Wideorejestrator - jakie polecacie i czy jest przydatne?

co polecacie i jak obsługiwać
parot

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 14 gru 2018, 19:25
Auto: asta k
Województwo: świętokrzyskie

Re: Wideorejestrator - jakie polecacie i czy jest przydatne?

#211

Nieprzeczytany post autor: parot » 03 lut 2019, 17:30

Szukam wideorejestratora do 500 zł polecicie coś?

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 162
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 5 razy

#212

Nieprzeczytany post autor: prozor » 11 lut 2019, 10:32

Recenzja funkcji ADAS, czyli tego co oferuje kamerka po wyposażeniu jej w moduł GPS.
Moduł GPS służy tu nie do rejestracji pozycji czy nadruku prędkości (może jeszcze to kiedyś wprowadzą?), ale do informowania kamery, że samochód jest w ruchu (lub nie). Kamera analizuje obraz wyszukując linię pomiędzy pasami ruchu i po jej przekroczeniu otrzymać można komunikat (po angielsku) o przekroczeniu linii (Lane Departure Warning). W odróżnieniu jednak od tej funkcji w mojej Astrze J, gdzie monitorowanie jest po przekroczeniu bodajże 60 km/h, na dodatek nie ma komunikatów po włączeniu kierunkowskazu czy zdecydowanej zmiany pasa ruchu, ADAS kamerki monitoruje po przekroczeniu 80 km/h i będzie zawsze informował, że linię się przekroczyło. Przydatne byłoby w przypadkach, gdzie linia często nie jest przekraczana, czyli tam gdzie są drogi szybkiego ruchu, jako ostrzeżenie przed przysypianiem.
W normalnych warunkach raczej wkurza niż pomaga.
Można włączyć oznaczenie kolorem - czyli przy przekroczeniu linii będzie miała ona kolor czerwony.
Podobnie ma się sprawa z monitorowaniem pojazdów poprzedzających: tu na ekranie kamerki widoczny jest kwadracik na pojeździe poprzedzającym. Odległość bezpieczna kolor zielony, zbliża się to kolor żółty, zbyt blisko kolor czerwony i komunikat (po angielsku), żeby uważać na samochód z przodu.
W kamerkach garminowskich chyba jest całoekranowy komunikat - na pewno to bardziej rzucałoby się w oczy, bo zauważenie na ekraniku kamerki kwadracika na pojeździe poprzedzającym jest dość trudne, zwłaszcza w nocy, bo w dzień widać nieco lepiej.
Przykład jak to działa:
https://photos.app.goo.gl/gW4VTiJSyETPxe5w9
(przekonwertowane przez google do mniejszej rozdzielczości, jakość nieco gorsza, nagrywanie dźwięku włączone przed wydaniem komendy głosowej o włączeniu nagrywania awaryjnego)
I tu uwaga: Słońce świeci prosto w kamerę, stąd na szybie widać odbicie tekstury i głośnika, ale jakość obrazu biorąc poprawkę na źródło światła jest co najmniej zadowalająca. Zdecydowanie lepszy obraz jest gdy światło nie pada bezpośrednio w kamerę i nie ma odbić na szybie. Przykładowych nagrań w dobrych warunkach rejestracji jest na YT multum.
W przypadku stania w korku lub na światłach, gdy samochód poprzedzający rusza również otrzymujemy komunikat o tym, że wykryto ruch pojazdu poprzedzającego:
https://photos.app.goo.gl/13Hj65ULkmezk7qp9
(można pobrać - przy okazji można zobaczyć jak to nagrywa w nocy)
jak widać działa to z małym opóźnieniem, wystarczającym, żeby nie marudziło na każdym skrzyżowaniu, ale działało jak człowiek się zagapi.

Tak więc te dwie opcje mam włączone, wykrywanie przekroczenia linii nie włączałem, bo mało przydatne.
Jeszcze wyjaśnienie dlaczego na w/w wideo użyta jest maksymalna rozdzielczość - funkcja ADAS wymaga widoczności części samochodu i właśnie w tej rozdzielczości działa najlepiej. Przy ustawieniu 16:9 działanie wg mnie jest gorsze (albo zrobiłem gorzej kalibrację?).

Jeszcze jedno - czułość na światło. Kamera ma dobrze działającą regulację czułości na oświetlenie. Właściwie nawet na postojówkach można rejestrować obraz. A nawet i prawie po ciemku. Po włączeniu świateł kamera zmniejsza czułość, żeby nie prześwietlać obrazu, a po wyłączeniu szybko zwiększa. Podobnie reaguje na zmierzch czy bezpośrednio padające promienie słoneczne. Ponoć we mgle tez lepiej widać, póki co nie sprawdzałem.

Z tego co widzę kamerki już są dostępne na allegro i to z dostawą z Polski. Wersja bez GPS chyba ok. 290 PLN, z GPS 360 PLN (ewentualnie sam GPS zamówić z Chin), ale warto upewnić się, czy jest to wersja angielska, bo chińskie komunikaty czy wydawanie komend po chińsku raczej nie ma sensu... Zamówienie z Chin jest oczywiście tańsze, ale jeśli doliczą VAT jak u mnie to cenowo może wyjść prawie na to samo, a przy dostawie z PL nie dość, że szybciej, to jeszcze można żądać od sprzedawcy uprawnień związanych z rękojmią.

