Problemy z anteną GPS w chińskiej stacji multimedialnej

co polecacie i jak obsługiwać
Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 856
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 97 razy

Problemy z anteną GPS w chińskiej stacji multimedialnej

#1

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

Od października ub. roku, posiadam chińskie radio "à la" Tesla. (To samo radio recenzuje gość w filmiku, do którego link znajduje się w moim podpisie)
Praktycznie od samego początku były problemy z sygnałem GPS. W większości czasu użytkowania sygnał był ok. i wszystkie nawigacje hulały że aż miło. Ale zdarzało się, że z nieznanych przyczyn sygnał znikał i nawigacje przestawały działać. Zdarzało się też tak, że włączona nawigacja dość długo "łapała" sygnał. Czasami, brak lub słaby sygnał, występował w pochmurny dzień i wydawało mi się, że to powłoka chmur jest tego przyczyną. Wczoraj znowu zdarzyło się to w dość pochmurny dzień.
"Pudełko" z anteną, mam umieszczone za podsufitką w okolicy przedniego prawego słupka. Postanowiłem sprawdzić co się z tą anteną dzieje i okazało się, że z niewiadomych przyczyn osunęła się w dół i znalazłem ją za osłoną tego słupka, w połowie jego wysokości. Przeniosłem ją ponownie tam gdzie była pierwotnie i GPS odżył. Wskaźnik sygnału pokazywał 7 czy 8 satelitów. Nawigacja działały idealnie.
Dziś, w prawie bezchmurny dzień te same problemy. Brak sygnału GPS. Nie pomógł restart systemu. Nie działała żadna z 4 zainstalowanych nawigacji. Wskaźniki sygnału pokazywały 3 i 1 satelitę i nie na zielono - lecz na żółto :-(
Podejrzewam, że to coś z anteną. Może felerna a może tylko w złym miejscu ulokowana.
Za wszelkie sugestie, będę wdzięczny :-)
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3685
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Nie masz żadnej elektroniki w pobliżu anteny która mogła by zakłócać sygnał? Jeśli nie to raczej wadliwa jest sama antena, koszt nowej około 20zł

Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 856
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 97 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

Dzięki za odpowiedź :-)
Po pierwsze, chciałem sprostować błędną informacje podaną w poprzednim poście; pudełko z anteną, schowane jest przy lewym a nie prawym słupku! :-(
Czy jest tam jakieś elektronika(?) tego nie wiem, ale na pewno przebiega tam wiązka przewodów, która w tamtej okolicy się rozgałęzia.
Spróbuję przenieść tę antenę w inne miejsce i zobaczę czy się coś zmieni.
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
nismo

Astro-maniak
Posty: 3685
Rejestracja: 14 sty 2011, 14:53
Imię: Michał
Auto: Astra J HB & Astra H Kombi
Silnik: b14net & z18xe
Województwo: zachodniopomorskie
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 143 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: nismo »

Ja u siebie mam zamontowana na maskownicy plastikowej lampki podsufitki i sygnał łapie natychmiast po uruchomieniu radia

ja37

V.I.P.
Posty: 6107
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 130 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

Jak to ją masz w pudełku?
Dawaj ją na środek pod lampkę i już.

Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 856
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 97 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

ja37 pisze:
26 sie 2021, 16:36
Jak to ją masz w pudełku?
To coś czarnego i prostokątnego, nazwałem pudełkiem...
Antena.jpg
Dawaj ją na środek pod lampkę i już.
Taki był plan, ale z powodu zbyt krótkiego przewodu, "pudełko" z anteną GPS wylądowało za podsufitką przy lewym słupku.
Dziś przeniosłem to ustrojstwo na środek deski - pod kratkę i przy okazji, chyba znalazłem przyczynę niedomagań układu; zbyt luźna, niedokręcona nakrętka mocująca kabel do gniazdka w radiu. Po dokręceniu, GPS znów ożył. Mam nadzieję, że tym razem na długo?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

ja37

V.I.P.
Posty: 6107
Rejestracja: 22 gru 2006, 15:18
Imię: Grzesiek
Auto: Astra H
Silnik: Z20LEH+ & Z18XEx2
Województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Wdzięczny: 14 razy
Pomocny: 130 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: ja37 »

No to czymam kciuki :)

Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 856
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 97 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

