Google Maps, nawigacja, zmiany trasy

co polecacie i jak obsługiwać
Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

Google Maps, nawigacja, zmiany trasy

#1

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Od jakiegoś czasu do nawigacji w nieznanych terenach używam Google Maps, wcześniej używałem aplikacji na starszej Nokii z WP ale coś mi to ostatnio szwankuje więc zrobiłem przesiadkę.
Mam problem tego typu, że nawigacja Googli ni z gruchy ni z pietruchy potrafi mi zmienić wyznaczoną trasę. Ostatnio kilka razy jechałem w okolice Bełchatowa, z komputera wysyłałem na telefon trasę która wiem, że jest w miarę optymalna mimo robót drogowych. Tymczasem w trakcie dojeżdżania w okolice Piotrkowa słyszałem komunikat "dostępna jest lepsza trasa" - w okolicy robót drogowych zrobił się "czerwony odcinek" i już pyk wysłało mnie bokiem przez jakieś wioski, gdzie drogi tak wąskie, że co chwilę trzeba było zjeżdżać na pobocze. W życiu nie była to w żaden sposób lepsza trasa, chyba że ktoś ma terenówkę i lubi zasuwać po dziurawym asfalcie.

Takie akcje w dłuższych trasach mnie dezorientują, bo mam w zwyczaju przed wyjazdem z grubsza oblukać trasę - wysyłam gotową z komputera na telefon a tu potem w trakcie jazdy i tak często mi zmieni i mnie to dezorientuje - da się jakoś to zablokować, żeby raz wyznaczonej trasy bez powodu samo nie zmieniało ?
Per aspera ad Astra

przlwo

Astro-maniak
Posty: 90
Rejestracja: 19 cze 2015, 15:50
Imię: Przemek
Auto: Astra J ST
Silnik: B14NET LPG
Województwo: mazowieckie
Wdzięczny: 2 razy
Pomocny: 1 raz

#2

Nieprzeczytany post autor: przlwo »

to nie jest bez powodu. w momencie wysyłania trasy z komputera na telefon tamta była najoptymalniejsza (najszybsza), natomiast jak już jechałeś i pojawiły się korki to Google znalazł trasę, którą teoretycznie powinieneś dotrzeć do celu szybciej. Ważna uwaga jest taka, że Google pyta czy na pewno zmienić trasę na nową (jest chyba kilka sekund gdzie leci pasek na dole nawigacji i możesz zrezygnować z tej "niby lepszej" trasy i zostać na aktualnej). być może można zmienić to gdzieś żeby defaultową odpowiedzią w takich przypadkach było "NIE" (nie zmieniaj trasy automatycznie) - trzeba pogrzebać w opcjach. Tak czy inaczej warto jest też korzystać z takich sugestii bo Google może być poinformowany o jakichś dużych zatorach, które często lepiej ominąć wioskami niż stać nawet kilka godzin w korku.

Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Muszę właśnie pogrzebać gdzieś w ustawieniach bo niektóre decyzje tej nawigacji są zupełnie nietrafione, moim zdaniem oszczędność np. 4 minut na trasie ~80km w zamian za pokonanie 15km dziurami po bocznych drogach, to żadna oszczędność, już bym wolał te 4 minuty postać uczciwie w korku. Zwłaszcza że często są jeszcze ograniczenia prędkości i jeśli chociaż z grubsza się ich przestrzega, to często czasy podawane przez nawigację między bajki można włożyć.
Per aspera ad Astra

Awatar użytkownika
Misza

Astro-maniak
Posty: 1491
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Imię: Michał
Auto: ASTRA J COSMO AT; Forester SF 2.0
Silnik: A16LET
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Ełk
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 11 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: Misza »

Nawigacja ustala czas przejazdu na podstawie ruchu i dopuszczalnych prędkości
- Wydaje mi się, że nawet swoją Astrą bym przejechał tą drogę, bez większych problemów
- Zakopałbyś się. widać już zboczone myślenie użytkownika Subaru

ODPOWIEDZ