No i nie wiem czemu piszą, że jest to Xiaomi 70mai - nie wszystko co chińskie, to Xiaomi. To, że na nagraniu w lewym górnym rogu jest pomarańczowy znaczek "70mai", nie oznacza, że jest to produkt który "nadrukowywuje" swoje pomarańczowe oznaczenie. Zresztą ani w 70mai, ani w Xiaomi tego oznaczenia wyłączyć się nie da :(
Reasumując - jestem zadowolony z kamerki. Dobra obsługa (w tym głosowa), niezła jakość nagrywania, przydatne funkcje dodatkowe.

Dodano po 1 godzinie 6 minutach 36 sekundach:
Heh, edycji posta nie ma (niby jest, ale diabelnie krótko), trzeba dopisek robić pod spodem ;(

Sprawdziłem, jak wyglądają komunikaty o przekraczaniu linii i ostrzeżeniu przed kolizją w kamerkach garmina:
https://www.youtube.com/watch?v=e2ROLKJEB80
(linia - dość przeraźliwe piszczenie...)
https://www.youtube.com/watch?v=pleNAdrlLG8
sygnał antykolizyjny i przekraczanie (najazd?) linii (tu po prawej)... Oj, to ja już chyba wolę to co ma 70mai, przynajmniej po ludzku gada, aczkolwiek to garminowskie piszczenie może być skuteczne w wybudzaniu, gorzej jak będzie to nonstop piszczeć.
Dla porównania, bezpośrednio z YT jak to wygląda u mnie:
https://youtu.be/y8gEeYcYDKQ
a tu w nocy komunikat, że samochód poprzedzający ruszył:
https://youtu.be/d17cs_m193Q
(jakość po 2x konwersji gorsza, zwłaszcza przeróbka YT, może jeszcze się poprawi)

buba

Astro-maniak
Posty: 65
Rejestracja: 19 mar 2014, 11:14
Imię: Jacek
Auto: Astra J HB
Silnik: A14NET
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 1 raz

#213

Nieprzeczytany post autor: buba » 11 mar 2019, 23:03

Alternatywnie, do Garmin dash cam 55, Truecam a7s lub Mio 792.

Może się ktoś wypowiedzieć?

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 162
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 5 razy

#214

Nieprzeczytany post autor: prozor » 01 cze 2019, 22:49

Mała aktualizacja: rejestratory 70Mai wysyłane są z magazynu w Polsce i nawet jeśli zakup jest przez Aliexpress, to po wyborze wysyłki z PL dostaje się kamerę nie dość, że w 2 dni od zakupu, to jeszcze w cenie ok. 216 zł (bez wersja GPS, z GPS drożej 261 zł) oczywiście z wysyłką w cenie z PL (z ChRL minimalnie taniej, ale UC może dowalić swoje i wyjdzie znacznie drożej).
https://www.aliexpress.com/item/Xiaomi- ... 8509d0e42a

Po kilkumiesięcznej eksploatacji praktycznie nie mam uwag. Bardzo dobra jakość obrazu ADAS działa dobrze. Jedynie do czego miałbym zastrzeżenia i uwagi, to to, że rejestracja jest w standardowej 30 klatek/s. To czasami zbyt mało przy dużej prędkości, żeby bez problemu odczytać rejestrację pirata. Tylko tyle, że jest to uwaga do większości rejestratorów, pal licho duże rozdzielczości jak ilość klatek jest zbyt mała. Wydaje się, że optymalną wartością byłoby 60 (a nawet 120) klatek na sekundę...

Rysiob

Astro-maniak
Posty: 113
Rejestracja: 16 lip 2017, 21:18
Auto: Astra J a14net & Polonez 1.6 GLI
Silnik: A14NET
Województwo: śląskie
Pomocny: 1 raz

#215

Nieprzeczytany post autor: Rysiob » 13 cze 2019, 17:42

@prozor Ciekawie prezentuje się ta kamerka. Na Aliexpressie pełno pozytywnych komentarzy. Zastanawia mnie tylko to, czy da radę zamontować po prawej stronie lusterka - tak, żeby kierowcy nie zajmowała miejsca. Ciekawe, czy "wyspa" z czujnikami wejdzie w kadr?

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 162
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 16 razy
Pomocny: 5 razy

#216

Nieprzeczytany post autor: prozor » 13 cze 2019, 18:20

Pewno kawałek i owszem, bo i w położeniu po lewej widać kawałek obudowy "wyspy". Aczkolwiek ustawienie w domyślnym położeniu tzn. po stronie kierowcy absolutnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, ułatwia jej obsługę, choć oczywiście może działać w pełni automatycznie, dodatkowe nagrania czy zdjęcia można łatwo robić po głosowej komendzie.

ODPOWIEDZ