Wideorejestrator - jakie polecacie i czy jest przydatne?

co polecacie i jak obsługiwać
Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

Re: Wideorejestrator - jakie polecacie i czy jest przydatne?

#231

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Kamerkę ma w wersji Pro. Firmware nowy i sytuacja była taka, że pierwsze nagrania z niższą rozdzielczością i chyba h264 były dość dobre. Później przestawił na max i h265 - gdzie teoretycznie jakość powinna być lepsza przy podobnym bitrate - no i tu właśnie jest kicha, w ruchu środkiem coś tam widać boki rozmyte. Dlatego zacząłem się zastanawiać, czy nie ma jeszcze jakichś ustawień kodeka. Filmy oglądane na kompie ale nie jestem pewien, czy on je z tej kamery dobrze zrzuca, może po drodze następuje jakaś konwersja i psuje jakość.
Per aspera ad Astra

Usunięty użytkownik 830064

#232

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 830064 »

Windgate pisze:
10 gru 2019, 11:47
Filmy oglądane na kompie ale nie jestem pewien, czy on je z tej kamery dobrze zrzuca, może po drodze następuje jakaś konwersja i psuje jakość.
Eee, gdzie tam. Taka konwersja w locie materiału HD (chociaż te filmy z kamerek to tylko rozdzielczość mają, bo nie jakość) to trwałaby pół wieczności.

Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

#233

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Wcale nie musi trwać pół wieczności, zauważ że chipset kamery ma sprzętowe wsparcie do zapisywania zarówno h264 jak i 265 inaczej nie byłby w stanie nawet tego materiału zarejestrować ani wyświetlić. Mam chińskie kamery do monitoringu właśnie z wbudowaną opcją rejestracji na kartę SD i tam jest taki przypał, że jak się domyślnie pobiera coś z kamery do przejrzenia na szybko, to nagrania łykane są z gorszym bitrate, żeby uzyskać pełną trzeba przejść przez opcję archiwizacji albo po prostu wyjąć kartę z kamery i podłączyć bezpośrednio.
Dlatego właśnie się zastanawiałem, czy znajomy tutaj czasami czegoś nie kaszani po drodze, bo on to jakoś najpierw pobiera na telefon a potem z telefonu przesyła na kompa.
Sam chyba też wkrótce łyknę tą kamerkę i wtedy zobaczę na własnej skórze jak sytuacja wygląda. Aktualnie czasami używam sportowej (klasyczny klon GoPro) - był w zestawie uchwyt do samochodu to wykorzystałem, ma w menu opcję ustawienia pracy jako rejestrator samochodowy i co ciekawe pozwala nagrywać nawet w 120fps więc nagrania w ruchu są bardzo płynne, ale z kolei bardzo ją oślepia jakiekolwiek światło z przodu i w nocy obraz jest nędzny, więc na dłuższą metę słabo się nadaje.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2019, 13:25 przez Windgate, łącznie zmieniany 1 raz.
Per aspera ad Astra

Usunięty użytkownik 830064

#234

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 830064 »

A to nie wiem. Ja kopiuję oldsukolowo, prosto z karty na komputer. Nie jestem uzależniony od telefonu na każdym kroku życia.

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 309
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 49 razy
Pomocny: 11 razy

#235

Nieprzeczytany post autor: prozor »

Szczerze mówiąc muszę sprawdzić jakość w h264 i h265, bo wydaje mi się, że po ostatnich aktualizacjach firmware jakość chyba jest gorsza. Dodano różne długości klipów, ale może i spieprzyli przy okazji coś z kompresją, przez co jakość uległa pogorszeniu.
Podgląd na ekranie smartfona jest w gorszej jakości, ale samo kopiowanie przez wifi powinno być bez zmiany jakości i rekompresji.
Branie karty do domu z samochodu z garażu, żeby skopiować kilka klipów to anachronizm. Co innego jakbym miał zrzucać całą zawartość karty, 32 GB po wifi wskazując po kolei każdy klip to byłby masochizm 🤣

Usunięty użytkownik 830064

#236

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 830064 »

Lubię anachronizmy. :-) Zresztą, na mój telefon o wartości 50 zł (zgaduję) wlazłby może 1 film pięciominutowy (takie nagrywam na mojej zabawce).

Podgląd mam na ekranie rejestratora, na czorta mi do tego angażować telefon.

