Który olej z Castrola?

Awatar użytkownika
Darroo

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 26 kwie 2013, 12:52
Imię: Darek
Auto: Renault Megane IV Grand Coupe
Silnik: 1.3 TCE
Rocznik: 2018
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Który olej z Castrola?

#1

Nieprzeczytany post autor: Darroo »

Witam wszystkich
Jestem nowym posiadaczem Asterki i mam do Was trochę pytań.
Zbliża mi się czas wymiany oleju (i nie tylko niestety, ponieważ będzie duży przegląd) i nie jestem pewien, który dokładnie typ oleju Castrol wlać.
Poprzedni właściciel zalewał Asterkę olejem Castrol Magnatec Professional 5W30. Taką informację od niego uzyskałem i takie wpisy widnieją w książce serwisowej (auto z polskiego salonu). Samochód ma przejechane 51 kkm i niespełna 5 lat i miał już 3 wymiany oleju (wszystkie na oleju jak wyżej napisałem).
Pytanie moje brzmi, czy mój silnik Z20LER musi mieć olej spełniający normę GM dexos2 czy nie?
Ponieważ jeżeli musi, to powinienem kupić tego Castrola: [External Link Removed for Guests]
Natomiast jeżeli nie musi spełniać normy GM dexos 2, to mogę kupić trochę tańszego Castrola (ale też Professional): [External Link Removed for Guests]
Co sądzicie wogóle o tym oleju, warto go dalej stosować, dobry jest? Astra jest nim od nowości zalewana i myślałem, żeby jej nie zmieniać "zielonej krwi":) Do tej pory wymiany były robione co 10-14 kkm i co 15-16 miesięcy.
Na razie przejechałem tym autem od kupna zaledwie 1000 km ale widzę, że stan oleju się wogóle nie zmienia na bagnecie więc zapewne silnik nie bierze oleju.
A mam jeszcze pytanie co do lepkości oleju.
Rocznie robię przebiegi około 15 kkm więc olej u mnie będzie zmieniany 1 raz w roku. Jaki najlepiej olej zalać przy założeniu, że będzie w aucie pracował cały rok: 0W30, 5W30, 0W40, 5W40 a może jeszcze coś innego?
Z góry dzięki za odpowiedzi i dobre rady.
Pozdrawiam

Tommy

Astro-maniak
Posty: 473
Rejestracja: 16 mar 2007, 23:23
Imię: Tommy
Auto: Opel Astra H (hatchback)
Silnik: 1,6 16V 115KM/A16XER
Województwo: mazowieckie

#2

Nieprzeczytany post autor: Tommy »

A nie lepiej włać b.dobrej jakości olej GM 5W30? Jakość bardzo dobra a cena jeszcze lepsza

Awatar użytkownika
Darroo

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 26 kwie 2013, 12:52
Imię: Darek
Auto: Renault Megane IV Grand Coupe
Silnik: 1.3 TCE
Rocznik: 2018
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

#3

Nieprzeczytany post autor: Darroo »

Tommy pisze:A nie lepiej włać b.dobrej jakości olej GM 5W30? Jakość bardzo dobra a cena jeszcze lepsza
No właśnie z tego co przeczytałem to forum (i nie tylko), to podobno jakość oleju GM jest delikatnie mówiąc słaba. Ktoś pisał, że robił badania olejów po ich zlaniu z silnika i o ile GM seryjnie zalewany po raz pierwszy do silnika wypadł jeszcze jako tako, to podobno już ten kupowany w Polsce w serwisie (na wymianę) wypadł w badaniach baaardzo słabo.
Do silnika wolnossącego jeszcze bym GM wlał (wlewałem go do mojej poprzedniej Asterki F kilka lat temu), ale przy turbinie trochę się boję. W przypadku turbo olej poddawany jest silnym przeciążeniom (przy chłodzeniu turbiny) i tu jest duże ryzyko zerwania filmu olejowego (czy jakoś tak).
Czy ktoś coś może powiedzieć na temat Castrola z pierwszego postu lub zaproponować coś innego dobrego i bezpiecznego dla mojego silnika??
Pozdrawiam

VectorOPC

Astro-maniak
Posty: 1050
Rejestracja: 29 mar 2012, 21:02
Imię: Przemek
Auto: Golf VII
Województwo: małopolskie
Pomocny: 1 raz

#4

Nieprzeczytany post autor: VectorOPC »

