Wiatrak wentylator klimatyzacji Z13DTH - tania naprawa

czyli zrób to sam
ver8

Astro-maniak
Posty: 144
Rejestracja: 07 lip 2009, 8:13
Województwo: Zagranica - Inne
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz
Kontakt:

Wiatrak wentylator klimatyzacji Z13DTH - tania naprawa

#1

Nieprzeczytany post autor: ver8 »

Tego posta pisze dla potomnych ponieważ prawie zabiła mnie cena nowego wentylatora skraplacza.

Na początku szukałem samego silnika, później zamiennika silnika z łopatkami a na końcu całego zamiennika wentylatora. Niestety na alledrogo są tylko używki w cenie 300zł lub ewentualnie nówki za 450zł. Nigdzie nie znalazłem zamiennika w rozsądnej cenie. Nie chciałem używki bo widziałem od środka jak wygląda mój silnik po 7 zimach - szczotki całe ale reszta to próchnica.

Numery na wentylatorze: XT1 BOSCH 0130303960, GM 13132559
Numery na samym silniku: BOSCH 0130303302, GM 13147279, 1341378

W końcu kupiłem coś takiego: [External Link Removed for Guests]

Okazuje się, że obudowa tylko nieznacznie się różni, ale jednak. Dlatego z nowego wentylatora wymontowałem silnik z łopatkami i zamontowałem w starej obudowie. Draga rzecz to przelutowanie kabli bo wtyczka jest trochę inna niż w nowym. Tzn. też na 3 piny ale są jakieś mniejsze i krótsze. Dlatego wylutowałem dwa kable tuż przy samym rezystorze i wlutowałem do starego rezystora.

Koszt 139 + przesyłka. moim zdaniem zabawa warta poświecenia. Enjoy :)

UWAGA: jak będziecie wyjmować skraplacz to po odkręceniu dwóch śrub należy jak najmniej go odchylić i wyciągać prosto do góry, najlepiej jak ktoś przytrzyma dolną część skraplacza bo potrafi tak skorodować, że sypie się w ręku.

ODPOWIEDZ