Astra F 1,6 75KM vs VW jetta 1,8 90KM

testy i porównania
kuba_wujo

Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 kwie 2011, 7:06
Imię: Kuba
Auto: Astra F
Silnik: 1,6 8V

Astra F 1,6 75KM vs VW jetta 1,8 90KM

#1

Nieprzeczytany post autor: kuba_wujo »

Chciałem opisać wrażenia z posiadania obydwu tych aut - Jetta 88r. 1,8 90KM na gaźniku plus gazownia oraz astra HB 98r. 1,6 75KM plus gazownia. po przeczytaniu może się wydawac że faworyzuję VW ale to są moje obiektywne odczucia
Lecimy po kolei:
Wygląd - niby kwestia gustu ale jetta częściej zwracała na siebie uwagę (i astra i jetta blacharsko zdrowiutkie i obie na felgach stalowych fabrycznych) i miło jest usłyszeć na stacji podczas tankowania np. "ooo, jetta! jeździłem taką na taksówce, jedno z lepszych aut jakie miałem". A, i jette pod marketem znajdowałem bardzo szybko, a za astrą już zdarzyło się pobiegać po parkingu - poprostu niczym się nie wyróżnia na tla pozostałych aut :)

Wnętrze - jeśli chodzi o wygląd Astra bije na głowe VW mk2, ładniejsza deska, tapicerka, boczki, do tego welur na siedzeniach. ale jeśli chodzi o ergonomię to Vw lepiej na tym tle wypada: wszystko pod ręką i w widocznym miejscu. Astra ma moim zdaniem parę niedopracowanych elementów : włączniki świateł przeciwmgielnych zasłonięte przez ramiona kierownicy, włączanie oświetlenie wnętrza i ogrzewania tylnej szyby przez wyciąganie pokręteł. VW ma duzo wygodniejsze fotele, zwłaszcza z tyłu. Astra za to jest o wiele cichsza przy dużych prędkościach.

Pakowność - tutaj z racji nadwozia HB Astra jest bezkonkurencyjna. VW niestety w jettcie nie zafundowało rozkładanej kanapy. choć jetta bardziej nadaje się na auto rodzinne, bagażnik 560 litrów sprawdził się świetnie podczas wyjazdu na wczasy w 4 osoby- nikt nie miał nic na kolanach, po nogami itp- poprostu wszystko spakowaliśmy do bagażnika pomimo że była tam butla LPG 50l. W Astrze podczas podobnego wyjazdu lodówka turystyczna niestety jechała jako 3-ci pasażer na tylnej kanapie.

Silniki - Tutaj Astrze bardzo dużo brakuje do VW. Jettą po trasie można było utrzymać prędkość 170 kmh jako podróżną, w Astrze to już prędkość maksymalna. oby dwa auta mam z hakiem i po zapięciu do astry chociażby pustej przyczepy ważącej 200kg osiągi masakrycznie spadają, jadąc Jettą czasami zapominam że jadę z przyczepą :) VW bardzo dobrze nadaje się na Nasze polskie drogi pełne tirów, wystarczy redukcja na 4 i do przodu a Astra potrzebuje dużo więcej miejsca na wyprzedzanie i czasami reduckja nawet do 3 aby osiągnąć sprawne przyśpieszenie.

Spalanie - praktycznie bez różnicy Astra jazda mieszana 8,5 - 9 / 100km trasa Głowno - Łeba - Głowno 7,45 / 100km. Jetta w mieszanej jeździe 9 - 9,5 /100km trasa Głowno - Kołobrzeg - Głowno 7,7 / 100km. wyniki oczywiście w LPG

Awaryjność - tutaj VW jest bezkonkurencyjne: przez 100 tys km (obecnie przebieg 305 tys km) wymieniłem jedynie regulator napięcia w alternatorze, pozatym części i płyny eksploatacyjne. Astra jak narazie nie ma mięsiąca bez inwestycji (kupiłem ją w kwietniu) a ma najechane dopiero 160tys km. w ciągu 3 miesięcy już wymieniłem rezystor dmuchawy, termowyłącznik wentylatora chłodnicy, włącznik świateł awaryjnych, silniczek regulacji świateł, włącznik oświetlenia bagażnika, łóżysko w szynie od fotela, silniczek wycieraczek.

podsumowując : Jetta wychodzi wg mnie lepiej w bezpośredniej konfrontacji z Astrą- Jettą pojedziesz na wakacje całą rodzina w komfortowych warunkach, poradzi sobie z przyczepą (również kempingową) a jak masz zadbany model to będzie się wyróżniać na spotach/ zlotach.

ODPOWIEDZ