A na czym te badania polegały ? Podał jakieś konkretne liczby, czy tylko oceny ? Ogólnie temat olejów jest specyficznym tematem. Znawców jest przynajmniej tylu co samochodów, wszyscy budują statystykę na jednym albo góra pięciu silnikach i są w stanie powiedzieć że coś jest dobre, a coś złe. Pytałem na wielu forach o wiele olejów i wszyscy polecali np. Motula czy LIQUI MOLY, nie potrafiąc podać ani jednego argumentu. Niektórzy potrafili napisać że im kontrolka ciśnienia oleju szybciej gaśnie :lol:, albo coś mu klepało na jednym oleju, a na drugim mu nie klepie na zimnym silniku, tylko nie wie co :shock: Cudowne właściwości mają widocznie niektóre oleje i tyle, że potrafią naprawić zużyte silniki. Mniejsza z tym, ja leję do Astry Motula, jestem zadowolony, do poprzedniego auta lałem Castrola i też byłem, do Mondeo leję od 200 000km Orlena i też jestem zadowolony, do Vectry zaś Mobila a teraz Valvoline i silnik też nie wybuchł i chodzi tak jak chodził. Nie potrafię Ci doradzić, każdy olej spełniający normy przewidziane dla Twojego silnika będzie dobry. Uwierz mi, nie zdążysz zajeździć silnika, aby zepsuł się przez zły olej ( spełniający normy ), bo po drodze zrobisz 4 remonty kapitalne. Zalej GM, chyba że chcesz mieć czyste sumienie i świadomość " dbam o swoje autko " to zalej np. Motula czy inne polecane na każdych forach oleje przez osoby, które doznały objawienia z wynikami testów laboratoryjnych, ale nie zdążyły ich nigdzie pokazać żeby swoje objawienie udowodnić. W super jakość oleju trzeba uwierzyć, to jak z lekami - jak nie uwierzysz że Ci pomoże, to Ci nie pomoże ;)
Zapraszam do kontaktu: ppitek@tlen.pl

Lucky_luke

Astro-maniak
Posty: 69
Rejestracja: 21 sty 2013, 8:47
Imię: Marek
Auto: Astra H Cosmo
Silnik: 1.6 16v Z16XER
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lubelskie

#5

Nieprzeczytany post autor: Lucky_luke »

u mnie gośc wlał castrola i teraz przy zapalaniu słychać jakby zawory albo jakie popychacze, nie wiem. Ale chyba zmienie na GM jaki był oryginalnie lany.
You came along just like a song...

zidan

Astro-maniak
Posty: 351
Rejestracja: 25 gru 2006, 16:48
Imię: Adam
Silnik: c20ne
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk Bobrowice
Kontakt:

#6

Nieprzeczytany post autor: zidan »

motul, millers wymieniane systematycznie lane zgodnie ze specyfikacja producenta,
[External Link Removed for Guests]

jardo

Astro-maniak
Posty: 74
Rejestracja: 24 lut 2012, 17:33
Imię: Jarek
Auto: astra h
Silnik: 1.4
Województwo: pomorskie

#7

Nieprzeczytany post autor: jardo »

Lej zwykły olej wymieniaj co 10 tys i nie ma co cudować ,np ja leje total quartz 5w40 5l za powiedzmy z przesylka 100 zl i na pewno nie zaszkodzi

Awatar użytkownika
Darroo

Astro-maniak
Posty: 672
Rejestracja: 26 kwie 2013, 12:52
Imię: Darek
Auto: Renault Megane IV Grand Coupe
Silnik: 1.3 TCE
Rocznik: 2018
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

#8

Nieprzeczytany post autor: Darroo »

Witam
Dzięki wszystkim za pomoc i odpowiedzi na moje pytanie.
Olej właśnie zamówiłem. Astra zostanie zalana olejem Millers EE Longlife C3 5W30 - dokładnie tym: [External Link Removed for Guests]
Oraz zostaną przy przeglądzie zmienione wszystkie filtry na Knechta.

Świece zastanawiam się jeszcze jakiej firmy kupić ale chyba zdecyduje się na NGK - sprawdzone i rozsądne cenowo. Chyba, że oryginalne GM będą lepsze ponieważ cenowo nie są dużo droższe??
Wiem, że może nie w temacie.... ale jakie świece byście mi polecili?
Z góry dzięki za informacje.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Łukasz89

Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 02 cze 2013, 13:46
Imię: Łukasz
Auto: Sprzedałem Corse B...
Silnik: szukam auta
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Zamość

#9

Nieprzeczytany post autor: Łukasz89 »

Olej to się kupuje w sklepie, a nie na allegro. Nie darmo jeżdżą u mnie w okolicach po mechanikach handlarze i skupują stare bańki po markowych olejach po 5 zł sztuka. Wszystko później w tych opakowaniach idzie podrobione (olej najtańszy z lidla i inne zlewki) na bazarki i allegro (nie mówię, że wszystko z allegro jest złe) - a płaci się jak za ORYGINAŁ.

A co do Castrola - przestrzegam. Zostawia nagar w silniku - można znaleźć zdjęcia w necie.

Ja stosuję tylko - Mobil lub Valvoline.

czester77

Astro-maniak
Posty: 62
Rejestracja: 14 lis 2011, 23:24
Imię: mariusz
Auto: astra k
Silnik: 1.4
Rocznik: 2018
Województwo: śląskie

#10

Nieprzeczytany post autor: czester77 »

Wez gościu nie siej propagandy z CASTROLEM cytuję: "A co do Castrola - przestrzegam. Zostawia nagar w silniku - można znaleźć zdjęcia w necie."
Jak przestrzega się wszelkich terminów wymian i nie leje się jakiegoś taniego g...a z niewiadomego pochodzenia to taki nagar może się robić.
Ps.
Sam jeżdze na Castrolu silniczek czyściutki,zero jakiegoś dziwnego nagaru.

ODPOWIEDZ