GPS TRACK

co polecacie i jak obsługiwać
Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

GPS TRACK

#1

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Chcesz pokazać jaki byłeś grzeczny,albo niegrzeczny na trasie ? - zapisz tzw. ślad na swoim GPS i obejrzyj go w specjalnym programie,np. [External Link Removed for Guests]
Wskazany program jest obsługiwany przez Windows10 i importuje pliki śladu zapisane przez Automapę na GPS.
Życzę przyjemności w ponownej jeździe .... po śladzie.Program podaje również wysokość n.p.m.
Przeanalizowałem swój ślad w powrotnej drodze z Mielna do Piły(165 km).... :cry: - byłem bardzo niegrzeczny.
(...a średnia prędkość jazdy bez postojów i korków: 63,95 km/godz .Gdybym był grzeczny,to średnia prędkość na trasie wyniosłaby zapewne ok. 50 km/godz :roll:....drogi nie nadążają za prędkościami aut )
Swoją drogą taki ślad może być oceną grzeczności odnośnie prędkości dozwolonych.
Ciekawe,jaki pomiar prędkości jest dokładniejszy: z GPS-u czy też fotoradaru ?
Ostatnio zmieniony 25 lip 2017, 12:37 przez Automat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
FalconTech

Server Admin
Posty: 5505
Rejestracja: 29 paź 2007, 19:30
Imię: Paweł
Auto: NaN
Województwo: dolnośląskie
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 28 razy
Kontakt:

#2

Nieprzeczytany post autor: FalconTech »

Fotoradar ma większą częstotliwość próbkowania. To daje mu przewagę nad GPS.
A w GPS wszystko zależy od jakości odbiornika i algorytmu przetwarzania danych. Jak np. uśrednia wyniki z ostatniej sekundy. To prędkość chwilową masz tak naprawdę sprzed sekundy a nawet dwóch.

Generalnie w Oplu zasada jest taka:
czerwony kabel stały plus, czarny plus po zapłonie, brązowy masa.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Mój GPS zapisuje dane co 1 sekundę.O ile auto nie rozwinie 1 Macha :) ,to dane generowane co 1 sekundę są wystarczające. Teraz Aśkę na START,gaz do cechy.... i np. kontrola przyspieszenia.
Wkrótce się dowiem i napiszę jak się ślimaczy :lol: .

EDIT:
Dane z GPSa z w/w oprogramowania zaimportowałem do EXCELA i policzyłem sobie przyspieszenia podczas wspomnianej jazdy z Mielna do Piły.Uzyskałem dwa przyśpieszenia w okolicy 10 km/godz na dystansie 1 sekundy.Były to:
- z 63,2 km/godz do 72,3 km/godz (9,1 km/godz) - prawdopodobnie na biegu D2 asb
- z 3,6 km/godz do 13,6 km/godz(10 km/godz) - na biegu D1 asb
Wyniki nie pochodzą ze sportowej jazdy,a z typowej jazdy na trasie.Wynik powyższy ,przy założeniu,że przez 10 sekund jest utrzymywany na swoim najwyższym poziomie da 100 km/godz w okresie 10 sekund...a uzyskuję w okresie 12 sekund. Ciekawe jakie będą wyniki z zapisu na śladzie GPS podczas startu na dystansie do 100 km/godz w trybie normalnym i sportowym.

EDIT:
Jeszcze kilka danych z podróży Mielno-Piła w zakresie hamowania:
- z 62,6 km/godz do 34,3 km/godz.W ciągu 1 sekundy spadek prędkości 28,3 km/godz.Stanąłbym po 2,12 sekundach.
Droga hamowania( o ile dobrze policzyłem) dla tej sytuacji: 62,6 metrów.
- z 73,1 km/godz do 53,7 km/godz.W ciągu 1 sekundy spadek prędkości 19,4 km/godz.Stanąłbym po 3,768 sekundach
Droga hamowania( o ile dobrze policzyłem) dla tej sytuacji: 73,1 metrów.

Czy ww przypadki to ostre hamowanie ? Na teraz nie mogę tego rzetelnie ocenić( z trasy nie przypominam sobie takiej sytuacji). Po kilku testach na hamowanie z zapisem śladu na GPS - będę miał orientację.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, 10:22 przez Automat, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Automat

Astro-maniak
Posty: 4502
Rejestracja: 06 gru 2015, 13:06
Imię: Jan
Auto: Astra H CARAVAN Pb+LPG
Silnik: Z18XE,125 KM,285kkm
Rocznik: 2005
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska
Wdzięczny: 21 razy
Pomocny: 68 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: Automat »

Jeszcze kilka ciekawych wyników z owej trasy:
- prędkość maksymalna: 149,4 km/godz
- prędkość średnia: 63,95 km/godz
- mediana prędkości: 67 km/godz.
To oznacza,że 50 % wyników pomiarów prędkości(co 1 sekunda) na trasie miało wynik >=67 km/godz.

ODPOWIEDZ