Z16XER - wyciek oleju

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

Z16XER - wyciek oleju

#1

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Zauważyłem wyciek oleju w miejscu pokazanym na zdjęciu (plastikowa osłona rozrządu). Jaka może być przyczyna? Uszczelka pokrywy zaworów?
Obrazek

Awatar użytkownika
przemty

ex-Staff
Posty: 6093
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:45
Imię: Przemek
Auto: była AF, jest AH
Silnik: był 17D, jest Z18XE
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Sanok
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#2

Nieprzeczytany post autor: przemty »

Może to być tak jak piszesz uszczelka pokrywy zaworów ale także simmering na wałku rozrządu. Zdejmij górną osłonę rozrządu i zobacz czy wewnątrz też jest olej...
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

#3

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Osłona zdjęta, w środku wszystko suche, jedynie trochę czarnego pyłu raczej typowego dla tego miejsca. Jednak według mnie to może być uszczelniacz wałka rozrządu, gdyż w przypadku wycieku spod pokrywy zaworów raczej leciałoby po głowicy, a nie po osłonie. Co o tym sądzicie?
Najwięcej oleju zbiera się w pod zaworkiem (selenoidalnym - dobrze identyfikuję?), w miejscu oznaczonym strzałkami.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
przemty

ex-Staff
Posty: 6093
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:45
Imię: Przemek
Auto: była AF, jest AH
Silnik: był 17D, jest Z18XE
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Sanok
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#4

Nieprzeczytany post autor: przemty »

A nie cieknie z tego zaworka?
Jeżeli nie to z dużym prawdopodobieństwem simmering wałka, ale na podstawie zdjęć ciężko to jednoznacznie określić. Jedynie organoleptycznie jest to możliwe ;)
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

#5

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Powycierałem, poobserwowałem - cieknie z simmeringu wałka :/
Ktoś się orientuje jakie to koszty? Co przy okazji warto zrobić/sprawdzić? Rozrząd był wymieniany w zeszłym roku, 13kkm temu.

Awatar użytkownika
przemty

ex-Staff
Posty: 6093
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:45
Imię: Przemek
Auto: była AF, jest AH
Silnik: był 17D, jest Z18XE
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Sanok
Wdzięczny: 1 raz
Pomocny: 2 razy

#6

Nieprzeczytany post autor: przemty »

Same simmeringi (wymieniaj odrazu oba)to koszt rzędu 30 PLN.
Wymiana: hmmm ciężko powiedzieć bo to zależy od zakładu ale stawiałbym średnio 150 PLN
[External Link Removed for Guests]

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

#7

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Odebrałem właśnie auto od mechanika. Okazało się ostatecznie, że to uszczelka pokrywy klawiatury. Gdybym ja to wiedział, to sam bym wymienił ;) Ale byłem przekonany, że to jakaś "grubsza sprawa"...
Przy okazji wymieniłem tez termostat i wreszcie autko jeździ na dogrzanym silniku.

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

#8

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Odświeżę temat, gdyż problem nadal występuje. Zleciłem wymianę uszczelki pokrywy zaworów oraz uszczelniaczy wałków rozrządu. Dodatkowo wymieniono także KZFR, bo niestety przyszedł już na nie czas.
Po naprawie wyciek jest nadal. Mam wrażenie, że nawet nieco większy. Dodatkowo delikatnie cieknie wzdłuż uszczelki pokrywy zaworów od strony zderzaka.
Co radzicie z tym zrobić? Reklamacja u mechanika? Może być jeszcze jakaś inna przyczyna tego wycieku? Sprawdzałem zaworki sterujące KZFR, na 100% z nich nie cieknie. Czy istnieje prawdopodobieństwo wycieku spomiędzy głowicy i jarzma wałków rozrządu?
Dodatkowe pytanie - czy można zdjąć jarzmo bez demontażu rozrządu?

pio124

Astro-maniak
Posty: 167
Rejestracja: 12 lut 2012, 19:30
Imię: Piotr
Auto: Była AH Z13DTH, jest Zafira
Silnik: Z18XER
Województwo: Zagranica - UE

#9

Nieprzeczytany post autor: pio124 »

Hej,
Jeśli jesteś pewien że wyciek jest spod pokrywy zaworów to jak najbardziej reklamuj.
Mechanik przecież odpowiada za swoją robotę, za którą przecież zapłaciłeś i to niemało skoro jeszcze KZFR robiłeś.
Może coś niezbyt dokładnie oczyścił albo w pospiechu robił.
Zasugeruj wtedy mechanikowi żeby sprawdził pozostałe punkty które też wg Ciebie też mogą powodować wyciek.

Awatar użytkownika
luki882

Astro-maniak
Posty: 64
Rejestracja: 17 kwie 2015, 7:06
Imię: Łukasz
Auto: Astra H
Silnik: Z16XER
Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomocny: 2 razy

#10

Nieprzeczytany post autor: luki882 »

Auto odebrane. Zdaniem mechanika wyciek po stronie rozrzadu to pozostałość po oleju, który poleciał podczas wymiany KZFR. Wymył wszystko dokładnie i kazał obserwować i przyjechać jeśli coś się znowu pojawi. A odnośnie uszczelki pokrywy zaworów, to wg niego takie zapocenia są normalne i dopuszczalne w tym modelu. Sam nie wiem co o tym sądzić. Myślę, że poczekam i poobserwuję.

EDIT:
No i d....... Ewidentnie jest wyciek. Po wymyciu dokładnie widać, że pochodzi on z miejsca o którym piszecie.
ASO w Bydgoszczy jest podobno nie najgorszym serwisem, więc chyba dam im zarobić ;)

ODPOWIEDZ