udało się zdiagnozować problem? Mam bardzo podobne objawy.

Awatar użytkownika
heinrich12

Astro-maniak
Posty: 5082
Rejestracja: 08 maja 2020, 22:59
Imię: Henryk
Auto: Astra H
Silnik: Z 14XeP
Rocznik: 2009
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Wdzięczny: 191 razy
Pomocny: 305 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: heinrich12 »

Piotrek ,,Petro81" ostatnio był aktywny 21 marca 2017r., chyba się od Piotra niczego nie dowiesz. Pozdrawiam.

ja37

V.I.P.
Posty: 6097
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 130 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

Dowie się, jak opisze swój problem.
Wszyscy jesteśmy mądrzejsi o 3 lata już.

Awatar użytkownika
kasprzyk01

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 paź 2020, 14:46
Imię: Krzysztof
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2006
Województwo: warmińsko-mazurskie
Wdzięczny: 1 raz

#6

Nieprzeczytany post autor: kasprzyk01 »

Ok spróbuję opisać swój problem pod tym postem. Autko to Astra H, 2006, Z18XE + LPG firmy BRC. Przebieg 195kkm, ostatnie 100kkm zrobione na lpg. Podczas ostatnich nocy temperatury spadły delikatnie poniżej 0 (może to ma związek). Odpalając samochód rano na zimno, po około 2km załącza się lpg. W ciągu ostatnich kilku dni kilka razy zauważyłem, że po przełączeniu na lpg samochód traci moc, nie przyspiesza, silnik chodzi głośniej, raz wyrzuciło również błąd P0301 - wypadanie zapłonu na 1 cylindrze. Zjechałem na pobocze, wyłączyłem i włączyłem samochód, przełączyłem na benzynę i wszystko wróciło do normy. Po kilku km przełączyłem z powrotem na lpg i już było wszystko ok. Odpalając na ciepłym silniku problem nie występuje, przegląd lpg ze zmianą filtrów był 3 miesiące temu.

armo11

Astro-maniak
Posty: 127
Rejestracja: 07 wrz 2017, 13:03
Imię: Marek
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 12 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: armo11 »

Miałem podobny problem. Winny był uszkodzony wtrysk LPG.

Awatar użytkownika
kasprzyk01

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 07 paź 2020, 14:46
Imię: Krzysztof
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE
Rocznik: 2006
Województwo: warmińsko-mazurskie
Wdzięczny: 1 raz

#8

Nieprzeczytany post autor: kasprzyk01 »

Wymieniłeś pojedynczy wtrysk czy wszystkie 4?

Awatar użytkownika
deodekabokat

Astro-maniak
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lut 2014, 9:42
Imię: Grzegorz
Auto: Astra H
Silnik: Z18XE ?KM 400kkm
Rocznik: 2005
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: BI
Wdzięczny: 26 razy
Pomocny: 184 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: deodekabokat »

Wtrysk juz ma dość. Albo wymiana wtrysku albo mycie w myjce ultradzwiękowej z klepadełkiem albo regeneracja jeżeli taka opcja w twoich wtryskach występuje albo wpuszczenie trochę nafty w przewód wtrysków za filtrem ale to sposób doraźny i uwaga na map od lpg jeżeli jest żeby nie zalać. Wymień od razu filtr fazy gazowej bo może nie wytrzymał tempa i sufiks poleciał. Żeby coś tu mądrzej doradzić, trzeba by wiedzieć jaką instalację masz.
Podlasie, gdzie ukradłem dla ciebie rower, ma wiele znaczeń.

armo11

Astro-maniak
Posty: 127
Rejestracja: 07 wrz 2017, 13:03
Imię: Marek
Auto: Astra G
Silnik: Z14XEP
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 12 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: armo11 »

Mam instalację Lovato smart. Wymieniłem jedną parę.
Wtryski są parami, choć można wymieniać pojedynczo.

Jeśli masz wężyki między wtryskami, a kolektorem dolotowym to też przy okazji wymień.
Jeśli mają swoje lata to mogą być już sparciałe i popękane.
Nie kupuj pierwszych lepszych tylko dedykowane do gazu.

ODPOWIEDZ