Silnik A14NEL (120KM) a A14NET (140KM)

wsosniak

Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 08 mar 2012, 14:06
Imię: Wojtek
Auto: astra IV
Silnik: 1.4T
Województwo: śląskie
Pomocny: 1 raz

Silnik A14NEL (120KM) a A14NET (140KM)

#1

Nieprzeczytany post autor: wsosniak »

Witam

Zamówiłem i kupiłem moją astre z silnikiem 120KM - czyli wg specyfikacji i instrukcji powinien być to silnik A14NEL. Zauważyłem niedawno że w papierach homologacji mam : moc silnika 88KW (czyli 120KM) , oznaczenie silnika A14NET (czyli ten 140KM !!). Poszedłem do samochodu i na silniku widzę też oznaczenie A14NET . I już teraz zgłupiałem jaki mam silnik czy 120KM czy 140KM ?

Czy ktoś miał też taki dylemat ? Pytam dlatego , bo czytając wątek tuningu silnika 1.4T (system EDS) , nie wiedziałbym jaki zamówić ten EDS : czy do silnika 120KM czy do 140KM.

Proszę o Wasze spostrzeżenia i uwagi.
dzieki

Krzysiek1

Astro-maniak
Posty: 190
Rejestracja: 06 lis 2012, 9:47
Imię: Krzysiek
Auto: Astra H GTC
Silnik: 1.8XER
Województwo: małopolskie

#2

Nieprzeczytany post autor: Krzysiek1 »

Skoro w papierach jest 120 to jest 120 km. A jako ciekawostkę na stronie EDS, traktują to jako jeden silnik :

ORIGINAL 120PS/140PS

PHASE-1 160PS / 250NM
PHASE-1 165PS / 265NM :)

Z tego co wnioskuje to jest to jeden i ten sam silnik tylko zmieniony programem na 120km.

Awatar użytkownika
screw

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 17 kwie 2012, 21:42
Imię: Piotr
Auto: astra 4 ST
Silnik: 1.4 T EDS
Województwo: wielkopolskie

#3

Nieprzeczytany post autor: screw »

dokładnie tak właśnie jest, to ten sam silnik! po wgraniu EDS'a spokojnie można dołożyć sobie "TURBO" na klapę i wtedy już naprawdę nie będzie różnicy 8-)

Awatar użytkownika
wesoł

Moderator Techniczny
Posty: 4904
Rejestracja: 28 lut 2007, 15:39
Imię: Paweł
Auto: VW
Województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Goleniow
Pomocny: 34 razy
Kontakt:

#4

Nieprzeczytany post autor: wesoł »

ograniczneiem dla silnika po programie jest wydajnosc suszarki oraz ukladu wtryskowego no i granica bezpieczenstwa czyli miedzy innymi EGT.
Roznice w mocach blizniczych silnikow swiadcza dosc czesto o jakis malych rożnicach w budowie auta- wielkosci IC suszarką itp ale nie zawsze. Generalnie na to nigdy nikt nie odpowie czy sa to te same silniki tak do konca bo nawet serwisy tego nie wiedza bo w to nie wnikaja. Zamawia sie czesci pod dany silnik lub nr vin i tyle.
Touran BLS i 2xCAYC wszystko zawirusowane
Diagnostyka OPEL i VAG

zbigor

Astro-maniak
Posty: 1996
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:14
Auto: Astra H
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

#5

Nieprzeczytany post autor: zbigor »

wsosniak pisze: Czy ktoś miał też taki dylemat ? Pytam dlatego , bo czytając wątek tuningu silnika 1.4T (system EDS) , nie wiedziałbym jaki zamówić ten EDS : czy do silnika 120KM czy do 140KM.

Proszę o Wasze spostrzeżenia i uwagi.
dzieki
Nie pierwszy raz Opel robi taki myk. :D Chodzi o to by mieć wiecej w ofercie i różnicować przez to ceny.
Masz silnik 120KM a poza dokumentami odczytasz to dopiero po odkodowaniu VIN a dokładnie w kodach POC.
Silnik 120 i 140 KM ma te same numery katalogowe turbo, wtrysków, intercoolera, tłoków . Innych elementów nie sprawdzałem ale pewnie też sa takie same. Moc Z14NEL ograniczono za pomocą softu silnika. Tak jest najtaniej dla producenta. Dlatego EDS podaje taką samą moc po chipie dla Z14NEl i NET bo to takie same pod względem mechanicznym silniki.
pzdr
zbigor

ozzz

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2013, 17:42
Imię: Franciszek
Auto: Astra J ST Cosmo
Silnik: a14net
Województwo: mazowieckie

#6

Nieprzeczytany post autor: ozzz »

To ten sam silnik. Jak dla mnie opcja Z14NEL/120KM jest bez sensu bo tracimy nie dość że 20KM to jeszcze skrzynię 6M:(
PZDR.

Awatar użytkownika
screw

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 17 kwie 2012, 21:42
Imię: Piotr
Auto: astra 4 ST
Silnik: 1.4 T EDS
Województwo: wielkopolskie

#7

Nieprzeczytany post autor: screw »

ozzz pisze:...to jeszcze skrzynię 6M:(
PZDR.
Co masz na myśli ?

ozzz

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2013, 17:42
Imię: Franciszek
Auto: Astra J ST Cosmo
Silnik: a14net
Województwo: mazowieckie

#8

Nieprzeczytany post autor: ozzz »

screw pisze:
ozzz pisze:...to jeszcze skrzynię 6M:(
PZDR.
Co masz na myśli ?
To, że nie widziałem jeszcze Z14NEL z 6 biegowym manualem.

Awatar użytkownika
screw

Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 17 kwie 2012, 21:42
Imię: Piotr
Auto: astra 4 ST
Silnik: 1.4 T EDS
Województwo: wielkopolskie

#9

Nieprzeczytany post autor: screw »

rany boskie skrzynię mi podmienili ???!!! :shock:

Obrazek

ps. moim zdaniem warto, rożnica pomiędzy tymi wersjami silnika to jedynie moc 120-140 KM, no i oczywiście cena +2000 zł
za te $ jeśli tylko chcesz masz od EDS 165 KM, a tu różnica wrażeń jest zdecydowanie fajniesza... ;)

ozzz

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 05 lut 2013, 17:42
Imię: Franciszek
Auto: Astra J ST Cosmo
Silnik: a14net
Województwo: mazowieckie

#10

Nieprzeczytany post autor: ozzz »

Ciekawe od kiedy tak jest, jeszcze parę mies. temu M6 była od 140KM w górę (tak twierdził przedstawiciel Opla, w używanych też NIGDZIE nie widziałem NEL z szóstym biegiem) :shock:

ODPOWIEDZ