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 309
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 49 razy
Pomocny: 11 razy

#237

Nieprzeczytany post autor: prozor »

Windgate pisze:
10 gru 2019, 11:47
Filmy oglądane na kompie ale nie jestem pewien, czy on je z tej kamery dobrze zrzuca, może po drodze następuje jakaś konwersja i psuje jakość.
Przykładowy film z mojej kamerki: [External Link Removed for Guests]

bezpośrednio pobrany z kamerki, kodowanie h.265, rozdzielczość 2560x1440
Polecam pobrać, bo podgląd onedrive będzie i tak konwertowany do max 1080p ze zmniejszeniem bitrate.
Jakość byłaby lepsza, gdyby nie odbijające się elementy (nawiew, głośnik, faktura deski) w szybie. Sama szyba też chyba super czysta nie jest (od wewnątrz), musiałbym wreszcie ją porządnie wyczyścić, no i zastanowić się nad czymś co zapobiegnie takim odbiciom w szybie...

Usunięty użytkownik 830064

#238

Nieprzeczytany post autor: Usunięty użytkownik 830064 »

prozor pisze:
19 gru 2019, 10:12
rozdzielczość 2560x1440
Mój ekran (laptopa) ma mniejsza rozdzielczość, to chyba z fetyszyzmu rozdzielczościowego nici?

Ale zauważyłem już daaawno, że rozdzielczość może się faktycznie przedstawiać jako wysoka (powiedzmy fhd), a moje oczy dobitnie widzą, że film jest gorszej jakości niż z mojego starego aparatu foto 640x480. Takie czasy, że cyfry kłamią (np. telewizory 4k, które "imitują" 4k). :-(

Awatar użytkownika
Windgate

Astro-maniak
Posty: 226
Rejestracja: 29 maja 2019, 23:32
Auto: Astra H Hatchback 2005
Silnik: Z17DTL
Województwo: łódzkie
Wdzięczny: 4 razy
Pomocny: 5 razy

#239

Nieprzeczytany post autor: Windgate »

Należy zauważyć, że oprócz rozdzielczości jest jeszcze kompresja - żeby obraz miał detale to bitrate strumienia musi być wystarczająco duży i podczas kodowania nie może być żałowane na ustawieniach. Ponadto w tańszych kamerkach, zwłaszcza jakichś noname z Chin, czasami zdarza się myk, że sama kamerka ma sensor np. Full HD ale żeby lepiej marketingowo wyglądało, to obraz jest powiększany cyfrowo do rozdziałki o półkę wyżej.
Tak samo jest w niektórych tańszych kamerkach sportowych - sam kupiłem kiedyś jakąś która przez chwilę miała super relacje cena/jakość obrazu (bo kosztowała chyba 140zł %-)), ale i tak jest ściemniana - w Full HD nagrania za dnia naprawdę bardzo ładne ale kamerka w teorii jest niby 4k. Obraz filmu w 4k taki sam jakby wziąć ten full hd po prostu rozciągnąć na ekranie.
Per aspera ad Astra

Awatar użytkownika
prozor

Astro-maniak
Posty: 309
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:51
Imię: Leszek
Auto: Astra J
Silnik: A16LET
Województwo: lubuskie
Wdzięczny: 49 razy
Pomocny: 11 razy

#240

Nieprzeczytany post autor: prozor »

Od jakiegoś czasu dostępny jest 70Mai Mini:
[External Link Removed for Guests]
Cenowo to poniżej 2 stów z zakupem na allegro (ciut taniej na ali).
Znajomy chciał prostą i niedrogą kamerkę o przyzwoitej jakości nagrywania (ta... albo dobra, albo tania...), bez wyświetlacza, bez bajerów typu sterowanie głosem (chyba, że po polsku... ;)), dobrze żeby miała funkcję rejestracji zdarzeń parkingowych. No i ta akurat ma, choć włączy się dopiero po zarejestrowaniu wstrząsu parkingowego (w tym np. zamknięcie bagażnika) - wtedy korzysta z własnego akumulatora.
Jak nagrywa można popatrzeć się na przykładzie powyższym. Za tą cenę myślę, że warto, aczkolwiek jakoś się przyzwyczaiłem do mojej PRO i podoba mi się tak sterowanie głosem, jak funkcje ADAS.

ODPOWIEDZ