Dziś, pojeździłem trochę po Gliwicach i nawigacje działały b. dobrze. Za każdym razem, kiedy włączyłem program nawigacyjny, ustalenie lokalizacji w której się aktualnie znajduję, zajmowało do 5 sekund. Chmury nie przeszkadzały, nic się nie zawieszało, wszystko działało jak należy.
Mam nadzieję, że to już koniec problemów z nawigacją...
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

Zbyszekd

Astro-maniak
Posty: 59
Rejestracja: 30 mar 2014, 8:40
Imię: Zbyszek
Auto: astra j
Silnik: A17DTJ
Województwo: świętokrzyskie
Pomocny: 3 razy

#9

Nieprzeczytany post autor: Zbyszekd »

Heyka! Ja mam czujnik GPS umieszczony w obudowie głośnika na środku kokpitu ( miałem puste miejsce, brak głośnika). Problemy jakie mam z GPS'em zamieściłem w postach wyżej. Pozdrawiam!

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Sorry nie zauważyłem, to nowy temat.

Awatar użytkownika
bolobol

Astro-maniak
Posty: 856
Rejestracja: 07 lip 2017, 10:16
Auto: Astra J Sedan "Fabryczne" LPG
Silnik: B14NET- Turbo 140KM
Rocznik: 2015
Województwo: śląskie
Wdzięczny: 25 razy
Pomocny: 97 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: bolobol »

Zbyt długo nie cieszyłem się w pełni sprawnym GPS-em! :evil: Jakoś od końca września wróciły problemy opisane w pierwszym poście czyli bardzo długie - dochodzące nawet do 30 minut - szukanie sygnału. Nie jest to dolegliwość permanentna i nie pojawia się za każdym razem, lecz od czasu do czasu. Od kiedy wydawało mi się, że poprzez dokręcanie nakrętki mocującej kabel do gniazda anteny w radiu, opanowałem sytuację, ustawiłem domyślnie start GPS-u wraz z uruchomieniem systemu (Androida) dzięki czemu wiedziałem, kiedy GPS działa a kiedy nie. Kilka dni temu, ponownie wyjąłem "radio", obejrzałem dokładnie wszystko i niczego nie znajdując, złożyłem w całość. GPS zadziałał jak nowy. Niestety! Wczoraj i dziś znów bardzo długie szukanie sygnału.
Pogrzebałem w ustawieniach i znalazłem coś takiego:
01. Tryb nr. 1 [nowy1].jpg
Wynika z tego, że są jakieś 2 tryby działania(?)/ustawień(?) GPS-u. Na fotce powyżej, tryb nr1 - ustawiony domyślnie. Po kliknięciu w "Tryb 2", pojawia się coś takiego:
02. Tryb nr. 2 [nowy1].jpg
W czasie, kiedy trwało szukanie sygnału, próbowałem coś kombinować z tymi ustawieniami, ale bez efektu. Znalazłem też "inne" ustawienia a w nich opcje (ustawioną domyślnie), która umożliwia dokładne określanie pozycji urządzenia korzystając zarówno z sygnału GPS, jak też bluetooth, WiFi i - chyba - danych mobilnych(?)? Były tam jeszcze dwie inne opcje, ale "żonglowanie" nimi też nic nie dało.
Dziś - a w zasadzie to już wczoraj - znowu wyjąłem "radio", sprawdziłem kable, wtyki i gniazda, przedmuchałem wszystko sprężonym powietrzem (z puszki) i po raz kolejny nic nie znajdując, złożyłem. Oczywiście GPS działał zarówno przed (bo po ok. 30-sto minutowych poszukiwaniach, w końcu sygnał się znalazł (widać to na pierwszej fotce) i trzymał bez zakłóceń do końca jazdy) jak i po tej dzisiejszej "naprawie".
Jeśli ktoś mógłby mi wyjaśnić co przedstawiają zamieszczone wyżej zdjęcia i co można z tym zrobić - byłbym niezmiernie wdzięczny...

Jeśli w najbliższym czasie sytuacja się nie poprawi, nie dostanę od znających się forumowiczów jakiejś konkretnej podpowiedzi albo sam czegoś nie wymyślę - co jest raczej wątpliwe - zakupię i wymienię antenę. Dlaczego nie zrobiłem tego do tej pory? Bo jestem na 99,99% pewien, że te problemy, to nie z powodu wadliwej anteny!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jeśli rozwiążesz problem z którym tu przyszedłeś, opowiedz o tym. Ta wiedza na pewno jeszcze komuś się przyda...

Wyniki ankiety...
[External Link Removed for Guests]

ODPOWIEDZ