Astra J problem z wstecznym biegiem.

Awatar użytkownika
seba1313

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:58
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: śląskie

Astra J problem z wstecznym biegiem.

#1

Nieprzeczytany post autor: seba1313 »

Witam wszystkich.

Mam dziwny objaw z wrzucaniem wstecznego biegu, a wygląda to tak: kiedy zostawie auto na luzie na odpalonym silniku, wciskam sprzęgło i wrzucam wsteczny słychać lekki zgrzyt. Jeśli nadal trzymam sprzęgło, zrzucę na luz i ponownie wbiję wsteczny już zgrzytu nie ma. Albo inaczej - wciskam sprzęgło, wbijam jaki kolwiek inny bieg i dopiero wsteczny, również nie ma zgrzytu. Ogólnie zgrzyt pojawia się kiedy po wciśnięciu sprzegłą jako pierwszy wbijam wsteczny, w każdym innym wypadku nic się niedzieje. Z innymi biegami nie ma problemów. Co może być tego powodem?

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#2

Nieprzeczytany post autor: mbar »

Użytkownik samochodu.

Awatar użytkownika
seba1313

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:58
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: śląskie

#3

Nieprzeczytany post autor: seba1313 »

Ok, a tak poważniej, jakieś inne pomysły? Panowie nie znam się nie natym i nie wiem czy odwiedzać mechanika, ale nie jest to normalny objaw (w innych samochodach którymi jeżdże/jeździłem nie ma takich cudów).

keszelski

Astro-maniak
Posty: 115
Rejestracja: 10 kwie 2013, 12:54
Imię: Leszek
Auto: Astra IV
Silnik: 1,6 / 115 KM
Województwo: śląskie

#4

Nieprzeczytany post autor: keszelski »

rok temu w czasie przeglądu po 1 roku. pytano mnie czy mam problem z wrzucaniem wstecznego. Była wówczas ogłoszona akcja serwisowa na problem z drążkiem przy wrzucaniu wstecznego. Ja nie miałem objawów, ale i tak sprawdzili. Więc może to ...

Awatar użytkownika
seba1313

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:58
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: śląskie

#5

Nieprzeczytany post autor: seba1313 »

Dodam jeszcze że jak wbijam wsteczny odrazu po wciśnięciu sprzęgla to zgryztnie, a jak wcisne sprzęglo i wbije wteczny tak po 2-3 sekundach wtedy jest ok.

m1xer

Astro-maniak
Posty: 80
Rejestracja: 26 sty 2014, 12:53
Auto: Astra ST Sport
Silnik: 1.4 NET LPG
Województwo: małopolskie

#6

Nieprzeczytany post autor: m1xer »

A patrzyłeś do instrukcji obsługi..? ;)

Cyt: W celu wybrania biegu wstecznego zatrzymać samochód, wcisnąć pedał sprzęgła i odczekać 3 sekundy, a następnie wcisnąć przycisk zwalniający, znajdujący się na dźwigni zmiany biegów i wybrać bieg wsteczny.

Rób to wolniej i będzie ok :)

keszelski

Astro-maniak
Posty: 115
Rejestracja: 10 kwie 2013, 12:54
Imię: Leszek
Auto: Astra IV
Silnik: 1,6 / 115 KM
Województwo: śląskie

#7

Nieprzeczytany post autor: keszelski »

Jak kiedyś to przeczytałem w instrukcji, to się za głowę złapałem, że aż 3 sek trzeba czekać - toż to "wieczność" jak czynności często powtarzalne wykonuje się w sposób automatyczny. I nigdy nie pamiętam, żeby się skontrolować czy odczekuję te 3 sek. Raczej jest to krótszy czas, ale chyba na tyle wolno naciskam przycisk po sprzęgle, że jest to wystarczające, bo nie miałem problemów.

mbar

Astro-maniak
Posty: 453
Rejestracja: 14 gru 2011, 14:50
Imię: Marek
Auto: Logan MCV / Opel Karl
Silnik: B10XE
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

#8

Nieprzeczytany post autor: mbar »

m1xer pisze:A patrzyłeś do instrukcji obsługi..? ;)

Cyt: W celu wybrania biegu wstecznego zatrzymać samochód, wcisnąć pedał sprzęgła i odczekać 3 sekundy, a następnie wcisnąć przycisk zwalniający, znajdujący się na dźwigni zmiany biegów i wybrać bieg wsteczny.

Rób to wolniej i będzie ok :)
To właśnie miałem na myśli pisząc, że problemem jest użytkownik samochodu. Nikomu się nie chce zajrzeć do instrukcji, bo oczywiście wszyscy się na wszystkim znajo.
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
marwisn

ex-Staff
Posty: 4598
Rejestracja: 18 cze 2012, 19:46
Imię: Marcin
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.4 TSI
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 26 razy
Kontakt:

#9

Nieprzeczytany post autor: marwisn »

Ja miałem podobny problem. Po miesiącu od odebrania auta zaczęły się problemy ze wstecznym.

Wpierw wchodził za 2,3 razem potem za 5,6,7. Jak bym problem to zgrzytało jak cholera.

Pojechałem do serwisu. Pan mechanik wsiadł popróbował i stwierdził, że muszą skrzynię zdjąć. Zostawiłem auto.

Po dwóch godzinach telefon z serwisu, że do odebrania auto. Mocno zdziwiony nawrotka do serwisu.

Bylem tuż przed zamknięciem więc był już tylko jakiś koleś z obslugi klienta w salonie. Pytam jak auto, a on mówi, że ok i mechanik zostawił mi wiadomość.

Patrzę, a tam napisane "proszę wrzucać wsteczny po całkowitym zatrzymaniu auta". Myślę kpina. Idę do auta z nastawieniem, że nic nie zrobili, a to proszę. Wsteczny wchodzi idealnie. Kilkanaście prób i za każdym razem lekko i bez problemów.

Nie wiem co tam podregulowali, ale od tamtego czasu (3 lata) wszystko działa jak powinno.
DO - AF - ZA - AH - AK - SL

[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
seba1313

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 kwie 2015, 23:58
Imię: Sebastian
Auto: Astra J
Województwo: śląskie

#10

Nieprzeczytany post autor: seba1313 »

Czyli wszystko ok, bo już balem się że coś nie tak. Ale: w najnowszej instrukcji Opla jaką znalazlem na necie faktycznie jest:
"W celu wybrania biegu wstecznego zatrzymać samochód, wcisnąć pedał sprzęgła i odczekać 3 sekundy, a następnie wcisnąć przycisk zwalniający, znajdujący się na dźwigni zmiany biegów i wybrać bieg wsteczny.
A w instrukcji którą mam do mojej Astry która jest z 2011 roku jest:
"Bieg wsteczny: po zatrzymaniu pojazdu nacisnąć pedal sprzęgla, nacisnąć przycisk zwalniający znajdujący się na dźwigni zmiany biegów i wlączyć bieg"

Widocznie byly sygnaly od użytkowników Opla na temat biegu wstecznego i dlatego wprowodzono "korekte" w instrukcji.

Tak jak napisalem wcześniej, jeżdże i jeździlem różnymi samochodami, ale po raz pierwszy spotykam się z taką "metodą" wbijania biegu wstecznego jak w Astrze, czyli z 3 sekundami pauzy między sprzęglem a biegiem.

W każdym razie dzięki wszystkim za wyjaśnienie tematu.

ODPOWIEDZ